Petr Leták: Z 10% Sportovcem

Petr Leták: Z 10% Sportovcem

Datum vydání: 2. 5. 2020

Pokračování projektu ​Petra Letáka: Z 10% Sportovcem / 1. díl březen

 

Duben

Zatímco v březnu se za mnou Libor zastavil s foťákem u mě doma, protože jinam jsme ani nesměli, a strávil se mnou nějaký čas během karanténní přípravy, jeho další návštěva v druhé polovině dubna už byla o mnoho zajímavější. Pokud jste nečetli první příběh z této série, podívejte se např. tady.

 

Mých 10%

Tentokrát mě Libor zastihl při sobotním tréninku na kole v okolí Prahy a rozhodl se celý trénink zdokumentovat. Zeptal se mě i na to, co vozím po kapsách, jak vím, co konkrétně trénovat anebo proč pořád sprintuju do kopce po asfaltu. Další díl z plánovaných 10 fotopříběhů o 10%, které věnuji sportu každý den, je tady.  
 

 

Čísla

Věděli jste, že 10% vašeho času denně, je skoro 17 hodin týdně? To už je slušná časová dotace na to se věnovat třeba sportu, rodině, podnikání, projektu, který jste chtěli vždycky rozhýbat anebo šití roušek :). Pokud se tedy budete držet oné 10% denní časově dotace a dáte si 1-2 dny v týdnu „volno“ máte hned o víkendu každý den skoro 5 hodin na šití roušek, teda sport. Dnešní trénink bude dlouhý asi 3,5 hodiny, takže mám večer ještě něco málo na strečing a e-maily.

 

 

Na hlavě i v kapse

Libor říkal, že by vás mohlo zajímat, co si s sebou beru na vyjížďku/závod. Nejsem úplně velkým příznivcem batůžku, takže se snažím všechno narvat do kapes. Abych nemusel pokaždé přemýšlet nad tím, zda mám všechno, vozím tuhle malou taštičku, která se dá buď připnout na kolo, nebo strčit do zadní kapsy pod dres. Je v ní všechno, co vím, že můžu potřebovat, když věci nejdou tak, jak chci. Sada na opravu bezduší – knoty, lepidlo, perořízek, lepení na duši – když to nejde opravit, dáte duši a stejně ji cvaknete…., centr klíč – když ten skok byl delší, než jste si mysleli, stahovací pásky – neznám nic lepšího, čím se dá během vyjížďky/závodu opravit ukopnuté řazení, ukopnuté ovládání na teleskop, nebo zpět přidělat celá brzdová páka, urvaný drát apod., kousek izolepy, multiklíč Lezyne a když už dochází energie, tak abych nehledal otevřené výdejní okénko, mám s sebou něco dobrého od Penca. Pumpička je přidělaná na kole. Vesměs to samé bych si vezl i na závod, jen více jídla, případně CO2 bombičky pro rychlejší opravu defektu. 

 


Plán dne

Dnes mě čeká lehké rozjetí, následuje test maximální tepové frekvence a potom se pustím do okolních kopců.  Traily dnes budu jezdit v kuse – někdy bez použití přední brzdy, někdy s cílem získávat rychlost v zatáčkách s jednou nohou mimo pedál (zatáčky jsou totiž moje noční můra…), někdy celý trail bez šlapání, jen s využitím terénu. 
 

 

Do kopce. Mám trochu problém dostat se do vyšší tepové frekvence. Dnešní test by měl ukázat, zda se povedlo během zimy TFmax trochu posunout směrem nahoru. Záznam z tréninku ukázal, že se to povedlo, posun jenom malý, ale nárůst tam je. Ještě, že tohle  neděláme moc často!

 

 


Z kopce. Teď přichází ta zábavnější část dne. 
 

 

Naskočit do trailu a jde se na to. První jízda je bez šlapání, jen s využitím okolního terénu. Je to takové hledání flow. Dobrý způsob jak si nerozbít hubu hned v první jízdě, když nejste rozhýbaní. Víte, co mají napsáno na trávníku ve Whistleru hned po nástupu na lanovku? „Crashes can happen likely on your first lap“ Asi ví, proč to tam píšou :).

