Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milio

Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milionu

Datum vydání: 23. 5. 2020

Potřinácté vy​stoupal na Lysou horu, tentokrát dojel až na úplný vrchol, kde na něj čekali všichni parťáci, řada přátel i kolemjdoucích. Bylo 17:32 a olympijský vítěz v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý právě dokončil svůj „výstup na Everest“.


Za deset a čtvrt hodiny v sedle kola zdolal 8848 výškových metrů pro dobrou věc. V rámci akce #8848PRODETI se od jejího startu do pátečního večera na webu www.olympijskanadace.cz vybralo zatím čtvrt milionu korun na podporu sportování dětí, kterým k tomu chybí dostatek peněz.

„Je to super. Magická hranice pro mě byla dvě stě tisíc. Ale sbírka nekončí, poběží ještě relativně dlouho. Doufám, že obnos naroste. Ale myslím, že jsme splnili, co dávalo smysl pro mě i Českou olympijskou nadaci. Doufám, že to pomůže spoustě dětí, aby mohly sportovat, což jim dá hodně do života,“ řekl Kulhavý.

 

Do kopce i na palačinky
 

Po dlouhém dni vypadal docela svěže, ačkoli se na něj moc nevyspal a k první jízdě startoval už v 5:30.

„Tou dobou bylo dole nula stupňů. Z prvních čtyřech sjezdů jsem vždycky přijel dolů zmrzlý jako eskymácké sáňky a nahoru jsem musel jet ještě dva kilometry zabalený ve všem, co jsem měl, abych se trochu zahřál. Tam jsem se snažil nahnat trochu čas a přitom nepromrznout.“

Očekával, že po pěti jízdách bude uvadat, ale bylo tomu naopak.

„Po pěti hodinách jsem se rozjel. Nevěděl jsem, co se mnou udělá ten kopec a převýšení. Po půlce jsem si dokonce na chvíli zrychlil, ale pak už to šlo hůř. Chytla mě záda, krk a už to fakt bolelo a bylo to náročné, ale věděl jsem, že to asi dám a hlídal jsem si to,“ řekl stříbrný medailista z her v Riu 2016.

Přes den ani moc nejedl, občas vedle obvyklé cyklistické výživy ukousl palačinku s nutellou a ořechy. Po jedenácté jízdě si ale dopřál i kus klobásy.

„Spíš jsem toho víc vypil.“

Horolezec Jaroš: Járův Everest je obrovský sportovní výkon spojený s pomocí
 


Podpořit ho při jeho sportovním výkonu i snaze získat prostředky pro Českou olympijskou nadaci, která dětem ve věku 6 až 18 let bez ohledu na jejich výkonnost pomáhá hradit například členské příspěvky či základní vybavení, které je udrží u oblíbeného sportu, přijeli například šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, horolezec Radek Jaroš či dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor. Ten s Kulhavým dojížděl na vrchol také společně s Annou Podskalskou, talentovanou cyklistkou, již nadace podporovala.

„Bylo super, že sem přijeli. Dorazili i kamarádi. Přeci jen když člověk jede třináctkrát stejnou trať, není to na morálku nejlepší. I jsme si zvolnili, prohodili pár slov. A samozřejmě skvělá byla podpora lidí na vrchu i těch, kdo sem kvůli téhle akci přijeli,“ dodal Kulhavý.

Radek Jaroš, který vystoupal na všech čtrnáct osmitisícovek bez kyslíku, srovnával:

„Jára to měl spravedlivější v tom, že na rozdíl ode mě zdolal těch 8848 metrů, zatímco já jsem vyrážel na vrchol ze základního tábora ve výšce 5000 metrů. Ale zase je pravda, že ta třetina kyslíku oproti tomu, co dýcháme tady, je znát. Ale tohle je hlavně obrovský sportovní výkon spojený s krásnou emocí pomáhat druhým.“

Zapojit se může každý až do 8. června
 


Dvakrát během dne na Lysou horu vyjel i Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru.

