Nákladní kola jsou v kurzu, už je chce i UCI

Datum vydání: 17. 10. 2017

Nákladní kola (s větším či menším úložným prostorem) se v zemích na západ od nás pomalu integrují jako součást městské nákladní dopravy. 

Jen v dánské Kodani tamní obyvatelé vlastní až 40 000 nákladních kol. Ta mají obrovský potenciál vyhnat alespoň z městských center nákladní automobily - různé zdroje odhadují, že by kola mohla zastat čtvrtinu až polovinu všech přeprav nákladů. A nejedná se přitom v žádném případě jen o přepravu nákupu potravin, kola mohou být konstrukčně navržena k přepravám až čtvrttunového nákladu. 

Velikého boomu si všimla už i Mezinárodní cyklistická unie (UCI), která se chystá půjčovat nákladní elektrokola před svým sídlem ve švýcarském Aigle. Nákladní kola jsou však už nyní doma např. ve španělském San Sebastianu, kde od letošního jara radnice podporuje cyklo-kurýrní služby. Přes třicet firem z odlišných oborů tam úspěšně dopravovuje své zboží zákazníkům.

V centru jihoněmeckého Freiburgu zase už déle než rok funguje kurýrní služba dodávající farmaceutika do tamních lékáren. Podobné projekty žijí svým životem ale i v další německých městech a nejen tam - také třeba v italském Bolzanu, francouzském Štrasburku či britském Brightonu.

Tento trend má veliký potenciál pro ozdravení ovzduší (nejen) ve velkých městech. Kola s úložným prostorem jsou např. v Dánsku navíc často využívána pro přepravu dětí do školky, což pro děti může být daleko větší zážitek, než sedět v autě a koukat z okénka. Rodiče se navíc vyhnou stresu z čekání v kolonách a se svými dětmi si po cestě mohou užít legraci. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

   
   


Aktuální novinky a videa

NOVA CUP v Sázavě oslavil se známými osobnostmi Společné století
18. 6. 2018 | Kategorie: MTB
Na sobotním startu třetího závodu seriálu NOVA CUP v Sázavě se sešli nejen profesionální závodníci, rodiny s dětmi, ale také významné osobnosti.
Galaxy Pioneer 5.0 2018
18. 6. 2018 | Kategorie: MTB, ostatní
Značka Galaxy se zaměřuje především na bicykly střední a nižší třídy, kde dokáže v daných cenových limitech vždy nabídnout výjimečnou kvalitu a dobrý poměr cena-výkon.
Galaxy Aries 24“ 2018 - Ověřená kvalita za akční cenu
18. 6. 2018 | Kategorie: ostatní
Pro rodiče je důležité, aby se jeho dítě cítilo bezpečně, což v sedle kola platí dvojnásob. Galaxy Aries nabízí ověřenou kvalitu a bezpečnost za rozumné peníze.
Richie Porte vítězem Okolo Švýcarska, Sagan posedmé vyhrál bodovací soutěž
17. 6. 2018 | Kategorie: silniční
Okolo Švýcarsko dnes poznalo svého vítěze, po závěrečné individuální časovce se jím stal Australan Richie Porte (BMC), mistr světa Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) vyhrál už posedmé bodovací soutěž.
KALAS CUP v Blatné vyhrál Rostislav Krotký
17. 6. 2018 | Kategorie: silniční
V jednu hodinu zazněl výstřel na náměstí v Blatné a 81 závodníků se vydalo na trasu pátého závodu Českého poháru na silnici.
Šestou etapu ve Švýcarsku vyhrál další Dán
15. 6. 2018 | Kategorie: silniční
Na úterní triumf krajana Juul-Jensena navázal ve čtvrtek Søren Kragh Andersen, který vyhrál těžkou horskou etapu po útoku ze skupiny uprchlíků.
Řidiči a cyklisté: Bezpečnost na silnici
14. 6. 2018 | Kategorie: silniční
Řidiči vs. cyklisté? Nemusí to tak být! Důležitý je respekt.
Bývalý kontroverzní lékař týmu Sky napsal knihu o medicíně ve sportu, vyjde týden před Tour
14. 6. 2018 | Kategorie: silniční
Doktor Richard Freeman sice odmítl vypovídat před vyšetřovací komisí v otázce podezřelých praktik týmu Sky, pouhý týden před Tour de France ale bude vydávat jako již nečlen týmu svou knihu o pozitivním přínosu medicinských praktik ve sportu.
V Blatné odstartuje pátý díl Kalas Cupu 2018
14. 6. 2018 | Kategorie: silniční
Jako Memoriál Christiana Bataglii GP Fany Gastro se pojede v sobotu 16. 6. 2018 pátý díl Českého poháru na silnici Kalas Cup 2018.
První horskou etapu ve Švýcarsku vyhrál Ulissi
13. 6. 2018 | Kategorie: silniční
Ital Diego Ulissi (UAE Team Emirates) vyhrál poprvé v sezoně, když se radoval v cíli první horské etapy závodu Okolo Švýcarska.
V deštivém Gstaadu vyfoukl sprinterům vítězství statečný Dán
12. 6. 2018 | Kategorie: silniční
Osmadvacetiletý Dán Christopher Juul-Jensen vyhrál deštivou čtvrtou etapu Okolo Švýcarska, čtvrtý Sagan ve vedení bodovací soutěže.
Sella Ronda na silničním nebo horském kole? Obojí stojí za to
12. 6. 2018 | Kategorie: MTB, silniční
Majestátní skalní masív Sella, který se dá objet na sjezdových lyžích, zná většina českých lyžařů. V létě se zde nabízí jiná výzva – „obtočit“ Sellu Rondu na kole.
» více novinek a videí

 
Reklama