Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech

Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech

Datum vydání: 15.09.2023

Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo. 

 

O časové rozdíly mezi závodníky se postaralo mimořádně aktivní pojetí závodu v každé etapě a zejména III. etapa s trojnásobným výšlapem na šumavský Javorník. 

 

Deset absolvovaných ročníků dává příležitost organizátorům k bilancování a možná i hlubšímu zamyšlení nad dalším vývojem a směřováním závodu. Jihočeské silnice zcela jistě poskytují příležitost k výběru atraktivních tras – jak z pohledu závodníků, tak i diváků. Podpora zúčastněných měst a obcí je obdivuhodná a organizátoři si této podpory nesmírně váží. To ale neznamená, že organizace takového závodu je něco snadného. 
 

 

V případě OJČ závod stojí a padá s osobou jeho ředitele Jana Hájka. Sekundárně potom s desítkami dobrovolníků, kteří za cenu čerpání vlastní dovolené, bagetu a tričko, obětují závodu vše co umí – a umí opravdu hodně! Odměnou jim je, že se většina renomovaných týmů na start závodu vrací, třebaže je mezinárodní kalendář čím dál plnější. Nemáme v Čechách mnoho příležitostí vidět na stupních vítězů stát vedle sebe borce z Lotto Dstny, Groupama-FDJ nebo Uno-X, třebaže se jedná „jen“ o development teamy. 

 

Závod skutečně dlouhodobě plní funkci „kvalifikačního“ závodu pro mladé talenty, převážně z řad Kontinentálních týmů, což ale rozhodně není důvod ke skromnosti či ostychu. Vždyť na tomto závodě vybrušovali své zkušenosti pozdější hvězdy World-tourovského nebe typu Floriana Senechala, Emanuela Buchmanna, Jana Polance, Ricardo Zoidla a také Josefa Černého. Předloňský vítěz závodu OJČ Arnaud De Lie dnes s přehledem poráží nejlepší světové klasikáře.
 

 

 

Seznam českých účastníků z řad reprezentantů na silnici, dráze i cyklokrosu by potom vydal na samostatnou stránku. Z tohoto pohledu má závod Okolo jižních Čech významnou roli v možnosti poměření sil a schopností mladých talentů, a to rozhodně není málo. Srovnání se sobě rovnými je výzva, na kterou musí slyšet každý, kdo chce dosáhnou úspěchu – stejně závodníci, jako i organizátoři. 

 

Nezbývá než doufat, že naši závodníci budou mít k takovému srovnání vytvořen dostatek příležitostí a organizátoři dostatek vůle a sil, tyto příležitosti vytvářet. Závodníci, organizátoři i sportovní veřejnost si to určitě zaslouží. 
 
Zdroj a foto: TZ pořadatelé


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2: aerodynamický závodní stroj
15.02.2024 | Kategorie: silniční
Canyon Aeroad CF SLX 8 Di2 je jeden z nejlepších a nejrychlejších silničních kol na trhu. Tento model kombinuje špičkovou technologii, vynikající kvalitu a atraktivní design, který zaujme na první pohled.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (12. 2. -18. 2. 2024)
12.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Nový týden přináší opět novou várku slev! Prozkoumejte s námi čerstvé výhody a jedinečné příležitosti. Bez ohledu na Vaše přání vám naše výběry pomohou najít skvělé produkty a ušetřit peníze.
» více novinek a videí