Paďour vyhrál Czech Cycling Tour

Datum vydání: 01.07.2012

Tradice vítězství jezdců Whirlpool - Author na etapovém závodu Czech Cycling Tour zůstala zachována i ve čtvrtém ročníku. Po Martinu Hebíkovi, Leopoldu Königovi a Stanislavu Kozubkovi dnes vybojoval žlutý trikot v Olomouci pro celkového vítěze František Paďour.

Cyklisté nejlepší domácí stáje se o vítězství hodně strachovali. Po první etapě oblékl trikot lídra závodu Stanislav Kozubek, po druhé etapě jej vystřídal Tomáš Bucháček, ale před dnešní závěrečnou etapou se startem i cílem v Olomouci je o něj připravil Slovák Maroš Kováč, takže do dnešní etapy šli jezdci Whirlpool - Author s jediným cílem: vybojovat žlutý dres zpět. Nakonec se jim to podařilo, ale moc se strachovali, protože Paďour vyhrál o pouhé dvě sekundy před Rusem Pavlem Kočetkovem z Itery Katuši a třetí Nizozemec Sven van Luijk z Jo Piels zaostal zpět jen o dalších 22 sekund.

Zbavit se Kováče se podařilo domácím závodníkům hodně rychle a pomohla jim k tomu i smůla slovenského cyklisty. Ten měl hned v prvním stoupání po 12 kilometrech defekt, musel jet na rezervním kole a ztratil s pelotonem kontakt. Navíc poté musel kolo měnit ještě dvakrát a rázem měl na čelo ztrátu 3:30. To nejvíce nahrávalo Bucháčkovi, který na něj ztrácel pouhých sedm sekund.

Spolu s jezdci Whirpool - Author udávali tempo cyklisté z Itery Katuši a Endury Racing a osud Kováče se rychle zpečetil. Po 100 kilometrech měl manko 12 minut, a když peloton kroužil po okruzích se stoupáním na Svatý Kopeček, tak ze závodu odstoupil. A opět se závodilo naplno a opět ve velkém vedru. Ani Bucháčkovi však žlutý trikot nebyl souzen. V posledním okruhu se vepředu vytvořila skupina tří jezdců, kteří nakonec obsadili stupně vítězů. Za nimi nastoupil Kočetkov, který jistě myslel na nejvyšší příčku a Bucháček jeho tempu nestačil, v závěsu se za ním ale udržel Paďour a to jej vyneslo k největšímu úspěchu závodní kariéry.

"Hlavně je to výsledek práce celého týmu," zdůraznil Paďour. "V časovce to tahali spolujezdci a myslím, že rozhodující byla druhá etapa, kdy dorazila do cíle s náskokem desetičlenná skupina, já v ní byl s Bucháčkem. V nejtěžší sobotní etapě se nám nepodařilo uhájit jeho žlutý trikot a dnes jsme museli útočit a nakonec to těsně vyšlo," byl spokojený Paďour, naopak zklamání bylo cítit ze slov Tomáše Bucháčka, který na sklonku kariéry byl blízko svému největšímu úspěchu. "V posledním kopci při nástupu Kočetkova mě chytly křeče. Alespoň štěstí, že se zvedl Paďour a vyhráli jsme."

V posledních kilometrech dokázal slovenský jezdec Matěj Jurčo setřást dvojici svých spolujezdců z úniku a pro Whirlpool - Author přidal i další etapové vítězství, ale velkou pochvalu zaslouží i mladí čeští reprezentanti do 23 let. Josef Černý dnes vybojoval třetí místo a v celkovém hodnocení byl Jan Hirt devátý.

4. etapa Olomouc - Olomouc 176 km:
1. Jurčo (SR/Whirlpool-Author) 4:26:33, 2. Bostner (Slovin./Radenska), 3. Černý (Olomoucký kraj) oba +11, 4. Polans, 5. Pibernik (oba Slovin./Radenska). 6. van Luijk (Niz./Jo Piels), 7. Kočetkov (Rus./Itera katuša), 8. Kadlec (Dukla /Praha), 9. Jelloul Mar.), 10. Paďour (Whirlpool - Author) všichni +30, ...13. Hirt (Olomoucký kraj) +35, 27. Bucháček (Whirlpool - Author), 39. Vakoč (CC Etupes) oba +3:10, 49. Hudeček (Whirlpool - Author) +17:40.

Konečné pořadí:
1. Paďour 13:36:08, 2. Kočetkov +2, 3. van Luijk +24, 4. Jelloul +1:01, 5. Polanc +1:45, 6. Bucháček +2:33, 7. Pibernik +2:59, 8. Aasvold (Nor./Plussbank) +3:28, 9. Hirt +4:23, 10. Bostner +4:26, ...11. Kadlec +4:38, 23.Černý +8:58, 28. Vakoč +11:01, 47. Hudeček +45:32.

Týmy:
1. Whirlpool - Author 16:52:36, 2. Radenska +4:58, 3. Jo Piels +8:10.

Bodovací soutěž:
1. Kočetkov 34, 2. Polanc 34, 3. Jurčo 32.

Vrchařská soutěž:
1. Camano (Šp./Endura Racing) 41, 2. Pokopv (ISD - Lampre Continental) 38, 3. Paktušov (Ukr./ISD - Lampre Continental) 20.¨

Jezdci do 23 let:
1. van Luijk, 2. Polanc +1:21, 3. Pibernik +2:35, 4. Hirt +3:59.

Na Zličíně pokračuje ŠKODA Pražský MTB pohár 3. a 4. kolem
25.04.2024 | Kategorie: MTB
Dvojzávodem v oblíbené lokalitě Bike parku Calabrone Zličín pokračuje 27. a 28. dubna volnočasový seriál horských kol ŠKODA Pražský MTB pohár pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů. Sobotní závod je vypsán také jako Mistrovství Středočeského kraje.
CykloStar na Prague Bike Festu již tento víkend
24.04.2024 | Kategorie: ostatní
Prague Bike Fest se již příští víkend vrací po úspěšné premiéře minulý rok na pražské Výstavište, kde na vás bude čekat dvoudenní program.
Skvělá cyklistika a tombola o kolo. To je závod Merida Stolové hory
23.04.2024 | Kategorie: MTB
V neděli 26. května ožije malebná oblast Machova na Náchodsku třetím závodem cyklistického seriálu Prima CUP.
Stevens E-inception AM 8.7.1 GTF pro all mountain dobrodružství
Do kopce i z kopce s maximálním výkonem: to je možné s kolem STEVENS E-Inception AM 8.7.1 GTF s pohonem Bosch s plnou integrací pomocí smart systému.
SP MTB v Araxá: Andreassen a Battenová vládnou horským kolům, čeští závodníci sbírají body pro OH
22.04.2024 | Kategorie: MTB

Závod Světového poháru v cross country horských kol poprvé startoval v brazilském Araxá a přinesl s sebou dramatické momenty a zajímavé výkony. vítězství si odvezli Simon Andreassen a Haley Batten.