Nákladní kola jsou v kurzu, už je chce i UCI

Datum vydání: 17. 10. 2017

Nákladní kola (s větším či menším úložným prostorem) se v zemích na západ od nás pomalu integrují jako součást městské nákladní dopravy. 

Jen v dánské Kodani tamní obyvatelé vlastní až 40 000 nákladních kol. Ta mají obrovský potenciál vyhnat alespoň z městských center nákladní automobily - různé zdroje odhadují, že by kola mohla zastat čtvrtinu až polovinu všech přeprav nákladů. A nejedná se přitom v žádném případě jen o přepravu nákupu potravin, kola mohou být konstrukčně navržena k přepravám až čtvrttunového nákladu. 

Velikého boomu si všimla už i Mezinárodní cyklistická unie (UCI), která se chystá půjčovat nákladní elektrokola před svým sídlem ve švýcarském Aigle. Nákladní kola jsou však už nyní doma např. ve španělském San Sebastianu, kde od letošního jara radnice podporuje cyklo-kurýrní služby. Přes třicet firem z odlišných oborů tam úspěšně dopravovuje své zboží zákazníkům.

V centru jihoněmeckého Freiburgu zase už déle než rok funguje kurýrní služba dodávající farmaceutika do tamních lékáren. Podobné projekty žijí svým životem ale i v další německých městech a nejen tam - také třeba v italském Bolzanu, francouzském Štrasburku či britském Brightonu.

Tento trend má veliký potenciál pro ozdravení ovzduší (nejen) ve velkých městech. Kola s úložným prostorem jsou např. v Dánsku navíc často využívána pro přepravu dětí do školky, což pro děti může být daleko větší zážitek, než sedět v autě a koukat z okénka. Rodiče se navíc vyhnou stresu z čekání v kolonách a se svými dětmi si po cestě mohou užít legraci. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


   


Aktuální novinky a videa

Eddy Merckxova klasika v rakouském Fuschl am See je oslavou cyklistiky
25. 9. 2018 | Kategorie: silniční
Již dvanáctému ročníku Eddy Merckx Classic 2018 v kouzelném regionu salburckých jezer a Solné komory předcházela charitativní vyjížďka, které se účastnila i slavná sportovní jména. Rakušané cyklistiku milují.
MS Innsbruck, den třetí – časovky juniorů a žen
25. 9. 2018 | Kategorie: silniční
Petr Kelemen a Tereza Korvasová dnes reprezentovali českou výpravu v individuální časovce. Obě kategorie absolvovaly stejnou, téměř dvacet osm kilometrů dlouhou trasu, jako včera muži do 23 let.
TOMKET Pražský MTB pohár na Zličíně vyhrála Štěpánová a Škarnitzl!
25. 9. 2018 | Kategorie: MTB
V pořadí sedmý závod TOMKET Pražského MTB poháru 2018 vládli zkušení členové českého reprezentačního týmu, Karla Štěpánová a Jan Škarnitzl.
Otruba v elitní dvacítce v časovce na mistrovství světa
24. 9. 2018 | Kategorie: silniční
Druhý závodní den Mistrovství světa v silniční cyklistice v rakouském Innsbrucku byl ve znamení individuálních časovek juniorek a mužů do 23 let.
MS: Quick-Step Floors a Canyon-SRAM braly medaile v týmové časovce, Elkov-Author porazil 2 WT stáje!
23. 9. 2018 | Kategorie: silniční
Elitní belgická stáj Quick-Step Floors nadále zkrášluje už tak neskutečnou sezonu - na svém kontě má 69. triumf, česká stáj Elkov-Author zajela perfektní výsledek.
MTB Tour ovládl Michal Bubílek
23. 9. 2018 | Kategorie: MTB
Michal Bubílek se stal vítězem ​4. ročníku MTB Tour České středohoří.
KALAS CUP v Židovicích vyhrál Janiszewski
23. 9. 2018 | Kategorie: silniční
Závěrečný závod Českého poháru na silnici KALAS CU​P 2018 ovládli polští závodníci.
Staňte se pořadateli Českého poháru horských kol
23. 9. 2018 | Kategorie: MTB
Organizátor Českého poháru horských kol STRABAG CUP hledá na další sezóny pořadatele dílčích závodů v olympijské disciplíně cross country (XCO) na území České republiky.
Porte odřekl start na mistrovství světa
22. 9. 2018 | Kategorie: silniční
Australan Richie Porte bude na světovém šampionátu kvůli nemoci chybět.
Stará dobrá videa, která stoprocentně pobaví
21. 9. 2018 | Kategorie: ostatní
Nostalgická zábavná videa z cyklistického prostředí z roku 1990 až 2000.
Zličín se chystá na finále dětí, žáků a souboj Škarnitzl vs Cink!
21. 9. 2018 | Kategorie: MTB
Sedmý závod TOMKET Pražského MTB poháru 2018 v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem, má několik očekávání.
O víkendu vyvrcholí elitní i mládežnický KALAS CUP 2018
20. 9. 2018 | Kategorie: silniční
Závodníci napříč kategoriemi se o víkendu letos naposledy postaví na start závodu Českého poháru na silnici.
» více novinek a videí

 
Reklama