Michal Schuran se stal celkovým vítězem Tour of Bulgaria

Michal Schuran se stal celkovým vítězem Tour of Bulgaria

Datum vydání: 01.09.2023

Na 70. ročník Okolo Bulharska, závodu kategorie 2.2 UCI, odjel tým ATT Investments v silné sestavě, která mohla mít ty nejvyšší ambice.

Aktivním pojetím závodění, skvělými výkony jak po fyzické, tak taktické stránce a snad i dokonalým týmovým pojetím takové ambice také naplnili. Michal Schuran celý etapový závod vyhrál a ke žlutému dresu přidal i puntíkatý pro nejlepšího vrchaře. Jeden den v dresu lídra závodu strávil i Tomáš Jakoubek a k těmto hlavním úspěchům přidali jezdci ATT Investments ještě tři pódiová umístění v jednotlivých etapách. Celkem jim závod vynesl 71 UCI bodů, čímž jen potvrdili, že patří do absolutní světové špičky na úrovni kontinentálních týmů 

Do závodu odstartovalo 11 kontinentálních týmů a deset národních a klubových celků. Největšími konkurenty pro pardubický tým se jevily rozvojové týmy prvodivizních Astana a EF Education a polský Voster ATS. A to se také v průběhu závodu potvrdilo.

ATT Investments nastoupil v sestavě Jakub Otruba, Tomáš Jakoubek, Daniel Turek, Jiří Petruš, Matúš Štoček a Michal Schuran.

V úvodním kilometrovém prologu v centru Sofie, který sloužil hlavně k rozdání jednotlivých dresů, se z ATT umístil nejlépe Tomáš Jakoubek na 10. místě. Další den následovaly dvě půletapy. V té první, zvlněné přes tři vrchařské prémie se z 50členné první skupiny prosadil na 6. místo Matúš Štoček. 

Druhá, přes dva dlouhé kopce, přičemž ten druhý byl 21 km dlouhý, přinesla jednu ze dvou rozhodujících akcí celého závodu. Jezdci ATT Investments se postarali o to, že do cíle dorazila jako první pouze 14členná skupina, v níž jich bylo pět! Tahle aktivita vynesla do čela průběžné klasifikace Tomáše Jakoubka, který ve spurtu jen těsně podlehl Italu Gazzolimu z Astany!

Hned další etapa však dominanci cyklistů českého týmu ještě zvýraznila. V nejtěžším, 13 km dlouhém kopci, odjel z vedoucí 15členné skupiny Michal Schuran, k němuž se dokázal připojit pouze Polák Grabis z Voster ATS. Spravedlivě se podělili o zisky. Grabis dostal etapu, Michal získal žlutý dres!

V dalších dvou jen mírně zvlněných etapách se vítězové rekrutovali z hromadné koncovky 95, resp. 80 jezdců. V jednotlivých soutěžích žádné zásadní změny nepřinesly.

Změny mohla přinést ještě poslední etapa, v níž se v první části jelo přes dva náročnější kopce. Na čele hlavní skupiny se od počátku usadila kompletní šestice ATT Investments, v průběhu závodu především trojice Otruba, Turek a Petruš pokryla všechny pokusy o únik, v čemž vynikali především jezdci Astany. O etapu se tedy nakonec utkalo 54 lidí a Matúš Štoček byl 3. nejlepší z nich. 

Lepší než on byli na pásce Ital Michele Gazzoli z Astany, který se skvěle předvedl na nedávném Arctic Race of Norway (2.Pro), kde vyhrál i jednu z etap, a Švýcar Félix Stehli z EF Education-NIPPO a díky bonifikačním sekundám oba odsunuli Tomáše Jakoubka na konečné 4. místo.
 

Michala Schurana v pozici lídra závodu tímto počinem ale ohrozit nemohli! A jelikož Michal vyhrál v průběhu závodu obě nejtěžší vrchařské prémie 1. kategorie, stal se i nejlepším vrchařem závodu.

V týmech obsadilo ATT 2. místo za polským Vosterem s odstupem pouhých 7 sekund. Třetí EF Education-NIPPO ztrácel už přes 3 minuty a Astana téměř 5,5 minuty.

„Je to zatím největší úspěch mé cyklistické kariéry. V závěru května při Fléche du Sud mě soupeř poslal do dopravní značky, kterou jsem trefil stehnem a byl z toho nakonec měsíc bez kola a období složité i psychicky. Když jsem začal s pravidelným tréninkem, cítil jsem, jak se každým týdnem zlepšuju a tenhle proces vyústil až k dnešnímu úspěchu. Možná mi ten měsíc odpočinku paradoxně pomohl,“ řekl ke svému vítězství Michal Schuran, který ve svých 27 letech působí v týmu druhým rokem.

Zdroj a foto: TZ ATT Investments


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

Reklama 

Reklama 


Aktuální novinky a videa

Úvodní závod seriálu Prima CUP přilákal téměř tisíc závodníků
15.04.2024 | Kategorie: MTB
Závodem Decathlon Hradec Králové odstartoval v sobotu 13. dubna desetidílný seriál horských kol Prima CUP.
Gaze a Richards triumfují v úvodním závodě Světového poháru horských kol v Mairiporu
14.04.2024 | Kategorie: MTB

Světový pohár horských kol odstartoval v brazílském městě Mairipora napínavým závodem short tracku pro elitní kategorie. Evie Richards z týmu Trek Factory a mistr světa Samuel Gaze z Alpecin Deceuninck triumfovali na náročné trati, předznamenávajíc tak další události v seriálu. 

 
Allegro TEST: Giant Reign 1
13.04.2024 | Kategorie: MTB, Testy
Giant letos představil mnoho novinek. My jsme si posvítili na Giant Reign z roku 2023. Reigna jsme vzali do jeho přirozeného prostředí, a to do závodního nasazení na pořádný kopec.
Nový Rocky Mountain Altitude 2024: Enduro zážitek na jiné úrovni
11.04.2024 | Kategorie: MTB
Rocky Mountain představil svůj nejnovější model horského kola - Altitude 2024. Tento model přináší několik inovací a vylepšení, které posouvají hranice toho, co je možné na horském kole dosáhnout.
Cannondale Synapse Neo 2024: Nová éra silniční cyklistiky
11.04.2024 | Kategorie: silniční
Cannondale představil svůj nejnovější model - Cannondale Synapse Neo. Toto silniční kolo je postavené na osvědčené geometrii a technologiích silničního stroje Cannondale Synapse.
» více novinek a videí