Bína dojel v závodu SP v Římě pátý, mezi juniory vítězem Ťoupalík

Datum vydání: 05.01.2014

Cyklokrosař Adam Ťoupalík je již v čele průběžného hodnocení letošního seriálu Světového poháru. Do trikotu lídra se oblékl po dnešním triumfu v šestém závodu, který se jel v Římě. Vynikající páté místo vybojoval v předposledním šestém závodu seriálu i český reprezentant Martin Bína. Je to pro něj druhý nejlepší výsledek sezony.

Junior Ťoupalík vyhrál v Římě a vede i celkově

Forma táborské naděje graduje. Český mistr vyhrál v Římě letos již potřetí a před posledním závodem se dostal do průběžného vedení. V něm předstihl dosud vedoucího Belgičana Yannicka Peeterse, který na náročném bahnitém a technickém okruhu v italské metropoli dojel tentokrát až devátý.

Ťoupalík na rovinaté trati své soupeře dnes zdolal jasně a v cíli byl o 24 vteřin před druhým Belgičanem Kobem Goosensem.

"Vyhrál jednoznačně. Po dešti to byl hodně bahnitý okruh, ale Adam si jel své tempo a závod měl pod kontrolou," chválil svého svěřence trenér Stanislav Bambula.

"Jelo se mi v pohodě. Trať byla sice těžká, ale i technická a to mi sedělo," přidal bronzový medailista z loňského světového šampionátu.

Od začátku byl ve vedoucí skupině, zatímco jeho největší soupeř Peeters jezdil až ve druhé. V posledních dvou okruzích dokonce český jezdec vystupňoval tempo a nikdo ze soupeřů se jej nedokázal udržet, takže si bezpečně dojel pro další triumf.

Do elitní desítky se ještě dostal mezi jezdce do 23 let Michael Boroš, který skončil osmý.

"Od začátku se pohyboval ve vedoucí skupině, a i když mu v závěru trochu došly síly, tak zajel velmi dobře. Především jeho pojetí závodění se mi moc líbilo," řekl Stanislav Bambula.

Těsně za desítkou skončili ještě Jakub Skála a Tomáš Paprstka a junior Roman Lehký.

Naopak závod nevyšel nejlepší české krosařce Pavle Havlíkové, která zajela nejhorší výsledek sezony a skončila až devatenáctá, o tři místa před ní skončila Martina Mikulášková. Závod se stal kořistí Američanky Katherine Comptonové, která podruhé v krátké době dokázala porazit Marianne Vosovou z Nizozemí.

Martin Bína pátý, vítězem Niels Albert

Vynikající páté místo vybojoval v předposledním šestém závodu seriálu Světového poháru cyklokrosařů v Římě český reprezentant Martin Bína. Je to pro něj druhý nejlepší výsledek sezony, když v minulém závodu v Heusden-Zolderu skončil druhý.

Na nejvyšší stupeň vystoupil Niels Albert z Belgie, druhým místem si upevnil vedení v průběžné klasifikaci Lars van der Haar z Nizozemí a poprvé v sezoně se na stupně vítězů dostal třetí úřadující mistr světa Belgičan Sven Nijs.

Bína závod rozjel skvěle hned od začátku. V první polovině se pohyboval na medailových pozicích společně s Belgičanem Nielsem Albertem a Němcem Philippem Walslebenem, zatímco van der Haar a Nijs se pohybovali po nepřesvědčivém startu až ve druhé desítce pořadí. Bývalý mistr světa Albert se však brzy od soupeřů odpoutal a prakticky od třetího okruhu z celkového počtu osmi si jel sólově pro vítězství. Na Bínu se na rozbahněné trati následně dotáhli závodníci zezadu a český reprezentant klesl z pódiových pozic.

"Jsem spokojen. Byl to hodně těžký závod, plno bláta ubíralo moc sil. V závěru jsem toho již měl plné zuby, ale i když jsem se nedostal na stupně vítězů, tak páté místo je velmi kvalitní," řekl Martin Bína.

Dobře odstartoval i další český jezdec Ondřej Bambula. V prvních dvou kolech se držel kolem desáté pozice, ale poté klesl na dvacáté místo. V závěru měl navíc pád, hodně ztratil a nakonec obsadil až 35. místo. Emil Hekele skončil 43. a Radomír Šimůnek opět po technických problémech, když namotal řetěz, závod nedokončil.

Bína ztratil kontakt s dvojicí Francis Mourey (Fr.) a van der Haar dva okruhy před cílem. Mladý Nizozemec van der Haar předvedl opět vynikající výkon, když se z hloubi pole propracoval až do boje o stupně vítězů a zatímco v úvodu závodu to vypadalo, že Němec Walsleben bude útočit na jeho bílý trikot lídra seriálu, tak nakonec vše bylo jinak. Van der Haar dojel jen čtyři vteřiny za Albertem, zatímco Walsleben se propadl na jedenáctou pozici a v průběžném pořadí se před něj dostal Albert. Ten však na van der Haara ztrácí před posledním závodem, který se pojede ve francouzském Nommay 26. ledna, 54 bodů.

