Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech

Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech

Datum vydání: 15. 9. 2023

Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo. 

 

O časové rozdíly mezi závodníky se postaralo mimořádně aktivní pojetí závodu v každé etapě a zejména III. etapa s trojnásobným výšlapem na šumavský Javorník. 

 

Deset absolvovaných ročníků dává příležitost organizátorům k bilancování a možná i hlubšímu zamyšlení nad dalším vývojem a směřováním závodu. Jihočeské silnice zcela jistě poskytují příležitost k výběru atraktivních tras – jak z pohledu závodníků, tak i diváků. Podpora zúčastněných měst a obcí je obdivuhodná a organizátoři si této podpory nesmírně váží. To ale neznamená, že organizace takového závodu je něco snadného. 
 

 

V případě OJČ závod stojí a padá s osobou jeho ředitele Jana Hájka. Sekundárně potom s desítkami dobrovolníků, kteří za cenu čerpání vlastní dovolené, bagetu a tričko, obětují závodu vše co umí – a umí opravdu hodně! Odměnou jim je, že se většina renomovaných týmů na start závodu vrací, třebaže je mezinárodní kalendář čím dál plnější. Nemáme v Čechách mnoho příležitostí vidět na stupních vítězů stát vedle sebe borce z Lotto Dstny, Groupama-FDJ nebo Uno-X, třebaže se jedná „jen“ o development teamy. 

 

Závod skutečně dlouhodobě plní funkci „kvalifikačního“ závodu pro mladé talenty, převážně z řad Kontinentálních týmů, což ale rozhodně není důvod ke skromnosti či ostychu. Vždyť na tomto závodě vybrušovali své zkušenosti pozdější hvězdy World-tourovského nebe typu Floriana Senechala, Emanuela Buchmanna, Jana Polance, Ricardo Zoidla a také Josefa Černého. Předloňský vítěz závodu OJČ Arnaud De Lie dnes s přehledem poráží nejlepší světové klasikáře.
 

 

 

Seznam českých účastníků z řad reprezentantů na silnici, dráze i cyklokrosu by potom vydal na samostatnou stránku. Z tohoto pohledu má závod Okolo jižních Čech významnou roli v možnosti poměření sil a schopností mladých talentů, a to rozhodně není málo. Srovnání se sobě rovnými je výzva, na kterou musí slyšet každý, kdo chce dosáhnou úspěchu – stejně závodníci, jako i organizátoři. 

 

Nezbývá než doufat, že naši závodníci budou mít k takovému srovnání vytvořen dostatek příležitostí a organizátoři dostatek vůle a sil, tyto příležitosti vytvářet. Závodníci, organizátoři i sportovní veřejnost si to určitě zaslouží. 
 
Zdroj a foto: TZ pořadatelé


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Jízda pro Paříž. Podpořte v Mikulově handicapované sportovce
22. 9. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Na závěrečné zastávce seriálu Prima CUP, kterým je 7. října Škoda Auto Mikulov, podpoří charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ projekt Jízda pro Paříž.
Početná výprava českých cyklistů vyráží na silniční mistrovství Evropy do Nizozemska
19. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Téměř maximální možné zastoupení v každé kategorii bude mít česká silniční cyklistika na mistrovství Evropy, které se koná od 20. do 24. září v nizozemském Drenthe. Celkem by se v akci mělo představit přes 30 českých reprezentantů.
Otruba dokončil Okolo Slovenska jako nejlepší z Čechů i jezdců kontinentálních týmů na 10. místě
18. 9. 2023 | Kategorie:
Cyklisté ATT Investments se mimořádně zviditelnili i na právě skončeném etapovém závodě kategorie 2.1, 67. ročníku Okolo Slovenska.
Sluníčko, Krkonoše a kolo. To byla kombinace závodu ČEZ Harrachov
17. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Krásné slunečné počasí, Krkonoše a stovky spokojených úsměvů. Tak by se dal ve zkratce popsat další díl závodu Prima CUP, kterým byl v sobotu 16. září ČEZ Harrachov.
Ohlédnutí za 10. ročníkem Okolo jižních Čech
15. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu Okolo jižních Čech kategorie UCI 2.2 postrádal jízdu proti chronometru, což ale nijak nevadilo.
Jak vybrat gravel kolo
15. 9. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel kola neboli gravelbiky jsou do našich podmínek naprosto geniální.
Gočárovy schody tradičně 28. září. Závodníci zdolají schody i řeku Orlici
12. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ZP 211 Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové. Na devátém ročníku sportovní akce závodí děti, amatéři i profesionálové včetně českých reprezentantů.
Maraton v Harrachově 16. září opět nadchne
9. 9. 2023 | Kategorie:
Je tu opět osvědčený maratonský Harrachov. Po Českém poháru v olympijském cross country se v biatlonovém areálu Na Kolečku 16. září uskuteční v pořadí sedmý závod seriálu Prima CUP, kterým je ČEZ Harrachov.
Prestižní soutěž týmů ŠKODA Pražského MTB poháru ovládnul AUTHOR Team Stupno!
8. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek AUTHOR Team Stupno se stal celkovým vítězem ŠKODA Pražského MTB poháru za rok 2023. Rozhodnul o tom finálový závod v Libuši – Písnici „O pohár Městské části Praha Libuš“.
Sokolovská S 24: I cyklističtí šílenci mají své mistrovství
8. 9. 2023 | Kategorie: ostatní, silniční
O víkendu 2. až 3. září se v oblasti jezera Michal u Sokolova odehrál 5. ročník MTB závodů na 12 a 24 hodin.
To nejlepší na závěr. Cyklistická sezóna končí v Mikulově
5. 9. 2023 | Kategorie: MTB
Slunce, víno, žádná nuda, tak vyraz do Mikulova! Konec cyklistické sezony se blíží, ale ještě než uložíte kola k zimnímu spánku, vyrazte s námi na závěrečný v pořadí dvanáctý závod seriálu Prima CUP.
Paříž-Brest-Paříž: První česká účastnice v cíli nejstaršího cyklistického podniku světa
5. 9. 2023 | Kategorie: silniční
Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►