Představení týmu Nutrend Specialized Racing pro sezónu 2023

Představení týmu Nutrend Specialized Racing pro sezónu 2023

Datum vydání: 5. 12. 2022

Tým Nutrend Specialized Racing má za sebou sezónu, kterou lze definovat: jako na houpačce.

Tvrdá příprava směřující k zamýšleným výkonnostním cílům byla především v jarní části roku ovlivněna zraněními a nemocemi s poměrně dlouhou dobou rekonvalescence. Toto se bohužel týkalo obou talentovaných mladíků a českých reprezentantů v kategorii U23, Jana Zatloukala i Filipa Konečného. V průběhu sezóny se ale Honzovi i Filipovi podařilo tréninkové manko dohnat.
 
Jan Zatloukal vybojoval zpět dres Mistra republiky nejenom v olympijském cross country kategorie U23, ale i ve Short Tracku elitní kategorie mužů. V Českém poháru horských kol ovládnul Honza svou kategorii U23 a v celkovém pořadí mužů Elite mu náleží druhé místo. V rankingu UCI se usadil na pozici první světové stovky a české „dvojky“ za Ondřejem Cinkem a je nedílným článkem českého týmu na pozici důležitého, prvního úseku štafety, která vybojovala 6. místo na ME a 9. místo na MS. Honzův potenciál ale potřebujeme především pro vyjetí účastnické kvóty pro OH Paříž 2024. Finálový závod Světového poháru ve Val di Sole dokončil na 11. místě a stabilní pozice na úrovni první světové desítky je reálný cíl pro Jana Zatloukala v sezóně 2023, pokud bude zdravý a vyhnou se mu zranění. Velkou devizou pro Honzu je, že s vrcholovou cyklistikou zvládá kombinovat studium na vysoké škole. 
 
Mistr České republiky Jan Zatloukal během finálového závodu Světového poháru ve Val di Sole, kde obsadil 11. místo. Foto: Michal Červený
 
Prvoročák v kategorii U23 Filip Konečný vstoupil do sezóny ve stylu, ve kterém absolvoval juniorské závody, tedy bez respektu a přímo na čelní pozice. Bohužel, opakovaná zlomenina klíční kosti v úvodu závodní sezóny a následný téměř dvouměsíční závodní a tréninkový výpadek byl pro talentovaného závodníka v sezóně zásadní. Přesto se mu podařilo vybojovat republikový bronz v kategorii U23 a stejnou pozici i v celkovém pořadí Českého poháru. V Short Tracku elitní kategorie mužů obsadil na Mistrovství Evropy v portugalské Anadii překvapivé 11. místo. Zásadní je ale Filipův progres v rankingu UCI, kde se dokázal posunout o více než 1300 pozic oproti své pozici na začátku roku, čemuž pomohla především kvalitní, bodovaná umístění v závodech Světového poháru. Filipa čeká v sezóně 2023 další tréninkové a závodní omezení v podobě maturity a přijímacích zkoušek na lékařskou fakultu a bude mít pro toto individuálně upravený tréninkový i závodní kalendář. 
 
Hlavní závody sezóny by Filip ale měl absolvovat připravený a bez omezení.
 
Filip Konečný navzdory zranění a dlouhému tréninkovému výpadku vybojoval bronz z republikového šampionátu kategorie U23. Foto: Pavel Křikava
 
S týmem Nutrend Specialized Racing je už delší dobu spjatý i talentovaný junior, úřadující Mistr republiky a vítěz Českého poháru, Ondřej Novotný, který závodí v barvách pražské Dukly a kterému v týmu přezdívají „Čudla“. V letošním roce Ondřej s týmem absolvoval několik soustředění. Pro rok 2023 je v plánu celoroční zahraniční závodní a tréninkový cyklus, který Ondřej absolvuje společně se svými staršími kolegy i kompletní materiálové zajištění od týmu Nutrend Specialized. Ondřej tak bude sedlat, stejně jako Filip s Honzou, celoodpružený Specialized S Works Epic s osazením SRAM AXS Eagle, vidlicí RockShox SID SL Brain, zadním tlumičem RockShox – Specialized Brain a teleskopickou sedlovkou RockShox Reverb AXS. 
 
