MČR v cyklokrosu 2020: O tituly se pojede v Jičíně poprvé

MČR v cyklokrosu 2020: O tituly se pojede v Jičíně poprvé

Datum vydání: 9. 1. 2020

Vůbec poprvé v historii 69 republikových šampionátů se o medaile cyklo​krosaři utkají v Jičíně.

Toto pohádkové město přitom bylo dějištěm příprav české cyklokrosové reprezentace i dějištěm kontrolních závodů již od poloviny osmdesátých let. A pyšní se dokonce dvěma významnými privilegii. V hotelu Start tu bydleli, a s českou reprezentací se připravovali cyklokrosaři Spojených Států, z nichž se především Steve Tilford a Dave McLaughlin stali uznávanými postavami světového cyklistického hnutí. A toto místo bylo, díky jejich mechanikovi a masérovi, také svědkem zřejmě vůbec první prezentace horského kola u nás. Psal se rok 1984. Jak je vidět Jičínem kráčela cyklistická historie a nechávala tu nesmazatelné stopy.   
 
V neděli 12. ledna 2020 zanechají svou stopu v archivu českého cyklokrosu jezdci ve třech kategoriích, z nichž nejhlubším zápis do análů by mohla pořídit Pavla Havlíková. Kdyby se jí podařilo obhájit domácí mistrovský titul, zařadila by se po bok Zdeňka Štybara a Radomíra Šimůnka staršího, sedminásobných držitelů titulu Mistr ČR.  Už v 9.45 vyrazí na trať ženy a v 11.00 muži elite a muži U23. Oba závody přenáší Česká televize. K největším favoritům patří obhájci Boroš a Havlíková. 
 
Předseda cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky na tiskové konferenci 7.1. vyzdvihl úroveň a mezinárodní prestiž celoročního poháru Toi Toi Cup:
"Celý seriál Toi Toi Cupu byl organizován na vysoké úrovni, dva závody byly vysílány v přímém přenosu a čtyři ze záznamu, všechny s vysokou sledovaností. Letos jsme registrovali rekordní účast přihlášených jezdců, kterých bylo celkem 2780 a startovali krosaři ze 14 států. V tom vidím veliký posun a cením si velmi dobré odezvy především ze strany cizinců," dodal Petr Balogh. Přiznal však, že nemá cenu si nalhávat, že náš cyklokros neprožívá nejlepší období.

"Právě i proto kandidujeme na pořadatelství mistrovství světa pro rok 2024, myslím si, že by to opět mělo nastartovat náš cyklokros a dostat jej tam, kde jsme byli před léty," pokračoval Balogh.

„Také jsme podali kandidaturu na pořádání závodu SP 2020.“

Příkladem českému cyklokrosu je Švýcarsko, o jehož závodnících nebylo roky slyšet, ale letos, když tato země pořádá Mistrovství světa ovládají závody kategorie Muži U23 a prosazují se i v jiných kategoriích.
„Stejného efektu bychom chtěli docílit i my.“ Dodal předseda cyklokrosové komise ČSC 
Prezident ČSC Petr Marek vidí naše šance na mezinárodním poli střízlivě.
"Byl jsem na většině závodů Toi Toi Cupu, pořadatele z Agentury cyklistika musím pochválit za zajištění všech podniků na vysoké úrovni což oceňují i zahraniční jezdci. Mám radost, že startuje plno dětí a mládeže. I když nyní žádné velké výsledky nemáme, tak příslib do budoucnosti zde vidím velký. Určitě se nám šampioni narodí," zdůraznil.
"Trať šampionátu se nachází v lesoparku Čeřovka je téměř v centru Jičína. Raritou je, že vede i na ´střeše´ bunkru, který byl stavět jako protiatomový kryt, dokonce se právě v tomto místě nachází zdvojené depo. Okruh je dlouhý 2600 metrů s převýšením 70 metrů se dvěma stoupáními. Trať je perfektně přehledná, z jednoho místa mohou diváci vidět jezdce pětkrát, neustále budou mít přehled co se na trati děje," říká ředitel závodu Petr Kordík a přidává, že pro prvních 999 diváků se vstupenkou za 70 Kč je připraven párek a pivo zdarma.
V hlavní kategorii by Boroše mohl potrápit především oddílový kolega Nesvadba, který zde dokázal zvítězit už loni, dobře načasovat formu umí Paprstka, překvapit mohou mladí Kopecký nebo Jelínek, otázkou je forma Hekeleho, který v domácích podmínkách závodil jednou a příliš se mu nedařilo, navíc o reprezentaci neprojevil zájem. 
 
