Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa

Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa

Datum vydání: 05.09.2023

Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.

Ačkoli tento podnik prošel od svého prvního ročníku v roce 1891 mnoha změnami, drží si nadále primát nejstaršího cyklistického závodu na světě. Jako závod pro profesionály a amatéry se podnik uskutečnil do roku 1951 sedmkrát; od roku 1956 se jezdí jako tzv. brevet, neboli cyklotúra, na které se účastníci musí spolehnout na vlastní síly, zásoby a vše potřebné k odpočinku. Čas neúprosně běží od startu do cíle s limitem 90 hodin pro většinu z celkem 8,000 cyklistů a cyklistek. Ti nejrychlejší trasou proletí za necelých 42 hodin.
 

 

Katka Rusá se amatérské vytrvalostní cyklistice věnuje při zaměstnání posledních deset let. Do sedla přešla z volejbalového hřiště, na kterém jí začínala zlobit kolena. Její roční nájezd mezi 40,000 a 50,000 km z ní udělal domácí hvězdu cyklistické sociální sítě Strava, kde ji sleduje více než 4,000 obdivovatelů, kteří nevycházejí z údivu nad jejími mnohasetkilometrovými víkendovými vyjížďkami. Svého dosavadního rekordu dosáhla před třemi lety na čtyřiadvacetihodinovce, kde ujela 675 km.

„Zažila jsem tam chvíle pohody, úplného zoufalství i naprosté dezorientace. Po jedné z několika zastávek alespoň na spánek jsem se probudila přesvědčená, že jsem v Nymburce,“ shrnuje Katka svoje pocity z P-B-P.

„Nejlépe se mi jelo prvních 300 a posledních 100 km,“ dodává. Katka se s celkovým časem 75 hodin pohodlně vešla do limitu, který byl v její kategorii 84 hodin, a stala se tak první Češkou v historii, která podnik úspěšně dokončila.

 
Katka Rusá je již tři roky ambasadorkou značky FESTKA – českého výrobce špičkových karbonových kol. Trasu "závodu" Paris-Brest-Paris absolvovala na modelu Festka Scalatore.

„Tolik kilometrů na našich kolech za každého počasí a ve všech ročních obdobích nikdo jiný nenajede. Katka je tak pro nás nesmírně cenný tester odolnosti nejen našich rámů, ale i komponentů jiných výrobců, kterými naše kola osazujeme. Díky ní získáváme informace, které ovlivňují mnohá naše rozhodnutí,” oceňuje přínos partnerství s Katkou spoluzakladatel Festky Michael Moureček.

Zdroj a foto: TZ Festka


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

Reklama 

Reklama 


Aktuální novinky a videa

Úvodní závod seriálu Prima CUP přilákal téměř tisíc závodníků
15.04.2024 | Kategorie: MTB
Závodem Decathlon Hradec Králové odstartoval v sobotu 13. dubna desetidílný seriál horských kol Prima CUP.
Gaze a Richards triumfují v úvodním závodě Světového poháru horských kol v Mairiporu
14.04.2024 | Kategorie: MTB

Světový pohár horských kol odstartoval v brazílském městě Mairipora napínavým závodem short tracku pro elitní kategorie. Evie Richards z týmu Trek Factory a mistr světa Samuel Gaze z Alpecin Deceuninck triumfovali na náročné trati, předznamenávajíc tak další události v seriálu. 

 
Allegro TEST: Giant Reign 1
13.04.2024 | Kategorie: MTB, Testy
Giant letos představil mnoho novinek. My jsme si posvítili na Giant Reign z roku 2023. Reigna jsme vzali do jeho přirozeného prostředí, a to do závodního nasazení na pořádný kopec.
Nový Rocky Mountain Altitude 2024: Enduro zážitek na jiné úrovni
11.04.2024 | Kategorie: MTB
Rocky Mountain představil svůj nejnovější model horského kola - Altitude 2024. Tento model přináší několik inovací a vylepšení, které posouvají hranice toho, co je možné na horském kole dosáhnout.
Cannondale Synapse Neo 2024: Nová éra silniční cyklistiky
11.04.2024 | Kategorie: silniční
Cannondale představil svůj nejnovější model - Cannondale Synapse Neo. Toto silniční kolo je postavené na osvědčené geometrii a technologiích silničního stroje Cannondale Synapse.
» více novinek a videí