„Ondru celou juniorskou sezónu záměrně ponecháváme v mládežnickém týmu Dukly Praha, což je jakási naše farma, úzce s námi spojená a dlouhodobě materiálově podporovaná profesionálním týmem Nutrend Specialized. Ondra s námi zatím pojede jenom soustředění a vybrané závody. Juniorský závodní program bohužel ve většině nekoresponduje s programem elitních kategorií, takže je vhodnější, když Ondřej ještě rok zůstane se svými vrstevníky v Dukle, kde máme kvalitní a silný mládežnický tým a kolektiv vedený Jirkou Štěpáníkem s rozvíjejícím, denním tréninkovým a závodním programem nejenom v oblasti horských kol, ale také na silnici a v cyklokrosu. Do barev týmu Nutrend Specialized Racing by se měl Ondra převléknout až v sezóně 2024,“ přibližuje plány s budoucí posilou týmu, trenér Viktor Zapletal.
 
Ondra Novotný bude v roce 2023 juniorskou nadějí české reprezentace v závodech JWS, ME a MS. Foto: Pavel Křikava 
 
Tým Nutrend Specialized Racing od počátku svého vzniku zajišťuje i špičkové handicapované cyklisty. Barvy týmu hájí náš aktuálně nejúspěšnější handicapovaný handbiker, Mistr Evropy, medailista Mistrovství světa, Evropy a Světového poháru a čtvrtý muž paralympijského závodu v Tokiu, Patrik Jahoda. V sezóně 2023 se do závodů vrátí i dlouhodobý člen týmu, Michal Šiška, vítěz legendárního závodu Ironman na Hawai v kategorii vozíčkářů.  
 
„Patrik už naplno zahájil přípravu nejenom na sezónu 2023, ale především na tu paralympijskou, 2024. Má jasný a jediný cíl – medaile z mistrovství světa a z Paříže 2024 a společně se svým realizačním týmem pro to dělá skutečné maximum. Chtěl bych touto cestou velmi poděkovat všem osobním partnerům Patrika, kteří se na jeho přípravě podílejí. V případě Michala jsem rád, že se vrací zpět do závodů, je závodící legendou českého handbike a paratriatlonu, pokud bude zdravý, bude bojovat o čelní pozice v rámci Českého poháru a pak se uvidí…,“ doplňuje Viktor Zapletal.   
 
Patrik Jahoda slaví bronz v závodě Světového poháru v kanadském Quebecku. Foto: Vojtěch Pavlík
 
Závody kategorií Hobby a Masters různých úrovní budou i v sezóně 2023 s nezpochybnitelným závodním zápalem a nadšením obsazovat mnohonásobný amatérský Mistr republiky, ale také Mistr Evropy Jirka Chyba, týmový mechanik a trenér mládeže Jirka Štěpáník a trenér Viktor Zapletal, což asi nejlépe vypovídá o kolektivní týmové filozofii.   
 
Tým podle osobních požadavků jezdců obléká společnost Sýkora Sportswear a to nejenom v oblasti závodního, ale také civilního oblečení. Společnost Sýkora zároveň jezdcům vyrábí specializované přepravní vaky na kola, které závodníci a členové realizačního týmu sami navrhli podle svých zkušeností a potřeb s leteckou přepravou kol a materiálu.

Boty, helmy, rukavice, pláště a další doplňky používají jezdci v kolekci S Works Specialized. Sportovní výživu v celém svém portfoliu dodává společnost Nutrend.  

Ponožky v olympijské edici na které se členové Nutrend Specialized od prvopočátku vývojově podílejí zajišťuje firma Moose, která je zároveň i dodavatelem ponožek pro národní a olympijský tým. 

