Nové brzdy Sram Maven: absolutní síla a kontrola

Nové brzdy Sram Maven: absolutní síla a kontrola

Datum vydání: 25.02.2024

Cyklisté, kteří hledají maximální brzdný výkon a efektivitu jízdy, by měli věnovat pozornost novince od Sramu. Jde o brzdy Sram Maven, které jsou určené pro MTB disciplíny a elektrokola. Tyto brzdy bourají zažité mýty a přinášejí zcela nový přístup k konstrukci a dimenzování kotoučových brzd.


 

Co dělá brzdy Maven tak silnými?


Brzdy Maven jsou absolutně nejsilnější brzdy, které Sram kdy vytvořil. Podle výrobce dokáží produkovat o 50 % více brzdné síly než stávající gravity model Sram Code. To je opravdu slušný nárůst účinku, který se dá ovšem ale také vyhodnotit tak, že pro stejný brzdný účinek budete s Maven brzdami potřebovat buď zhruba o třetinu menší sílu, nebo vám budou stačit menší průměry kotoučů.


 
Za tímto výkonem stojí několik klíčových faktorů. Brzdy Maven využívají jako brzdové médium minerální olej namísto klasické brzdové kapaliny, na které je postavena většina kotoučovek od Sramu. Brzdové třmeny Maven jsou navrženy jako čtyřpístkové s dvěma odlišnými průměry pístků 18 a 19,5 mm. Na první pohled pak zaujme robustnost Maven třmenů, které disponují o poznání masivnější konstrukcí, postavenou mimo jiné také na větším množství použitého materiálu, který se podílí na novém pojetí tepelného managementu těchto brzd.
 
Brzdové páky jsou výhradně v novém Stealth provedení, optimalizovaném pro integrované vnitřní vedení. Uvnitř najdete kompletně přepracované přepákování, které se díky SwingLink technologii podílí na výrazném nárůstu brzdového účinku. SwingLink v brzdových pákách postupně mění dávkování brzdové síly při stlačení brzdové páky. Čím větší oblouk páka opíše po kružnici, tím větší je brzdná síla samotné brzdy. Progrese brzdné síly vám poskytuje neporovnatelnou kontrolu nad kolem.


 
Dalším prvkem, který zvyšuje brzdný výkon, je použití čtyř šroubů pro uchycení brzdového třmenu. To výrazně snižuje stratu brzdného výkonu a přenáší větší tuhost třmenu do brzdové páky.
 

Pro koho jsou brzdy Maven vhodné?

 
Brzdy Maven jsou určené pro cyklisty, kteří hledají neomezený brzdný výkon, který jim dodá jistotu a sebedůvěru. Tyto brzdy jsou ideální pro závodníky a nadšence gravity disciplín, jako je downhill, enduro nebo e-mtb. Díky obrovské brzdné síle si můžete dovolit jet rychleji a tvrději, aniž byste se museli obávat, že vás brzdy zradí v dlouhých sjezdech nebo náročných podmínkách.
 
Brzdy Maven vám také umožňují jít až na absolutní hranici a zároveň můžete tuto obrovskou brzdnou sílu snadno snížit. Představte si to jako ladění hlasitosti. Větší výkon znamená více možností.
 


Cenové varianty brzd Maven
 
Sram nabízí celkem tři verze brzd Maven. Nejvyšší Ultimate bude cílit na závodníky díky titanovým částem nebo speciální červené edici Expert, ve které dostanou zákazníci oba typy brzdových destiček a také různé průměry kotoučů. Dostupnější verze Silver pak bude nabízet stejný výkon za nižší cenu.
 
Ceny brzd Maven:

Maven Ultimate: 8 990 Kč (přední nebo zadní brzda)
Maven Silver: 7 990 Kč (přední nebo zadní brzda)
Maven Bronze: 5 590 Kč (přední nebo zadní brzda)
 
Brzdy Maven budou k dispozici na trhu od dubna 2024.
 


Závěr
 
Brzdy Sram Maven jsou novinkou, která přináší absolutní sílu a kontrolu pro cyklisty, kteří hledají maximální brzdný výkon a efektivitu jízdy. Tyto brzdy bourají zažité mýty a přinášejí zcela nový přístup k konstrukci a dimenzování kotoučových brzd. Brzdy Maven jsou určené pro MTB disciplíny a elektrokola a nabízejí tři úrovně provedení a cen.
Autor: Tým CykloRepublic
Foto: SRAM
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

Reklama 

Reklama 


Aktuální novinky a videa

Gaze a Richards triumfují v úvodním závodě Světového poháru horských kol v Mairiporu
14.04.2024 | Kategorie: MTB

Světový pohár horských kol odstartoval v brazílském městě Mairipora napínavým závodem short tracku pro elitní kategorie. Evie Richards z týmu Trek Factory a mistr světa Samuel Gaze z Alpecin Deceuninck triumfovali na náročné trati, předznamenávajíc tak další události v seriálu. 

 
Allegro TEST: Giant Reign 1
13.04.2024 | Kategorie: MTB, Testy
Giant letos představil mnoho novinek. My jsme si posvítili na Giant Reign z roku 2023. Reigna jsme vzali do jeho přirozeného prostředí, a to do závodního nasazení na pořádný kopec.
Nový Rocky Mountain Altitude 2024: Enduro zážitek na jiné úrovni
11.04.2024 | Kategorie: MTB
Rocky Mountain představil svůj nejnovější model horského kola - Altitude 2024. Tento model přináší několik inovací a vylepšení, které posouvají hranice toho, co je možné na horském kole dosáhnout.
Cannondale Synapse Neo 2024: Nová éra silniční cyklistiky
11.04.2024 | Kategorie: silniční
Cannondale představil svůj nejnovější model - Cannondale Synapse Neo. Toto silniční kolo je postavené na osvědčené geometrii a technologiích silničního stroje Cannondale Synapse.
Mondraker Duna 2024: Nový standard v eMTB
09.04.2024 | Kategorie: MTB
Mondraker Duna 2024 je nejnovější přírůstek do rodiny horských kol s elektrickým motorem. Toto kolo je pozicionováno jako Super Enduro lehkých e-kol.
» více novinek a videí