Ohlédnutí za 21. ročníkem World Games of Mountainbiking

Ohlédnutí za 21. ročníkem World Games of Mountainbiking

Datum vydání: 15. 9. 2019

Ohlédnutí za 21. ročníkem World Games of Mountainbiking v rakouském Saalbach-Hinterglemm

V termínu od 5. do 8. září 2019 se ve sportu proslulém rakouském Saalbach-Hinterglemm odehrál již 21. ročník prestižní cyklistické akce World Games of Mountainbiking.

Navzdory nepřízni počasí, kdy se teplota přes den vyšplhala sotva na desítku, přilákaly disciplíny Marathon, Cross Country a Junior Trophy stovky cyklistů a nadšených diváků.

Program

Cyklistické slavnosti započaly již ve čtvrtek 10. září, kdy se bylo možné registrovat a vyzvedávat startovní balíčky. Volně přístupné byly také již oficiálně značené závodní tratě.

Pátek 11. září patřil závodníkům v disciplíně Cross Country. Závod na čtyři okruhy začal hromadným startem, při němž byli vyhlášeni vítězové šesti kategorií.

Po vzoru dospělých závodníků se na trať postavily i ti nejmenší, pro něž byly v centru města připraveny dětské závody známé jako Junior Trophy. Zúčastnily se jich děti od nejútlejšího věku do třinácti let v šesti věkových kategoriích. Malí sportovci byli téhož dne, stejně jako dospělí v disciplíně Cross Country, dekorováni při vyhlašovacím ceremoniálu před zraky desítky aplaudujících diváků.
 
V podvečer se uskutečnil za doprovodu folklórní hudby unikátní uvítací ceremoniál, tzv. pochod národů a na sklonku dne se v centrálním stanu odehrála tzv. Pasta Party.


Dominantou Světových cyklistických her byl sobotní Marathon, jehož se každoročně účastní bezmála tisícovka nadšených sportovců z různých zemí. Na výběr bylo z pěti tras se startem a cílem v Saalbach-Hinterglemm. Tratě na 21 a 31 kilometrů s převýšením 764 m respektive 970 m byly vhodné zejména pro amatérské cyklisty a hendikepované. Na dvaačtyřiceti kilometrech bylo třeba překonat již 1.992 m. Pro zkušené jezdce byla určena trať na 58 kilometrů s převýšením 2.852 m a pro nejodvážnější jezdce 80 kilometrů s neuvěřitelnými 3.652 m.


Na této disciplíně je unikátní to, že rozhodnutí o délce trasy mohlo padnout, vzhledem k náročnosti zdejšího profilu a s ohledem na počasí, až v průběhu závodu. Při rozdělování tratí bylo vždy na výběr, buď jet kratší cestou rovnou do cíle, nebo se vydat dál.

Ve večerních hodinách se pak v centrálním stanu uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů všech kategorií v disciplíně Marathon.

Startovní balíček

V rámci registrace na disciplíny Cross Country a Marathon bylo na výběr ze dvou variant startovních balíčků. Levnější z nich za 49 Euro zahrnoval start na jedné z disciplín (Cross Country nebo Marathon), startovní číslo s příslušenstvím, originální tričko World Games, iontový nápoj, vstup na párty, voucher na Pasta Party a mapka s detailním popisem. Druhá verze startovního balíčku za 59 Euro čítala navíc start na obou disciplínách, dva vouchery na Pasta Party a masáž.

Do ceny musíme započíst také přesné kontinuální značení tratě. Občerstvení na trati, kde bylo dostatečné množství tekutin od iontového nápoje po PowerRade. Nechybělo ovoce, sladkosti a energetické tyčinky značky Power Bar. V cílovém bufetu se nabízela také teplá polévka. Samozřejmostí byla zóna pro mytí kol a pamětní medaile. A co víc. Závodník jel pro dobrou věc. V rámci startovného totiž přispěl na nadaci DEBRA Austria.

Ubytování

Ubytování v oblasti Saalbach-Hinterglemm nabízí služby na vysoké úrovni s přebytkem ubytovacích zařízení, přičemž obzvlášť chvályhodná je individuální péče o hosty. Pakliže se zaměříme na potřeby cyklistů, u většiny hotelů je prvořadá výbava na opravu kola, včetně mycího boxu. Součástí hotelů jsou wapky a stojany či úschovná zařízení. Nakonec kolo lze opláchnout téměř kdekoliv, před bikovými shopy nebo ve finiši single trailů. Tyto služby jsou zdarma, ty nadstandardní pak za poplatek. Kromě jiného místní služby nabízí i zapůjčení nebo servis kol. Bike shopy jsou profesionálně vybavené a o výzbroj nebo dostupnost jakéhokoliv komponentu není nouze.