Maziva, tmel do bezdušových plášťů a související cyklokosmetiku používá tým od americké společnosti Finish Line. 
 
Zajímavostí je, že všichni partneři týmu se zároveň podílejí i na dalších klubových aktivitách, což je především pořadatelství seriálu závodů v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, ŠKODA Pražský MTB pohár a výstavba volnočasového a tréninkového areálu horských kol „Traily Motol“ v pražském Motole.  
 
Volnočasových závodů ŠKODA Pražský MTB pohár v olympijském cross country se v letošním roce účastnil rekordní počet bikerů z celé České republiky. Foto: Michal Červený
 
Areál Traily Motol vybudovali členové klubu ve spolupráci s Magistrátem Prahy během pandemie koronaviru, je celoročně udržovaný a slouží k tréninkům, závodům i volnočasovému ježdění široké komunity bikerů. Foto: Michal Červený
 
Členové týmu měli v průběhu října a listopadu na programu několik závodů v cyklokrosu, aktivní volno a postupný návrat do plnohodnotného tréninku formou individuální přípravy. Počátkem prosince tým absolvuje společné testy na CASRI a odjíždí na úvodní soustředění na Mallorcu. Poté budou následovat další zahraniční tréninkové campy a příprava, kterou završí blok šesti přípravných závodů v Řecku na přelomu února a března. V březnu se naplno rozjíždí závodní sezóna, jejímž cílem bude co nejlepší umístění v závodech Světového poháru, Mistrovství Evropy a Mistrovství světa a pomoc vybojovat pro národní tým potřebný počet bodů pro start nejlepšího českého bikera na olympijských hrách v Paříži 2024. 
 
Tým Nutrend Specialized Racing je od počátku svého vzniku orientovaný na výkonnostní a profesionální cyklistiku. Jeho podpora směřuje k přípravě a zajištění mladých bikerů, reprezentantů České republiky v kategoriích junior a U23. V průběhu třináctileté historie prošla týmem řada talentů české cyklistiky, kteří dokázali vybojovat cenné medaile v závodech SP, ME, MS. Mezi ty nejcennější patří stříbrná paralympijská medaile z Londýna 2012 a křišťálový pohár pro vítězku celkového pořadí Světového poháru, Terezu Diepoldovou. Vítězství v seriálu juniorského Světovém poháru také slavila v roce 2014 Barbora Průdková. V týmu jsou hned tři držitelé trikotu se zlatými hvězdami. Mistrem Evropy v kategorii kadetů se dokonce 2x stal Jan Zatloukal, Jiří Chyba ovládnul evropský šampionát v cyklokrosu v kategorii Masters a posledním evropským mistrem v týmu je handbiker Patrik Jahoda, který titul vybojoval v časovce v roce 2021. Zatím nejcennějším úspěchem je zisk zlaté olympijské medaile z Youth Games v čínském Nan-Jing na kterém se podílela dvojice týmu Nutrend Specialized, Barbora Průdková a Jan Rajchart společně se silničáři, Nikolou Noskovou a Romanem Lehkým v roce 2014. 
Toto umístění je zároveň také největším úspěchem české juniorské cyklistiky na mezinárodním poli. 

Jediný titul a dres ale zatím tým Nutrend Specialized Racing ve své sbírce nemá - zlato ze závodu mistrovství světa.

Foto: Michal Červený, Pavel Křikava a Vojtěch Pavlík, Zdroj: TZ SKC Praha

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství
8. 9. 2023 | Kategorie: ostatní, silniční
O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.
To nejlepší na závěr. Cyklistická sezóna končí v Mikulově
5. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slunce, víno, žádná nuda, tak vyraz do Mikulova! Konec cyklistické sezony se blíží, ale ještě než uložíte kola k zimnímu spánku, vyrazte s námi na závěrečný v pořadí dvanáctý závod seriálu Prima CUP.
Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa
5. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►