Nová koncepce cyklistických sportovních center mládeže

Nová koncepce cyklistických sportovních center mládeže

Datum vydání: 9. 12. 2019

Potřeba změny koncepce fungování sportovních center mládeže vzešla takzvaně zespodu, z členské základny a klubů a vedení Českého svazu cyklistiky toto volání vyslyšelo.

Čtyři měsíce usilovné práce skupiny odborníků vyústily v novou koncepci SCM pro čtyřleté období, počínající rokem 2020.

„Inspirovali jsme se v minulosti, kdy podpora mládežnického sportu fungovala dobře a transparentně, myslím tím známá tréninková střediska mládeže TSM a střediska vrcholového sportu mládeže SVSM:“

Vysvětluje předseda Českého svazu cyklistiky Petr Marek a paní Jaroslava Krakovičová, generální sekretář ČSC dodává, že  inspiraci a zkušenosti čerpali i z fungování mládežnických center v jiných svazech a jiných sportech. Hlavní cíle „Koncepce“ si lze přečíst v samotném úvodu materiálu: vychovat sportovce schopné dosahovat výsledků na mezinárodní úrovni zejména v kategoriích U19 a lépe připravené pro přechod do kategorie U23. Nová koncepce má být spravedlivější, s jasně definovanými a měřitelnými hodnotícími kritérii včetně pravidelného metodického vyhodnocování jejich fungování.

Na pomyslném vrcholu pyramidy jsou čtyři Střediska vrcholového sportu pro dráhu a silnici. Kritéria pro výběr těchto center byla jasná a transparentní. Jednak bylo třeba pokrýt celou Českou republiky a vytvořit přirozené spádové oblasti pro jednotlivé regiony, dvě jsou tedy na Moravě a dvě v Čechách. Velkou roli hrála trenérská odbornost, výsledky, ale také technicko-materiální zázemí – tělocvičny, ubytovny, a především cyklistická dráha. Zásadní změnou je, že členové SVS budou nadále závodit za své domovské kluby, SVS jim bude poskytovat odbornou podporu, jednotné testování, společné kempy, starty na závodech a podobně. Hodně bude záležet na individuální komunikaci mezi klubem a SVS.


Novými středisky jsou TJ Dukla Praha (Pozn., nezaměňovat s Armádním sportovním centrem  Dukla!), Roman Kreuziger Cycling Academy v Plzni, TJ Favorit Brno a Tufo Pardus Prostějov.

Druhé patro pyramidy tvoří Střediska vrcholového sportu pro BMX a MTB, která jsou zřízena u příslušných disciplinových komisí, a jsou určena výhradně pro podporu závodníků v olympijských disciplínách. Základnu pyramidy tvoří Krajská sportovní centra, orientovaná především na žákovské kategorie a Sportovní centra neolympijských disciplín.  Hodnocení činnosti a výsledků jednotlivých SCM doznalo také řady změn.  U středisek SVS došlo k poměrně zásadnímu zpřísnění hodnotících kritérií. Nastavit jednotný metr není  jednoduché, a tak jsou trochu kritéria změkčena pro ženské kategorie. Svým způsobem to motivuje kluby více pracovat právě s děvčaty, což je celospolečenský trend odrážející se jak v připravovaných změnách na olympijské půdě, tak v mezinárodní cyklistice.

„Celé to bude především o práci, o soustavné kontinuální práci s mládeží,“ dodává generální sekretář ČSC Jaroslava Krakovičová.

Ideovou oporou všem, kdo se do práce chtějí pustit může být základní filozofie struktury sportovních center shrnutá jako 3K. Kontinuita, Kvalita, Kvantita. 

Jedním ze smyslů koncepce je zajistit kontinuitu závodníků po přechodu do kategorie U23 a Elite a zároveň mezi jednotlivými úrovněmi center. Kvalifikační a Hodnotící kritéria mají mimo jiné motivovat spolky, kterým byl přiřazen status některého z center, aby také zajišťovaly činnosti i mimo kategorie vymezené statusem, zejména tedy nábor a následně přechod do vyšší úrovně.
 
Na Kvalitu je kladen důraz na úrovni SVS. Cílem těchto SVS je výchova závodníků takový způsobem, aby dosahovali vynikajících výsledků na úrovni ČR, ale zejména byli konkurenceschopní i na zahraničních závodech. Závodníci zařazení do SVS by měli tvořit pilíř reprezentace.

