Michal Schuran se stal celkovým vítězem Tour of Bulgaria

Michal Schuran se stal celkovým vítězem Tour of Bulgaria

Datum vydání: 01.09.2023

Na 70. ročník Okolo Bulharska, závodu kategorie 2.2 UCI, odjel tým ATT Investments v silné sestavě, která mohla mít ty nejvyšší ambice.

Aktivním pojetím závodění, skvělými výkony jak po fyzické, tak taktické stránce a snad i dokonalým týmovým pojetím takové ambice také naplnili. Michal Schuran celý etapový závod vyhrál a ke žlutému dresu přidal i puntíkatý pro nejlepšího vrchaře. Jeden den v dresu lídra závodu strávil i Tomáš Jakoubek a k těmto hlavním úspěchům přidali jezdci ATT Investments ještě tři pódiová umístění v jednotlivých etapách. Celkem jim závod vynesl 71 UCI bodů, čímž jen potvrdili, že patří do absolutní světové špičky na úrovni kontinentálních týmů 

Do závodu odstartovalo 11 kontinentálních týmů a deset národních a klubových celků. Největšími konkurenty pro pardubický tým se jevily rozvojové týmy prvodivizních Astana a EF Education a polský Voster ATS. A to se také v průběhu závodu potvrdilo.

ATT Investments nastoupil v sestavě Jakub Otruba, Tomáš Jakoubek, Daniel Turek, Jiří Petruš, Matúš Štoček a Michal Schuran.

V úvodním kilometrovém prologu v centru Sofie, který sloužil hlavně k rozdání jednotlivých dresů, se z ATT umístil nejlépe Tomáš Jakoubek na 10. místě. Další den následovaly dvě půletapy. V té první, zvlněné přes tři vrchařské prémie se z 50členné první skupiny prosadil na 6. místo Matúš Štoček. 

Druhá, přes dva dlouhé kopce, přičemž ten druhý byl 21 km dlouhý, přinesla jednu ze dvou rozhodujících akcí celého závodu. Jezdci ATT Investments se postarali o to, že do cíle dorazila jako první pouze 14členná skupina, v níž jich bylo pět! Tahle aktivita vynesla do čela průběžné klasifikace Tomáše Jakoubka, který ve spurtu jen těsně podlehl Italu Gazzolimu z Astany!

Hned další etapa však dominanci cyklistů českého týmu ještě zvýraznila. V nejtěžším, 13 km dlouhém kopci, odjel z vedoucí 15členné skupiny Michal Schuran, k němuž se dokázal připojit pouze Polák Grabis z Voster ATS. Spravedlivě se podělili o zisky. Grabis dostal etapu, Michal získal žlutý dres!

V dalších dvou jen mírně zvlněných etapách se vítězové rekrutovali z hromadné koncovky 95, resp. 80 jezdců. V jednotlivých soutěžích žádné zásadní změny nepřinesly.

Změny mohla přinést ještě poslední etapa, v níž se v první části jelo přes dva náročnější kopce. Na čele hlavní skupiny se od počátku usadila kompletní šestice ATT Investments, v průběhu závodu především trojice Otruba, Turek a Petruš pokryla všechny pokusy o únik, v čemž vynikali především jezdci Astany. O etapu se tedy nakonec utkalo 54 lidí a Matúš Štoček byl 3. nejlepší z nich. 

Lepší než on byli na pásce Ital Michele Gazzoli z Astany, který se skvěle předvedl na nedávném Arctic Race of Norway (2.Pro), kde vyhrál i jednu z etap, a Švýcar Félix Stehli z EF Education-NIPPO a díky bonifikačním sekundám oba odsunuli Tomáše Jakoubka na konečné 4. místo.
 

Michala Schurana v pozici lídra závodu tímto počinem ale ohrozit nemohli! A jelikož Michal vyhrál v průběhu závodu obě nejtěžší vrchařské prémie 1. kategorie, stal se i nejlepším vrchařem závodu.

V týmech obsadilo ATT 2. místo za polským Vosterem s odstupem pouhých 7 sekund. Třetí EF Education-NIPPO ztrácel už přes 3 minuty a Astana téměř 5,5 minuty.

„Je to zatím největší úspěch mé cyklistické kariéry. V závěru května při Fléche du Sud mě soupeř poslal do dopravní značky, kterou jsem trefil stehnem a byl z toho nakonec měsíc bez kola a období složité i psychicky. Když jsem začal s pravidelným tréninkem, cítil jsem, jak se každým týdnem zlepšuju a tenhle proces vyústil až k dnešnímu úspěchu. Možná mi ten měsíc odpočinku paradoxně pomohl,“ řekl ke svému vítězství Michal Schuran, který ve svých 27 letech působí v týmu druhým rokem.

Zdroj a foto: TZ ATT Investments


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Výsledky: MČR XCO Harrachov
20.07.2024 | Kategorie: MTB
Kompletní výsledková listina z MČR v Harrachově.
Giant představil nejnovější generaci svých gravel kol
18.07.2024 | Kategorie: MTB, cyklokros
Nová řada gravel kol je vybavena vnitřním vedením kabelů a integrovaným úložným prostorem pro vyšší rychlost a všestrannost.
Perfektní sportovní doplněk – prémiové samolepky na kolo
16.07.2024 | Kategorie: Komerční sdělení

Vítejte ve světě, kde váš cyklistický zážitek právě dostal novou dimenzi. StickersMakers vyrábí prémiové samolepky určené pro amatérské i profesionální sportovce.

AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (15.7.-21.7.2024)
15.07.2024 | Kategorie:
Začátek nového týdne znamená další vlnu slev! Opět jsme tento týden nelenili a připravili jsme si pro Vás další přehled slev. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
Italské Livigno je tréninkovým rájem sportovců. Pravidelně se zde vrací i náš olympijský tým!
10.07.2024 | Kategorie: ostatní
Zatímco se v létě většina Evropy přesouvá na dovolenou do přímořských letovisek, sportovní nadšenci míří do Livigna.
» více novinek a videí