Lokální zajímavostí je tzv. „Joker card“, který je možné získat ve vybraných hotelích a penzionech, jež tohoto žolíka podporují. Výhodná karta nabízí neomezený pohyb po všech lanovkách (v městech Saalbach, Hinterglemm, Leogang, Fieberbrunn), užívání turistických autobusů, tenisových kurtů, koupaliště,  vstup do místního muzea a mnoho dalšího včetně doplňkových slev na další služby nebo vstupy v Saalbach-Hinterglemm.

Destinace Saalbach-Hinterglemm

Malebná destinace Saalbach-Hinterglemm obklopená dvoutisícovými vrcholy s dechberoucími výhledy na ledovce přitahuje rodiny s dětmi a nadšené turisty, cyklisty či lyžaře, kteří mohou využít kromě lanovek i širších služeb od lanového centra, dětských parků či prolézaček a aquaparku, nebo se projet vláčkem, navštívit muzeum či útulné horské restaurace nabízející místní speciality.

Díky ideálním podmínkám se tu organizátorům daří uspořádat až na sto akcí ročně. Místní lokalita je natolik žádaná, že se tu nepřetržitě budují nové hotelové komplexy a lanovky.

Přihlaste se na World Games of Mountainbiking 2020 už nyní.  

Oficiální stránky akce World Games of Mountainbiking Saalbach-Hinterglemm zde

Více o možnostech cyklistiky v Saalbach-Hinterglemm zde
 
Foto: saalbach.com, Martin Steiger
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

TOP 5 silničních kol pro rok 2020
12. 10. 2019 | Kategorie: silniční
Podívejte se na výběr pěti nejlepších kol pro rok 2020 dle serveru BikeRadar.
Jan Zatloukal vyhrál další dva pohárové závody!
10. 10. 2019 | Kategorie: cyklokros
Jezdec týmu NUTREND Specialized Racing, Jan Zatloukal, potvrzuje v úvodu cyklokrosové sezóny výbornou formu.
Hvězdně obsazený závod ZP 211 Mikulov vyhrál Adel
8. 10. 2019 | Kategorie: MTB
Zamračená obloha s častými přeháňkami neodradila stovky účastníků sobotního závodu ZP 211 Mikulov.
Vydařená sezona na Třebešíně
7. 10. 2019 | Kategorie: dráha, silniční
Sportovcům začíná říjnem nový roční tréninkový cyklus, je tedy ideální čas na bilancování.
V předolympijském testu skončil Cink sedmý
6. 10. 2019 | Kategorie: MTB
V předolympijském testovacím závodě, který započne za rok v Tokiu, skončil český reprezentant Ondřej Cink na sedmém místě.
Step by step po trati olympijského závodu v Tokiu!
4. 10. 2019 | Kategorie: MTB
Nikdo po té trati doposud nejel, nikdo ji ani neviděl. Až dnes představili pořadatelé OH v Tokiu podobu bikové trati Course Foot Inspection.
Vítězem Zlínské 50 je Marek Rauchfuss
2. 10. 2019 | Kategorie: MTB
V ned​ěli 29. září odstartoval 11. ročník závodu na horských kolech Zlínská 50. Krásný podzimní den přilákal na start celkem 410 závodníků.
Jan Zatloukal druhý v MB na úvod sezóny CX!
30. 9. 2019 | Kategorie: cyklokros
Úvodním závodem Českého poháru byla v Mladé Boleslavi zahájena cyklokrosová sezóna.
Štybar třináctý na Mistrovství světa v Yorkshiru
29. 9. 2019 | Kategorie: silniční
Světový šampionát ve Velké Británii dnes vyvrcholil silničním závodem kategorie mužů elite.
Silniční závod juniorek a mužů U23 je minulostí
27. 9. 2019 | Kategorie: silniční
Na programu světového šampionátu v silniční cyklistice dnes byly silniční závody juniorek a mužů do 23 let.
Bouček devátý v silničním závodě na MS
26. 9. 2019 | Kategorie: silniční
Na start silničního závodu v rámci světového šampionátu se dnes postavila kategorie juniorů.
Zakonči stylově cyklistickou sezonu v Mikulově!
26. 9. 2019 | Kategorie: MTB
Cyklistická ​sezona končí 5. října v Mikulově, buď u toho s námi!
» více novinek a videí

 
Reklama 
►