 
Historie cyklokrosou v Jičíně – vítězové závodů:
 
2018 Toi Toi Cup - Jan Nesvadba a Pavla Havlíková
2017 Toi Toi Cup - Michal Malík a Jana Czeczinkarová
2016 Toi Toi Cup - Lubomír Petruš a Jana Czecinkarová
2015 Toi Toi Cup - Vojtěch Nipl a Jana Czecinkarová
2014 veřejné závody Weber JC Cyklokros - Vladimír Kyzivát a Vendula Kuntová
 
Časový harmonogram Mistrovství České republiky v cyklokrosu 2020:
 
9.45 Ženy Elite
11.00 Muži Elite a Muži U23
 
Zdroj a foto: TZ ČSC

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

Závod Segafredo Sahara Race nebyl jen o kávě
8. 8. 2022 | Kategorie: MTB
Pískový lom Marokánka u Hradce Králové patřil v pátek a sobotu osmému dílu seriálu Prima CUP, kterým byl závod Segafredo Sahara Race.
Patrik Jahoda bronzový ve Světovém poháru v Kanadě!
7. 8. 2022 | Kategorie: ostatní
Handbiker Patrik Jahoda, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing má vynikající bronz z časovky Světového poháru handicapovaných cyklistů v kanadském Quebecku.
Početná výprava českých cyklistů na ME do Mnichova
5. 8. 2022 | Kategorie: MTB, silniční
Velká výprava českých cyklistů se chystá na mistrovství Evropy do Mnichova, který v rámci velkého sportovního svátku bude hostit kontinentální šampionáty nejen cyklistických, ale i řady dalších sportovních odvětví.
CYKLOŠVEC: Jak vybrat zadní tlumič na kolo
4. 8. 2022 | Kategorie: MTB
Radí vám odborník Jirka Karfík zástupce CYKLOŠVEC - dovozce a autorizovaný servis odpružení FOX a Marzocchi.
Regionem Orlicka 2022
3. 8. 2022 | Kategorie: silniční
Video z etapového závodu Regionem Orlicka 2022.
Prima CUP v Harrachově odstartuje 3. září!
31. 7. 2022 | Kategorie: MTB
Již po druhé v roce, po Českém poháru v cross country, zavítá česká biková špička do Harrachova. 3. září se uskuteční závod Kross Harrachov, kterého se můžou zúčastnit amatéři i ostřílení bikeři.
Nutrend Specialized Racing: Jahoda a Zatloukal Mistři republiky, Konečný má bronz!
27. 7. 2022 | Kategorie:
Jan Zatloukal a Filip Konečný dokázali ovládnout mistrovský závod horských kol v kategorii U23 ve Stupně. Jan Zatloukal vybojoval mistrovský dres a Filip Konečný dokončil závod na třetím místě.
Bikovými mistry republiky Cink a Czeczinkarová
24. 7. 2022 | Kategorie: MTB
Mistrovství České republiky v olympijském cross country, zároveň předposlední podnik seriálu Českého poháru - IZOMAT Cupu, přinesl již šestý titul pro Ondřeje Cinka a premiérový pro Janu Czeczinkarovou
MČR horských kol již tento víkend! Novopečený otec Ondřej Cink bude usilovat o šestý domácí titul
22. 7. 2022 | Kategorie: MTB
Biker Ondřej Cink bude na „domácí trati“ v západočeském Stupně o nadcházejícím víkendu útočit už na svůj šestý titul českého šampiona v cross country horských kol. Poprvé o něj bude bojovat v jiné roli, protože v úterý přivedla jeho manželka Pavlína na svět dceru Nelu.
Tip na léto: cyklovíkend ve Zlíně a v Luhačovicích
22. 7. 2022 | Kategorie: ostatní
Jestli ještě nemáte místo, kam si pojedete v létě odpočinout, máme pro vás jeden speciální tip. Sbalte kolo nebo elektrokolo a vydejte se na východ Moravy do Zlína a Luhačovic.
Závěrečný den ME a další zlato pro ČR! Milan Kadlec a Matyáš Koblížek mistry ME v madisonu!
20. 7. 2022 | Kategorie: dráha
Skvělé vystoupení českých mladých dráhařů na evropském šampionátu juniorských a kategorií U23 v portugalské Anadii završili dnes již pátým zlatem naší reprezentace junioři Milan Kadlec a Matyáš Koblížek, kteří kralovali v madisonu.
Sestry Jaborníkovy na ME vybojovaly zlato a stříbro!
19. 7. 2022 | Kategorie: dráha
Pátý den evropského dráhového šampionátu juniorských kategorií a kategorií U23 v portugalské Anadii byl pro české barvy znovu velmi úspěšný a nesl se ve znamení sester Jaborníkových.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►