MČR v cyklokrosu 2020: O tituly se pojede v Jičíně poprvé

MČR v cyklokrosu 2020: O tituly se pojede v Jičíně poprvé

Datum vydání: 9. 1. 2020

Vůbec poprvé v historii 69 republikových šampionátů se o medaile cyklo​krosaři utkají v Jičíně.

Toto pohádkové město přitom bylo dějištěm příprav české cyklokrosové reprezentace i dějištěm kontrolních závodů již od poloviny osmdesátých let. A pyšní se dokonce dvěma významnými privilegii. V hotelu Start tu bydleli, a s českou reprezentací se připravovali cyklokrosaři Spojených Států, z nichž se především Steve Tilford a Dave McLaughlin stali uznávanými postavami světového cyklistického hnutí. A toto místo bylo, díky jejich mechanikovi a masérovi, také svědkem zřejmě vůbec první prezentace horského kola u nás. Psal se rok 1984. Jak je vidět Jičínem kráčela cyklistická historie a nechávala tu nesmazatelné stopy.   
 
V neděli 12. ledna 2020 zanechají svou stopu v archivu českého cyklokrosu jezdci ve třech kategoriích, z nichž nejhlubším zápis do análů by mohla pořídit Pavla Havlíková. Kdyby se jí podařilo obhájit domácí mistrovský titul, zařadila by se po bok Zdeňka Štybara a Radomíra Šimůnka staršího, sedminásobných držitelů titulu Mistr ČR.  Už v 9.45 vyrazí na trať ženy a v 11.00 muži elite a muži U23. Oba závody přenáší Česká televize. K největším favoritům patří obhájci Boroš a Havlíková. 
 
Předseda cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky na tiskové konferenci 7.1. vyzdvihl úroveň a mezinárodní prestiž celoročního poháru Toi Toi Cup:
"Celý seriál Toi Toi Cupu byl organizován na vysoké úrovni, dva závody byly vysílány v přímém přenosu a čtyři ze záznamu, všechny s vysokou sledovaností. Letos jsme registrovali rekordní účast přihlášených jezdců, kterých bylo celkem 2780 a startovali krosaři ze 14 států. V tom vidím veliký posun a cením si velmi dobré odezvy především ze strany cizinců," dodal Petr Balogh. Přiznal však, že nemá cenu si nalhávat, že náš cyklokros neprožívá nejlepší období.

"Právě i proto kandidujeme na pořadatelství mistrovství světa pro rok 2024, myslím si, že by to opět mělo nastartovat náš cyklokros a dostat jej tam, kde jsme byli před léty," pokračoval Balogh.

„Také jsme podali kandidaturu na pořádání závodu SP 2020.“

Příkladem českému cyklokrosu je Švýcarsko, o jehož závodnících nebylo roky slyšet, ale letos, když tato země pořádá Mistrovství světa ovládají závody kategorie Muži U23 a prosazují se i v jiných kategoriích.
„Stejného efektu bychom chtěli docílit i my.“ Dodal předseda cyklokrosové komise ČSC 
Prezident ČSC Petr Marek vidí naše šance na mezinárodním poli střízlivě.
"Byl jsem na většině závodů Toi Toi Cupu, pořadatele z Agentury cyklistika musím pochválit za zajištění všech podniků na vysoké úrovni což oceňují i zahraniční jezdci. Mám radost, že startuje plno dětí a mládeže. I když nyní žádné velké výsledky nemáme, tak příslib do budoucnosti zde vidím velký. Určitě se nám šampioni narodí," zdůraznil.
"Trať šampionátu se nachází v lesoparku Čeřovka je téměř v centru Jičína. Raritou je, že vede i na ´střeše´ bunkru, který byl stavět jako protiatomový kryt, dokonce se právě v tomto místě nachází zdvojené depo. Okruh je dlouhý 2600 metrů s převýšením 70 metrů se dvěma stoupáními. Trať je perfektně přehledná, z jednoho místa mohou diváci vidět jezdce pětkrát, neustále budou mít přehled co se na trati děje," říká ředitel závodu Petr Kordík a přidává, že pro prvních 999 diváků se vstupenkou za 70 Kč je připraven párek a pivo zdarma.
V hlavní kategorii by Boroše mohl potrápit především oddílový kolega Nesvadba, který zde dokázal zvítězit už loni, dobře načasovat formu umí Paprstka, překvapit mohou mladí Kopecký nebo Jelínek, otázkou je forma Hekeleho, který v domácích podmínkách závodil jednou a příliš se mu nedařilo, navíc o reprezentaci neprojevil zájem. 
 