„Jarda je člověk s velkým srdcem, absolutní profesionál a jsme moc rádi, že nás s Českou olympijskou nadací vzal do tandemu. Mám z celé akce maximálně pozitivní dojem. Během dne jsme potkali i mnoho lidí, kteří si koupili startovní číslo a podpořili sportování dětí přímo tady na místě. A doufáme, že přibude mnoho dalších, kterým není lhostejné, že řada dětí potřebuje jen pár stovek na to, aby mohla zůstat u svého sportu,“ řekl Petr Graclík.

Startovné do výzvy #8848PRODETI lze koupit za minimální částku sto korun a sportovní aktivitu si může vybrat každý sám podle sebe. Akce trvá až do 8. června a každý, kdo si koupí startovní číslo, bude zařazen do slosování o ceny od Jaroslava Kulhavého a České olympijské nadace.

Zdroj: TZ ČOV, foto: ČOV / Barbora Reichová


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 Aktuální novinky a videa

aNti Corona Cup je v cíli, vítězové získají unikátní pohár!
4. 6. 2020 | Kategorie:
aNti CORONA CUP, prestižní forma závodů horských kol v individuálních jízdách na čas na vyznačených okruzích olympijského cross country v době koronavirové pandemie je u konce.
V neděli startuje ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár!
3. 6. 2020 | Kategorie: MTB
V neděli 7. června 2020 odstartuje do své osmé sezóny ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár závodem v Beckově.
Odešla legenda - Jaromír Žák
3. 6. 2020 | Kategorie: ostatní
Ve věku 86 let  zemřel dlouholetý cyklistický trenér československé dráhové cyklistiky z 80 let minulého století, pan Jaromír Žák.
Petr Leták: Z 10% Sportovcem - květen
1. 6. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní
Pokračování projektu ​Petra Letáka: Z 10% Sportovcem.
8 důvodů, proč si koupit kolo!
31. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Právě teď je ten nejlepší čas na pořízení kola! Pokud vás k tomuto kroku nepřesvědčilo krásné počasí ani konec karantény, přečtěte si těchto 8 pádných argumentů, proč byste nákup bicyklu neměli odkládat už ani minutu!
Registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28.5. v 11:00 hodin!
27. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Online registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28. května 2020 v 11:00 hodin.
Stevens Jihočeský MTB pohár 2020
26. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Stevens Jihočeský MTB pohár se pojede i v letošním roce.
Trénink na trase ŠKODA AUTO Sázava s Ondřejem Cinkem
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Zveme tě v sobotu 6. června na tréninkovou projížďku a kontrolu trasy ŠKODA AUTO Sázava.
STEVENS JURA 2020: Plně nabito i v základu
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Pořídit si základní specifikaci kola často přináší mnoho kompromisů, se kterými se cyklista musí smířit a oželené si časem dokoupit.
Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milionu
23. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Potřinácté vystoupal na Lysou horu, tentokrát dojel až na úplný vrchol, kde na něj čekali všichni parťáci, řada přátel i kolemjdoucích. Bylo 17:32 a olympijský vítěz v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý právě dokončil svůj „výstup na Everest“.
Metrostav handy cyklo maraton se nevzdává ani letos!
21. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 28. července 2020 odstartuje jeden z nejdelších cyklistických závodů v Česku. Oproti předchozím ročníkům bude ten letošní zcela výjimečný nejen pro závodní týmy svým průběhem, ale také pro fanoušky, kteří budou moci sledovat celou akci on-line.
Biker Kulhavý pojede na kole na „Everest“, aby pomohl sportovat dětem. Zapojit se na dálku může každý
21. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Na start se postaví v půl šesté ráno. Třináctkrát za jeden den bude v pátek 22. května 2020 stoupat na vrchol Lysé hory, dominanty Beskyd.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►