MČR 2015: Vakoč a König spokojení, Kreuziger naštvaný

Datum vydání: 29.06.2015

Petr Vakoč (Etixx - Quick-Step) na mistrovství ČR zvítězil, Leopold König (Sky) obsadil druhé místo. Oba byli se svým výsledkem spokojeni. Snad nejvýraznějším jezdcem mistrovství byl ale Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) jedoucí dlouho v úniku, ale ten se musel po technických problémech s řetězem a přehazovačkou spokojit se čtvrtým místem a byl v cíli hodně rozzlobený a odmítl mluvit i s novináři.

Vakoč měl z prvního českého titulu ohromnou radost.

„Nemohu tomu uvěřit a jsem za něj hrozně rád. Věděl jsem, že mám dnes šanci i vyhrát, ale během závodu jsem moc nedoufal a až do posledních 200 metrů jsem nevěřil, že se mi to opravdu povede. Posledních 20 metrů před páskou to pak už byla naprostá euforie,“ tak zní první slova Vakoče, který však již po časovce říkal, že jeho jasným cílem je titul.

V úvodu srpna se na etapách Kolem Polska, kde loni vyhrál etapu a jel ve žlutém trikotu, poprvé představí v dresu českého mistra, v němž vystřídá svého stájového kolegu Zdeňka Štybara.

V závodě byl Vakoč hodně vidět.

„Dvacet kilometrů před cílem jsem se rozhodl jet sám, protože spolupráce v naší skupině nebyla ideální. Odjel se mnou Peťo Sagan a později nás dostihl Leo König. Na rovince nastoupil a ujel Sagan, já si hlídal Königa a přemýšlel jsem hlavně o českém titulu. Do závěrečného stoupání jsem si věřil, že budu ve spurtu rychlejší než on. Počkal jsem na posledních 500 metrů, nastoupil a i když jsem měl před ním malý náskok, tak to vyšlo,“ zářil štěstím Vakoč, který si nyní užívá titul.

Na Evropských hrách v Baku vybojoval bronz, stáj s ním o dva roky prodloužila smlouvu a on se nyní odvděčil českým titulem.

 „To je perfektní. Jaro už bylo hodně dlouhé, dost jsem v týmu pomáhal jiným a neměl žádné vlastní výsledky. Ale tradičně v červnu a červenci mi to jezdí, dostávám se do formy. Těší mě, že stejně jako loni se mi povedlo zajet skvěle na mistráku.“

Vakoč se již těší na měsíční závodní pauzu.

„Chvíli si orazím a odjedu s částí týmu na soustředění v Livignu. Dalšími závody by pak měly být Kolem Polska a Czech Cycling Tour,“ dodal Vakoč.

Na Czech Cycling Tour se objeví v reprezentačním výběru i na šampionátu druhý König. Po startu si myslel, že závod ani nedokončí, poté se ale rozjel. Zatímco Vakočovi déšť v Žilině nevadil, König z něj radost neměl.

„Takový déšť závod ztíží. Já jsem jel 180 kilometrů v pláštěnce a pařil jsem se a to není příjemné. Vážně se mi zpočátku jelo strašně špatně. Až pak se to zlepšilo,“ řekl König.

Na start šel s taktikou, že si s Kreuzigerem budou hlídat, aby neujela skupina patnácti lidí a nebylo tím pádem po závodě.

„Chtěli jsme si sami mezi sebou zazávodit na konci. S tempem balíku nám pomohli i další kluci, a tak nějak jsme to drželi pohromadě. Potom se tam Roman podle mě snad ani nesnažil nastoupit, ale nějakou náhodou odjel. Takže pak tahala tempo farma Etixxu, což bylo pro závod taky dobře,“ vrátil se k průběhu mistrovských kilometrů König.

Do vedoucí skupiny se z favoritů dostal až jako poslední.

Chtěl jsem si jet spíš své tempo, na ty nástupy moc reagovat neumím. Když jsem ostatní dojel, tak jsem měl hodně dobré pocity a při nájezdu do posledního kola jsem si uvědomil, že můžu být i na podiu. Když odjel Sagan, tak jsem věděl, že proti němu ve spurtu nemám šanci. Sice jsem to zkusil, ale byl jsem smířený, že si jedu pro druhé místo. Bohužel, nemám na tenhle typ závodu nohy. Jsem rád, že jsem se postupně rozjel,“ říkal König.

Na jeho výkonu se prý ale přesto projevila dlouhá závodní pauza.

„Bylo to znát hodně. Každou zatáčku jsem chytal pět deset metrů, než jsem kluky dojel. V časovce, když jsem si mohl jet své tempo, tak se to tolik neprojevilo. Ale v silničním závodu, jakmile potřebujete občas zrychlit, je to těžké,“ dodal König.

