Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa

Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa

Datum vydání: 5. 9. 2023

Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.

Ačkoli tento podnik prošel od svého prvního ročníku v roce 1891 mnoha změnami, drží si nadále primát nejstaršího cyklistického závodu na světě. Jako závod pro profesionály a amatéry se podnik uskutečnil do roku 1951 sedmkrát; od roku 1956 se jezdí jako tzv. brevet, neboli cyklotúra, na které se účastníci musí spolehnout na vlastní síly, zásoby a vše potřebné k odpočinku. Čas neúprosně běží od startu do cíle s limitem 90 hodin pro většinu z celkem 8,000 cyklistů a cyklistek. Ti nejrychlejší trasou proletí za necelých 42 hodin.
 

 

Katka Rusá se amatérské vytrvalostní cyklistice věnuje při zaměstnání posledních deset let. Do sedla přešla z volejbalového hřiště, na kterém jí začínala zlobit kolena. Její roční nájezd mezi 40,000 a 50,000 km z ní udělal domácí hvězdu cyklistické sociální sítě Strava, kde ji sleduje více než 4,000 obdivovatelů, kteří nevycházejí z údivu nad jejími mnohasetkilometrovými víkendovými vyjížďkami. Svého dosavadního rekordu dosáhla před třemi lety na čtyřiadvacetihodinovce, kde ujela 675 km.

„Zažila jsem tam chvíle pohody, úplného zoufalství i naprosté dezorientace. Po jedné z několika zastávek alespoň na spánek jsem se probudila přesvědčená, že jsem v Nymburce,“ shrnuje Katka svoje pocity z P-B-P.

„Nejlépe se mi jelo prvních 300 a posledních 100 km,“ dodává. Katka se s celkovým časem 75 hodin pohodlně vešla do limitu, který byl v její kategorii 84 hodin, a stala se tak první Češkou v historii, která podnik úspěšně dokončila.

 
Katka Rusá je již tři roky ambasadorkou značky FESTKA – českého výrobce špičkových karbonových kol. Trasu "závodu" Paris-Brest-Paris absolvovala na modelu Festka Scalatore.

„Tolik kilometrů na našich kolech za každého počasí a ve všech ročních obdobích nikdo jiný nenajede. Katka je tak pro nás nesmírně cenný tester odolnosti nejen našich rámů, ale i komponentů jiných výrobců, kterými naše kola osazujeme. Díky ní získáváme informace, které ovlivňují mnohá naše rozhodnutí,” oceňuje přínos partnerství s Katkou spoluzakladatel Festky Michael Moureček.

Zdroj a foto: TZ Festka


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství
8. 9. 2023 | Kategorie: ostatní, silniční
O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.
To nejlepší na závěr. Cyklistická sezóna končí v Mikulově
5. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slunce, víno, žádná nuda, tak vyraz do Mikulova! Konec cyklistické sezony se blíží, ale ještě než uložíte kola k zimnímu spánku, vyrazte s námi na závěrečný v pořadí dvanáctý závod seriálu Prima CUP.
Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa
5. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►