Mistrem Evropy v silničním závodě je Ital Viviani, Bárta 41.

Datum vydání: 11. 8. 2019

Mistrovství Evropy v silniční cyklistice, které v letošním roce hostilo holandské město Alkmaar, dnes vyvrcholilo závode elitní kategorie mužů. Nejlepším Čechem v něm byl Jan Bárta, který obsadil 41. místo.

V sobotu byly na programu závody mužů do 23 let a žen elite. Své zástupce měl český tým i v těchto kategoriích, ani v nich se ale nikomu z našich závodníků nepodařilo promluvit do bojů a příčky nejvyšší.

Závod mužů U23 byl pro většinu českých závodníků rozhodnut záhy po startu, kdy peloton rozdělil na dvě poloviny hromadný pád a vzhledem k pozici na startu bylo po nadějích. Do první skupiny se podařilo dostat jen Petru Kelemenovi a Jakubovi Otrubovi. Otrubu měl ale následně defekt, takže Kelemen zůstal v popředí sám. Přesto se ale snažil ze závodu vytěžit maximum, když byl několikrát v hledáčku kamer, protože byl součástí několika pokusů o únik. Nakonec vybojoval 27. místo

Na tomto okruhu pád nebo defekt v podstatě rozhodne. Petr se tam jako jediný protáhl a Kuba si do první skupiny nakonec dojel, přesto byli mezi šedesáti závodníky jen dva. Potom, co měl ještě Kuba defekt a dostal kolo z neutrálního mechanického vozu bylo po nadějích. Měli prostě smůlu. Petr ale předvedl famózní výkon. Byl tam sám a v podstatě byl jedním z těch, co tvořili závod. Jezdil skvěle pozičně, takticky, zkoušel nastupovat. V závěru už mu chyběly síly a také tým, který by mu rozjel spurt, přesto na sebe hodně upozornil,“ zhodnotil reprezentační trenér.

V elitním závodě žen stály na startu dvě české zástupkyně, Jarmila Machačová dokončila na 41. místě a Tereza Korvasová závod nedokončila.

„Tereze dělala problém poziční jízda a Jarmila zůstala ve druhé skupině, když za to vzaly Holanďanky a rozdělily peloton na dvě skupiny. A tak to v podstatě dojelo až do cíle,“ řekl Tomáš Konečný.

Na vyšší příčky pomýšleli čeští závodníci také dnes, kdy se v sestavě Daniel Turek, Michal Schlegel, Jan Bárta, Tomáš Kalojíros, František Sisr, Dominik Neuman a Petr Hampl postavili na start téměř 173 kilometrů dlouhého závodu. Nejdříve je čekal nájezd a poté městské okruhy jako ostatní kategorie.

„Na nájezdu foukal boční vítr a peloton se rozdělil na několik skupin. Sisr byl v té první a ve druhé Bárta. Sisr ale bohužel tempo nevydržel a propadl se do čtvrté skupiny, kde byl zbytek týmu. Při návratu do města se první a druhá skupina zase spojila, ty další ale byly postupně odvolány. Závod se z našeho pohledu nepovedl, jízdu na větru tým nezvládl, ale je to sport a teď budeme vzhlížet k dalším akcím,“ dodal reprezentační trenér.

Nejlepším umístěním dnešního závodu tak bylo 41. místo Jana Bárty. Mistrem Evropy v se stal Ital Elia Viviani.

Zdroj a foto: TZ Judita Lorencová

beru na vědomí

Aktuální novinky a videa

Dohoda s UCI rozšiřuje v roce 2021 cyklistickou nabídku Eurosportu
20. 1. 2021 | Kategorie: ostatní, silniční
Eurosport pokračuje v upevňování svého postavení tzv. Domova cyklistiky a pro rok 2021 si od Evropské vysílací unie (EBU) zajistil řadu práv na vysílání světových akcí Mezinárodní cyklistické unie (UCI).
Legendární Jiří Ježek vstoupil do Síně slávy ŠKODA Pražského MTB poháru!
18. 1. 2021 | Kategorie: MTB, silniční
Světová pandemie zabránila pořadatelům ŠKODA Pražského MTB poháru uskutečnit závěrečný slavnostní večer roku 2020.
Favorit Brno se chystá na soustředění ve Španělsku
17. 1. 2021 | Kategorie: silniční
Tým mužů Favoritu Brno opět na kolech Stevens doplněný o tři juniory vyrazí zanedlouho na úvodní tréninkový kemp v novém roce do španělské Estepony, kde před sezónou najíždí kilometry už několik let.
Lednová výzva Do práce na kole odstartuje už v pondělí
17. 1. 2021 | Kategorie:
Kolo, koloběžka, chůze, ale třeba i běžky. To všechno jsou způsoby, jak se zapojit do Lednové výzvy Do práce na kole. Už potřetí ji pořádá spolek AutoMat. Zatím se přihlásilo přes 1 200 odvážlivců, ale registrace zdarma běží až do pondělí.
VITAR Sport posiluje: k Enervitu přibral i Royal Bay
13. 1. 2021 | Kategorie: MTB, cyklokros, ostatní
VITAR Sport je už řadu let oficiálním českým distributorem italské sportovní výživy Enervit. Na konci roku k ní přidal i českou značku sportovního kompresního oblečení – Royal Bay.
Pirelli uvádí zimní plášť pro kola CYCL-E WT
11. 1. 2021 | Kategorie: ostatní
Na základě zkušeností z automobilového průmyslu přichází věhlasný italský výrobce pneumatik Pirelli nově se specifickým zimním pláštěm vhodným pro městská a elektrická kola. Přináší inovativní řešení, které vyhoví zimním podmínkám ve městech a zaručí vysokou bezpečnost.
Pod novým jménem a ještě silnější, Topforex ATT Investments představil nový tým
7. 1. 2021 | Kategorie: silniční
S novým titulárním partnerem zahájil tým Topforex sezónu 2021.
Zemřel olympionik Slavoj Černý
4. 1. 2021 | Kategorie: ostatní
Ve věku 83 let zemřel poslední den loňského roku Slavoj Černý.
Reflexní oblečení od LEMAC Marketing
29. 12. 2020 | Kategorie: ostatní
LEMAC marketing se zabývá výrobou a prodejem reflexního oblečení, potisku a výšivek.
CST Camber - 29x2.25
29. 12. 2020 | Kategorie: MTB
Novinka mezi plášti CST! Nová verze pneumatiky Camber v rozměru 29 x 2,25 se vyznačuje nízkým valivým odporem a vysokou odolností proti propíchnutí díky technologiím EPS a Tubeless Ready. Výhodou je také nízká hmotnost - 638 gramů!
Favorit Brno představuje tým pro sezónu 2021
28. 12. 2020 | Kategorie: silniční
Tým Favoritu Brno bude mít v nové sezóně osm závodníků, kteří budou závodit opět na kolech Stevens.
Bořivoj Nakládal: Vánoční čas
27. 12. 2020 | Kategorie: dráha, ostatní, silniční
Na Štědrý den přišla velmi smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřel nestor brněnské cyklistiky pan Miroslav Černohlávek. Vzpomínku na tuto osobnost vám připomene v článku Bořivoj Nakládal.