Hodně zklamaný byl Roman Kreuziger. Byl jedním z hrdinů závodu, když už v polovině atakoval, ale ve chvíli, kdy se závod rozhodoval, ho zbrzdily technické problémy. Tým Tinkoff-Saxo tak přišel o vysněný mistrovský double, radoval se pouze mistr Slovenska Peter Sagan.

„Měl jsem mechanický problém se šaltrem, což bylo nepříjemné. Už se nám to párkrát během sezóny stalo. Shimano o tom ví a ještě to budeme řešit. Je spíš smůla, že ten problém přišel v závěru závodu. Mrzí mě to, cítil jsem se fakt dobře,“ líčil Roman na svém webu.

„Když mě Peter dojel, tak jsem věřil, že budeme spolupracovat a že si můžeme vytvořit slušný náskok, abychom třeba ten titul měli oba dva. Vakoč jel sice výborně, ale myslím, že jsme double mohli mít,“ litoval Roman.

Pro nového mistra České republiky Petra Vakoče však měl slova chvály.

„Jsem rád, že dres bude mít kluk, který šel v posledních letech hodně nahoru a bude ho vozit v závodech WorldTour. Je to opravdu šikovný závodník a myslím, že na něj do budoucna může česká cyklistika třeba při klasikách a týdenních etapákách hodně spoléhat.“

I přesto, že to Romanovi nevyšlo na vysněný titul, měl ze svého výkonu, který nakonec znamenal čtvrté místo v českém šampionátu, dobrý pocit.

„I když jsem nastoupil nějakých 90 kilometrů před cílem, neubývala mi energie a pořád jsem se cítil dobře. Doufám, že z toho budou mít radost i v týmu,“ dodal.

Zdroj: ČSC a romankreuziger.com


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 

Reklama ► 

Reklama 



Reklama ► 


Reklama 


Reklama ► 



Aktuální novinky a videa

Pogačar dává přednost monumentům před Tour. Cílí na San Remo a Roubaix
16.12.2025 | Kategorie: silniční
Slovinský cyklista Tadej Pogačar naznačil, že jeho priority pro nadcházející sezonu se částečně mění.
Tour of Norway zrušena kvůli výpadku státní podpory. Organizátoři věří v návrat
12.12.2025 | Kategorie: silniční
Etapový závod Tour of Norway se v roce 2026 neuskuteční.
Elkov Kasper půjde do nové sezony pod novým názvem Kasper Crypto4Me
11.12.2025 | Kategorie: silniční
Cyklistický tým Elkov Kasper se před sezonou 2026 představuje v nové podobě a oznamuje zásadní změny, které mají posunout celé zázemí i sportovní ambice ještě dál.
Revoluce v MTB: SRAM vyvíjí zcela bezdrátový brzdový systém
10.12.2025 | Kategorie: MTB
Společnost SRAM pracuje na plně bezdrátovém brzdovém systému, který zcela odstraní kabely z kokpitu a jednotku schová do rámu.
Van der Poel jen těsně unikl pádu během neplánovaného sprintu s amatérem ve Španělsku
07.12.2025 | Kategorie: silniční
Francouzský amatér Anatole Leboucher zažil trénink, na který rozhodně nezapomene.
Alpecin-Deceuninck získává nového titulárního partnera. Tým se mění na Alpecin-Premier Tech
06.12.2025 | Kategorie: silniční
Kanadská společnost Premier Tech se stává druhým titulárním sponzorem.
Red Bull-Bora-Hansgrohe uzavírá soupisku pro rok 2026. Posledním podpisem je Arne Marit
05.12.2025 | Kategorie: silniční
Tým Red Bull-Bora-Hansgrohe finalizoval soupisku pro sezónu 2026 a jako posledního nového jezdce přivádí šestadvacetiletého Arneho Marita.
Česko je cycling paradise, říká Štybar. Kde ztrácíme mladé talenty?
03.12.2025 | Kategorie: silniční
Zdeněk Štybar v podcastu Přes Příkop otevřeně promluvil o budoucnosti české cyklistiky.
Vítězové ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 převzali unikátní poháry
30.11.2025 | Kategorie: MTB
Nejlepší závodnice a závodníci celkového pořadí ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 převzali, v již tradičně zcela zaplněném sále Lidového domu Kbely, unikátní poháry s pražskou dlažební kostkou.
MS v cyklistice v Abú Zabí může změnit umělý kopec. Pořadatelé chystají až 11% stoupání
28.11.2025 | Kategorie: silniční
Mistrovství světa v silniční cyklistice 2028 v Abú Zabí nakonec nemusí být rovinatou záležitostí, jak mnozí předpokládali.
» více novinek a videí