 
Historie cyklokrosou v Jičíně – vítězové závodů:
 
2018 Toi Toi Cup - Jan Nesvadba a Pavla Havlíková
2017 Toi Toi Cup - Michal Malík a Jana Czeczinkarová
2016 Toi Toi Cup - Lubomír Petruš a Jana Czecinkarová
2015 Toi Toi Cup - Vojtěch Nipl a Jana Czecinkarová
2014 veřejné závody Weber JC Cyklokros - Vladimír Kyzivát a Vendula Kuntová
 
Časový harmonogram Mistrovství České republiky v cyklokrosu 2020:
 
9.45 Ženy Elite
11.00 Muži Elite a Muži U23
 
Zdroj a foto: TZ ČSC

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

První cyklistické informační centrum v Písku!
20. 10. 2021 | Kategorie: ostatní
V pondělí 25. října 2021 v 16 hodin bude slavnostně otevřeno v nové prodejně CYKLOŠVEC v Písku, U Hřebčince 2509 1. Cyklistické informační centrum jižních Čech a Šumavy.
Jak vybrat to nejlepší dámské nebo pánské elektrokolo?
18. 10. 2021 | Kategorie: MTB, ostatní
Elektrokolo se stalo v posledních letech velmi žádaným zbožím. Dnes už jej má prakticky skoro každý, ostatně vám umožní užít si naplno projížďky krajinou, i když na to zrovna nemáte sílu nebo zdraví úplně neslouží.
Závod Alpa Hradec Králové uzavřel cyklistickou sezónu
18. 10. 2021 | Kategorie: MTB
Podzimní podnik Alpa Hradec Králové uzavřel dvanácti dílný seriál Prima CUP, který se uskutečnil 16. října v Hradci Králové.
Galaxy Stevens série: Tour de Brdy vyhrál Tomáš Kalojíros
11. 10. 2021 | Kategorie: silniční
Dramatický závod okolo Brd se rozhodoval ve spurtu mezi Tomášem Kalojírosem a loňským amatérským vítězem Michalem Kollertem na bruslařské dráze ve sportovním areálu Strašice.
Singltrek pod Smrkem: ukázka trailů
10. 10. 2021 | Kategorie: MTB
Trail Hunter vás provede po Singltreku pod Smrkem, rájem milovníků stezek pro horská kola.
Termíny Pražského MTB poháru 2022!
8. 10. 2021 | Kategorie: MTB
Pořadatelé Pražského MTB poháru zveřejnili termíny soutěže v olympijském cross country horských kol pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů včetně cyklistů s handicapem.
Alpa Hradec Králové zakončí cyklistickou sezónu 16. října!
6. 10. 2021 | Kategorie: MTB
Buď součástí závěrečného cyklistického závodu seriálu Prima CUP, kterým je třetí říjnový víkend Alpa Hradec Králové. Připraveny jsou tři trasy.
Věhlasný World Games of Mountainbiking je zpět! Saalbach-Hinterglemm hostil již 22. ročník
6. 10. 2021 | Kategorie: MTB, ostatní
Od 9. do 12. září 2021 se v rakouském sportovním středisku Saalbach-Hinterglemm odehrála po roční pauze věhlasná čtyřdenní cyklistická akce zvaná World Games of Mountainbiking.
Soutěž týmů Pražského MTB poháru obhájil Kolín!
5. 10. 2021 | Kategorie: MTB
Expres CZ Tufo Team Kolín obhájil prvenství v soutěži týmů ŠKODA Pražského MTB poháru 2021. Kolínští závodníci porazili o jediný bod tým pořadatele soutěže, NUTREND Specialized Racing.
Galaxy Stevens série 2021: Tour de Brdy již tuto sobotu!
5. 10. 2021 | Kategorie:
Trasa 15. ročníku Tour de Brdy je připravená.
Prima CUP v Mikulově si užila řada hvězd! Vítězem závodu Bubílek
5. 10. 2021 | Kategorie:
Několik slavných osobností si užilo předposlední závod seriálu Prima CUP, kterým byl ZP 211 Mikulov.
Pražský MTB pohár zná celkové vítěze pro rok 2021!
30. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Finálové závody ŠKODA Pražského MTB poháru ve Kbelích a Libuši rozhodly o držitelích unikátních trofejí s pražskou dlažební kostkou pro rok 2021.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►