Muži:

1. Albert (Belg.) 1:06:33, 2. Van der Haar (Niz.) -4, 3. Nijs (Belg.) -5, 4. Mourey (Fr.) -11, 5. Bína (ČR) -41, 6. R. Peeters (Belg.) -45, 7. van Amerongen (Niz.) +50, 8. Meeusen (Belg.) +1:01, 9. van Kessel (Niz.) +1:16, 10. Wellens (Belg.) +1:19,...35. Bambula -4:31, 43. Hekele -6:29, Šimůnek (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 6. ze 7 závodů):

1. Van der Haar 407, 2. Albert 353, 3. Walsleben (Něm.) 344, 4. Pauwels 313, 5. Vantornout (oba Belg.) 279, 6. Mourey 270, 7. van Amerongen 267, 8. Nijs 264, 9. B. Aernouts (Belg.) 264, 10. Peeters 248, 11. Bína 237, ...25. Petruš 142, 27. Bambula 123, 36. Kyzivát 79, 41. Štybar 65, 51. Šimůnek 32, 59. Malík 23, 67. Hekele 15, 83. Nesvadba 7, 84. Adel (všichni ČR) 6.

Junioři:

1. Ťoupalík (ČR) 42:05, 2. Goossens +24, 3. Iserbyt (oba Belg.) +42, 4. Gras Fr.) +43, 5. Eenkhoorn (Niz.) +48, 6. Jacobs (Švýc.) +51, 7. Schuermans (Belg.) +54, 8. Nieuwenhuis (Niz.) +58, 9. Peeters +59, 10. Joseph (oba Belg.) +59, ...22. Lehký +1:53, 25. Dejmek +2:07, 38. Kunt (všichni ČR) +4:05.

Pořadí po šesti závodech:

1. Ťoupalík 276, 2. Peeters 251, 3. Goossens 226, 4. Nieuwenhuis 210, 5. Iserbyt 197, 6. Schuermans 179, ...11. Lehký 116, 33. Šírek 19, 48. Vrána 7, 49. Honzík 6, 56. Kovář 4, 58. Bařtipán (všichni ČR) 3.

Muži U23:

1. M. van der Poel (Niz.) 48:50, 2. van Aert +10, 3. Sweeck +27, 4. Adams (všichni Belg.) +33, 5. Turgis (Fr.) +35, 6. M. Vanthourenhout (Belg.) +47, 7. D. van der Poel (Niz.) +51, 8. Boroš (ČR) +1:06, 9. Godrie (Niz.) +1:29, 10. Merlier (Belg.) +1:30, ...12. Skála +1:38, 13. Paprstka +1:42, 19. Lasák (všichni ČR) +2:40.

1. M. van der Poel 335, 2. van Aert 271, 3. Sweeck 202, 4. Vermeersch (Belg.) 188, 5. Marlier 187, 6. D. van der Poel 154, ...11. Boroš 114, 12. Paprstka 113, 17. Nipl 70, 20. Skála 59, 25. Lasák 43, 45. R. Polnický (všichni ČR) 3.

Ženy:

1. Comptonová (USA) 36:45, 2. Vosová (Niz.) +24, 3. Lechnerová (It.) +1:10, 4. Ferrandová-Prevotová (Fr.) +1:24, 5. Cantová (Belg.) +1:33, 6. Wymanová (Brit.) +1:35, 7. van Loyová (Belg.) +1:37, 8. de Boerová (Niz.) +1:42, 9. Harrisov á (Brit.) +1:56, 10. Chainelová-Lefevreová (Fr.) +2:17, ...16. Mikulášková +3:04, 19. Havlíková +3:23, 27. Kukulová (všechny ČR) +8:2.

1. Comptonová 350, 2. Harrisová 249, 3. Cantová 221, 4. Vosová 210, 5 . Wymanová 164, 6. van Loyová 160, ...8. Havlíková 133, 12. Mikulášková 97, 31. Nosková (ČR) 24, 56. Kukulová 4.

Zdroj: ČSC

Na Zličíně pokračuje ŠKODA Pražský MTB pohár 3. a 4. kolem
25.04.2024 | Kategorie: MTB
Dvojzávodem v oblíbené lokalitě Bike parku Calabrone Zličín pokračuje 27. a 28. dubna volnočasový seriál horských kol ŠKODA Pražský MTB pohár pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů. Sobotní závod je vypsán také jako Mistrovství Středočeského kraje.
CykloStar na Prague Bike Festu již tento víkend
24.04.2024 | Kategorie: ostatní
Prague Bike Fest se již příští víkend vrací po úspěšné premiéře minulý rok na pražské Výstavište, kde na vás bude čekat dvoudenní program.
Skvělá cyklistika a tombola o kolo. To je závod Merida Stolové hory
23.04.2024 | Kategorie: MTB
V neděli 26. května ožije malebná oblast Machova na Náchodsku třetím závodem cyklistického seriálu Prima CUP.
Stevens E-inception AM 8.7.1 GTF pro all mountain dobrodružství
Do kopce i z kopce s maximálním výkonem: to je možné s kolem STEVENS E-Inception AM 8.7.1 GTF s pohonem Bosch s plnou integrací pomocí smart systému.
SP MTB v Araxá: Andreassen a Battenová vládnou horským kolům, čeští závodníci sbírají body pro OH
22.04.2024 | Kategorie: MTB

Závod Světového poháru v cross country horských kol poprvé startoval v brazilském Araxá a přinesl s sebou dramatické momenty a zajímavé výkony. vítězství si odvezli Simon Andreassen a Haley Batten.