 


Následuje trénink zatáček. Začal jsem s klasickými klopenkami – pomalým zvyšováním nájezdové rychlosti, prací s brzdami atd., ale oříšek přišel v okamžiku, kdy se nebylo o co opřít…

 


 

Takže noha ven a prach vzhůru. 

 

Zábava na kole.

Párkrát nahoru a párkrát dolů stačilo. Na závěr jsem se zastavil si trochu zaskákat a užít si zbytek dne. Prostě si kolo jen vytlačit nahoru, pustit brzdy a nechat si to dělat, co chce.

 

 

 


V příštím dílu zkusí Libor na fotkách zachytit zase jiných 10% mého času, které se vzhledem k vývoji situace asi budou týkat více závodního naladění kola a třeba i mysli. 

 
A taky už doufám, že otevřou kadeřnictví, jinak bych to musel vzít zahradnickými nůžkami z hobby marketu! ;) 

 

*Za foťákem se celou dobu stále s rouškou pohyboval Libor Vočadlo. Pokud by Vás zajímalo něco z jeho tvorby, nebo byste chtěli pár fotek, můžete ho oslovit třeba zde:

Celý příběh sledujte na:


Zdroj a foto: TZ Petr Leták


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 Aktuální novinky a videa

aNti Corona Cup je v cíli, vítězové získají unikátní pohár!
4. 6. 2020 | Kategorie:
aNti CORONA CUP, prestižní forma závodů horských kol v individuálních jízdách na čas na vyznačených okruzích olympijského cross country v době koronavirové pandemie je u konce.
V neděli startuje ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár!
3. 6. 2020 | Kategorie: MTB
V neděli 7. června 2020 odstartuje do své osmé sezóny ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár závodem v Beckově.
Odešla legenda - Jaromír Žák
3. 6. 2020 | Kategorie: ostatní
Ve věku 86 let  zemřel dlouholetý cyklistický trenér československé dráhové cyklistiky z 80 let minulého století, pan Jaromír Žák.
Petr Leták: Z 10% Sportovcem - květen
1. 6. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní
Pokračování projektu ​Petra Letáka: Z 10% Sportovcem.
8 důvodů, proč si koupit kolo!
31. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Právě teď je ten nejlepší čas na pořízení kola! Pokud vás k tomuto kroku nepřesvědčilo krásné počasí ani konec karantény, přečtěte si těchto 8 pádných argumentů, proč byste nákup bicyklu neměli odkládat už ani minutu!
Registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28.5. v 11:00 hodin!
27. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Online registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28. května 2020 v 11:00 hodin.
Stevens Jihočeský MTB pohár 2020
26. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Stevens Jihočeský MTB pohár se pojede i v letošním roce.
Trénink na trase ŠKODA AUTO Sázava s Ondřejem Cinkem
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Zveme tě v sobotu 6. června na tréninkovou projížďku a kontrolu trasy ŠKODA AUTO Sázava.
STEVENS JURA 2020: Plně nabito i v základu
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Pořídit si základní specifikaci kola často přináší mnoho kompromisů, se kterými se cyklista musí smířit a oželené si časem dokoupit.
Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milionu
23. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Potřinácté vystoupal na Lysou horu, tentokrát dojel až na úplný vrchol, kde na něj čekali všichni parťáci, řada přátel i kolemjdoucích. Bylo 17:32 a olympijský vítěz v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý právě dokončil svůj „výstup na Everest“.
Metrostav handy cyklo maraton se nevzdává ani letos!
21. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 28. července 2020 odstartuje jeden z nejdelších cyklistických závodů v Česku. Oproti předchozím ročníkům bude ten letošní zcela výjimečný nejen pro závodní týmy svým průběhem, ale také pro fanoušky, kteří budou moci sledovat celou akci on-line.
Biker Kulhavý pojede na kole na „Everest“, aby pomohl sportovat dětem. Zapojit se na dálku může každý
21. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Na start se postaví v půl šesté ráno. Třináctkrát za jeden den bude v pátek 22. května 2020 stoupat na vrchol Lysé hory, dominanty Beskyd.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►