Profesor Pafko reaguje na Škromachův nápad netrestat opilé cyklisty

Profesor Pafko reaguje na Škromachův nápad netrestat opilé cyklisty

Datum vydání: 30.11.2014

Hrudní chirurg a emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol, Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., nám poskytl svoji reflexi k návrhu senátora za Hodonínsko, Zdeňka Škromacha netrestat cyklisty, kteří požili alkohol a vyrazili na komunikace. 

Zdeněk Škromach chce prosadit změnu zákona, kde by alkohol v krvi byl u cyklistů tolerován, pokud by se nestali účastníky dopravní nehody. Podle něj je cyklista tím, že se napije, nebezpečný zejména sám sobě a nikoliv svému okolí. Škromach nabádá zejména k obezřetnosti a prevenci požití alkoholu na straně řidičů. Jeho návrh by mohl vstoupit do legislativního procesu již počátkem příštího roku.

Svou reakci na tento návrh nám poskytl milovník cyklistiky a sám výtečný cyklista, pan profesor Pavel Pafko, který je široké veřejnosti známý zejména záchranou života bývalého prezidenta České republiky, Václava Havla a také první úspěšně provedenou transplantací plic v zemi. Profesor Pafko je kromě svého životního poslaní oddán také sportu. Do práce jezdí (ve čtyřiasedmdesáti letech) až na výjimky na kole, a na kole také zdolal několik horských etap Tour de France!

Reakce profesora Pafka:

Pan senátor upozornil na to, že v jeho rodném kraji (jižní Morava) opouštějí často lidé vinné sklepy a různě posilněni se vydávají na kole domů. Přimlouvá se za to, aby nebyli pokutováni příslušníky policie za předchozí požití alkoholu.
 
Sám jsem celoživotní cyklista, ale také lékař. Právě v okolí Břeclavi se mi při jízdě autem v noci náhle připletl do cesty takový veselý a navíc neosvětlený cyklista (kdo z nich svítí)? Že ohrožují pouze sebe? Bohužel ohrožují i ostatní. Nečekaná změna směru jízdy takového cyklisty může vést řidiče auta k strhnutí volantu s různými následky.
 
V podstatě lze všechna vozidla pohybující se po veřejných komunikacích rozdělit na ty, která mají registrační značky a ta bez ní. Kolo, jak víme, patří do druhé skupiny. Je to ale jenom kolo? Dnes máme kola s přídatným elektromotorkem (elektro-kolo), či malým spalovacím (moto-kolo). Nakonec na mopedu se také šlape. Šlape se na všech. Budu-li šlapat na mopedu je to v pořádku? Na jedné straně máme tedy snahu o povolení uzdy cyklistů, na druhé přitahování uzdy chodcům, kteří budou muset při chůzi po komunikaci nosit na svém oblečení při zhoršené viditelnosti reflexní prvky. Opět půjde o jejich bezpečnost, ale i o bezpečnost ostatních uživatelů veřejných komunikací. Pokud vše projde, doporučuji, aby veselí cyklisté byli obalování do reflexních prvků jako miminka v peřince.

Samozřejmě, výše uvedené se týká veřejných komunikací ne různých stezek mezi vinohrady. Tam ale policie zasahovat nebude. Jenom pro zajímavost: před několika lety jsem se zajímal o statistiku, v kterých hodinách dochází k nejčastějším cyklistickým úrazům. S překvapením jsem zjistil, že to bylo po dvacáté první hodině.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 

Reklama ► 
Reklama ► 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Vítězové ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 převzali unikátní poháry
30.11.2025 | Kategorie: MTB
Nejlepší závodnice a závodníci celkového pořadí ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 převzali, v již tradičně zcela zaplněném sále Lidového domu Kbely, unikátní poháry s pražskou dlažební kostkou.
MS v cyklistice v Abú Zabí může změnit umělý kopec. Pořadatelé chystají až 11% stoupání
28.11.2025 | Kategorie: silniční
Mistrovství světa v silniční cyklistice 2028 v Abú Zabí nakonec nemusí být rovinatou záležitostí, jak mnozí předpokládali.
Fotogalerie: Světový pohár v cyklokrosu Tábor 2025
26.11.2025 | Kategorie: cyklokros
Světový pohár v cyklokrosu očima Pavla Křikavy. Mrkněte na galerii plnou bláta, emocí a pořádný CX energie!
Zemanová a Ježek vládli ve Veselí. Písečný cyklokros změnil závod v boj o přežití
18.11.2025 | Kategorie: cyklokros
Pátý závod seriálu HSF System Cupu ve Veselí nad Lužnicí přinesl drsné podmínky, těžkou trať a jasné vítěze.
Eurobike ruší kritizovanou výstavu Mobifuture. Největší cyklistický veletrh čelí tlaku na změny
12.11.2025 | Kategorie: ostatní
Největší světový cyklistický veletrh Eurobike čelí otřesům.
Cyklistika budoucnosti? Red Bull-Bora-Hansgrohe testuje aerodynamiku jako ve Formuli 1
12.11.2025 | Kategorie: silniční
Když se spojí preciznost Formule 1 a vášeň pro cyklistiku, vznikne něco mimořádného.
Shimano si patentuje vlastní uchycení přehazovačky UDH
11.11.2025 | Kategorie: MTB
Japonský gigant ukazuje, že ještě neřekl poslední slovo.
AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (27. 10. - 02. 11. 2025)
10.11.2025 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Připravili jsme pro vás přehled nejlepších slevových akcí, které tento týden cyklistika nabízí!
Pavel Bittner prožil nejvyrovnanější sezonu kariéry. Jediné, co chybělo, bylo vítězství
10.11.2025 | Kategorie: silniční
Šestnáct umístění v první pětce, devětkrát na pódiu a premiérová účast na Tour de France.
Český šampion Tomáš Přidal míří do maďarské stáje United Shipping
09.11.2025 | Kategorie: silniční
Po třech letech v týmu Elkov Kasper mění prostředí.
» více novinek a videí