Kvantita je klíčovým hodnotícím parametrem na úrovni Krajských Sportovních Center. Cílem je zajistit na úrovni Krajských Sportovních Center širokou členskou základnu průměrných a nadprůměrných závodníků. Hodnotící kritéria jsou nastavena takovým způsobem, že není kladen důraz na špičkové výsledky jednotlivých závodníků, ale na jejich alespoň průměrnou výkonnost a širokou členskou základnu.

Novou Koncepci sportovních center mládeže schválil výkonný výbor Českého svazu cyklistiky 31. 10. 2019.
 
Zdroj: TZ ČSC, Foto: Pavel Křikava

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Michal Procházka v reprezentačním dresu na Czech Tour!
6. 8. 2020 | Kategorie: silniční
Michal Procházka z Favoritu Brno bude na Stevens Izoard Pro startovat od čtvrtka do neděle 6.-9.8. v dresu české reprezentace na Czech Tour zařazeného do kategorie 2.1 mezinárodního kalendáře!
Regionem Orlicka po čtyřech letech ovládl český závodník
3. 8. 2020 | Kategorie: silniční
Skončením poslední etapy se 34. ročník závodu Regionem Orlicka stal minulostí.
Segafredo Sahara Race již tento víkend!
3. 8. 2020 | Kategorie: MTB
Cyklistické, běžecké, dětské a noční závody, kempování i koupání. Taková lákadla nabízí blížící se závod Segafredo Sahara Race, jenž se odehraje od 7. do 8. 8. 2020.
Druhý závodní den závodu Regionem Orlicka přinesl horké poča​sí i skvělou sportovní podívanou
2. 8. 2020 | Kategorie:
Po nevydařené úvodní páteční etapě, která byla zastavena z důvodu nehody doprovodných motocyklů na trati, se v sobotu závodilo bez výrazných komplikací a s velkým nasazením.
První etapa závodu Regionem Orlicka byla anulována
1. 8. 2020 | Kategorie: silniční
31. července proběhlo slavností zahájení cyklistického etapového závodu Regionem Orlicka 2020 s mezinárodní účastí.
Změna termínů ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru v září!
31. 7. 2020 | Kategorie:
Všem zájemcům o start na finálových závodech ŠKODA TOMKET Pražského poháru 2020 v měsíci září je určena následující informace.
Studenti pozor! Akademické MČR v XCO má nový termín: 12.9. 2020 v Praze!
31. 7. 2020 | Kategorie:
V reakci na zvýšený zájem studentů vysokých škol o start na Akademickém MČR XCO, s ohledem k různorodosti startovního pole a nutnosti dodržet všechna pravidla ČP XCO kategorie C1 UCI dochází ke změně termínu uskutečnění AMČR.
Češi vytvořili chytrý zámek, který chrání sportovní vybavení. Nyní vstupují na americký Kickstarter
28. 7. 2020 | Kategorie: ostatní
Česká firma Pealock přichází s chytrým zámke​m na sportovní vybavení.
Teplicko je rájem pro cyklisty, nabízí i relaxační sporty
28. 7. 2020 | Kategorie:
I když lázeňské město samo o sobě nabízí spoustu atraktivních cílů, někdo dává přednost aktivnějšímu sportovnímu vyžití. Turistické centrum VisitTeplice představuje několik tipů.
Gruber sedmý na úvodním Českém poháru
22. 7. 2020 | Kategorie: silniční
Pavel Gruber na Stevens Izoard Pro z Favoritu Brno obsadil ve velmi dobré konkurenci sedmé místo v úvodním závodě Českého poháru, který se jel v Záboří u Blatné. Vítězství vybojoval Němec Loderer.
Tomáš Tlamka má bronz z MČR a je třetí v celkovém pořadí ČP!
20. 7. 2020 | Kategorie: MTB
Dobře, tedy na trojku vyšlo juniorovi týmu NUTREND SPECIALIZED Racing Tomášovi Tlamkovi Mistrovství České republiky horských kol v Peci pod Sněžkou.
Chystá se nejdelší ultracyklistický závod v Evropě, otestuje ho Dan Polman!
16. 7. 2020 | Kategorie: silniční
Na srpen je naplánovaný prolog nového nonstop ultracyklistického závodu s podporou kolem Česko-Slovenska v délce 3300 km a převýšením cca 40000 metrů – „Race around Czechia and Slovakia 2020“.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►