Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milio

Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milionu

Datum vydání: 23. 5. 2020

Potřinácté vy​stoupal na Lysou horu, tentokrát dojel až na úplný vrchol, kde na něj čekali všichni parťáci, řada přátel i kolemjdoucích. Bylo 17:32 a olympijský vítěz v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý právě dokončil svůj „výstup na Everest“.


Za deset a čtvrt hodiny v sedle kola zdolal 8848 výškových metrů pro dobrou věc. V rámci akce #8848PRODETI se od jejího startu do pátečního večera na webu www.olympijskanadace.cz vybralo zatím čtvrt milionu korun na podporu sportování dětí, kterým k tomu chybí dostatek peněz.

„Je to super. Magická hranice pro mě byla dvě stě tisíc. Ale sbírka nekončí, poběží ještě relativně dlouho. Doufám, že obnos naroste. Ale myslím, že jsme splnili, co dávalo smysl pro mě i Českou olympijskou nadaci. Doufám, že to pomůže spoustě dětí, aby mohly sportovat, což jim dá hodně do života,“ řekl Kulhavý.

 

Do kopce i na palačinky
 

Po dlouhém dni vypadal docela svěže, ačkoli se na něj moc nevyspal a k první jízdě startoval už v 5:30.

„Tou dobou bylo dole nula stupňů. Z prvních čtyřech sjezdů jsem vždycky přijel dolů zmrzlý jako eskymácké sáňky a nahoru jsem musel jet ještě dva kilometry zabalený ve všem, co jsem měl, abych se trochu zahřál. Tam jsem se snažil nahnat trochu čas a přitom nepromrznout.“

Očekával, že po pěti jízdách bude uvadat, ale bylo tomu naopak.

„Po pěti hodinách jsem se rozjel. Nevěděl jsem, co se mnou udělá ten kopec a převýšení. Po půlce jsem si dokonce na chvíli zrychlil, ale pak už to šlo hůř. Chytla mě záda, krk a už to fakt bolelo a bylo to náročné, ale věděl jsem, že to asi dám a hlídal jsem si to,“ řekl stříbrný medailista z her v Riu 2016.

Přes den ani moc nejedl, občas vedle obvyklé cyklistické výživy ukousl palačinku s nutellou a ořechy. Po jedenácté jízdě si ale dopřál i kus klobásy.

„Spíš jsem toho víc vypil.“

Horolezec Jaroš: Járův Everest je obrovský sportovní výkon spojený s pomocí
 


Podpořit ho při jeho sportovním výkonu i snaze získat prostředky pro Českou olympijskou nadaci, která dětem ve věku 6 až 18 let bez ohledu na jejich výkonnost pomáhá hradit například členské příspěvky či základní vybavení, které je udrží u oblíbeného sportu, přijeli například šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, horolezec Radek Jaroš či dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor. Ten s Kulhavým dojížděl na vrchol také společně s Annou Podskalskou, talentovanou cyklistkou, již nadace podporovala.

„Bylo super, že sem přijeli. Dorazili i kamarádi. Přeci jen když člověk jede třináctkrát stejnou trať, není to na morálku nejlepší. I jsme si zvolnili, prohodili pár slov. A samozřejmě skvělá byla podpora lidí na vrchu i těch, kdo sem kvůli téhle akci přijeli,“ dodal Kulhavý.

Radek Jaroš, který vystoupal na všech čtrnáct osmitisícovek bez kyslíku, srovnával:

„Jára to měl spravedlivější v tom, že na rozdíl ode mě zdolal těch 8848 metrů, zatímco já jsem vyrážel na vrchol ze základního tábora ve výšce 5000 metrů. Ale zase je pravda, že ta třetina kyslíku oproti tomu, co dýcháme tady, je znát. Ale tohle je hlavně obrovský sportovní výkon spojený s krásnou emocí pomáhat druhým.“

Zapojit se může každý až do 8. června
 


Dvakrát během dne na Lysou horu vyjel i Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru.

„Jarda je člověk s velkým srdcem, absolutní profesionál a jsme moc rádi, že nás s Českou olympijskou nadací vzal do tandemu. Mám z celé akce maximálně pozitivní dojem. Během dne jsme potkali i mnoho lidí, kteří si koupili startovní číslo a podpořili sportování dětí přímo tady na místě. A doufáme, že přibude mnoho dalších, kterým není lhostejné, že řada dětí potřebuje jen pár stovek na to, aby mohla zůstat u svého sportu,“ řekl Petr Graclík.

Startovné do výzvy #8848PRODETI lze koupit za minimální částku sto korun a sportovní aktivitu si může vybrat každý sám podle sebe. Akce trvá až do 8. června a každý, kdo si koupí startovní číslo, bude zařazen do slosování o ceny od Jaroslava Kulhavého a České olympijské nadace.

Zdroj: TZ ČOV, foto: ČOV / Barbora Reichová


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
Aktuální novinky a videa

Festka získala ocenění Impact Stars v soutěži Delloite Technology Fast 50 CE
21. 11. 2020 | Kategorie: ostatní, silniční
Česká technologická firma Festka, která se specializuje na zakázkovou výrobu silničních kol a rámů nejvyšší kvality, získala ocenění Impact Stars v soutěži Delloite Technology Fast 50 CE oceňující nejrychleji rostoucí technologické společnosti ve střední Evropě.
Štěpán Telecký: Mým snem je jednou startovat na Grand Tour
19. 11. 2020 | Kategorie: silniční
Patří k nejta​lentovanějším závodníkům Favoritu Brno. Kadet Štěpán Telecký má za sebou na kole Stevens velmi dobrou sezónu.
Termíny seriálu NOVA CUP 2021
17. 11. 2020 | Kategorie: MTB
Uložte si do kalendáře termíny seriálu NOVA CUP v roce 2021!
Termíny závodů ŠKODA Pražský MTB pohár 2021!
17. 11. 2020 | Kategorie: MTB
Pořadatelé seriálu závodů horských kol v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní skupiny cyklistů, včetně cyklistů s handicapem zveřejnili termíny závodů pro rok 2021.
Ze hry do reality a zpět. Biker a mistr světa Tomáš Slavík hrdinou nevšedního videa
12. 11. 2020 | Kategorie: MTB
Do historického centra Prahy se vřítí jeden z nejlepších bikerů světa. Skáče schody ve více než šedesátikilometrové rychlosti a vypadá, že před něčím ujíždí.
Scalatore Samurai – nejnovější superkolo z dílny českého výrobce kol Festka
11. 11. 2020 | Kategorie: silniční
Každé kolo Festka Prime je mistrovský kousek a originál připravený na míru budoucímu jezdci. Festka je jedním z mála výrobců na světě, kteří dokáží postavit karbonové kolo na míru.
Při zazimování kola by měli věnovat zvýšenou pozornost péči o baterii
5. 11. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní
Elektrokola letos zažívají svůj boom. Výrazné zvýšení poptávky všech kategorií potvrzuje také jeden z nejvýznamnějších tuzemských výrobců kol, firma BP Lumen, která stojí za značkami Apache a Qayron.
Cyklodoprava je v Česku na vzestupu. Infrastruktura však vedle evropských metropolí pokulhává
1. 11. 2020 | Kategorie: ostatní
Ze statistických dat Policie ČR​ vyplývá, že letos během cyklistické sezóny – od března do konce září – zavinili cyklisté celkem 2 267 nehod, během nichž bylo usmrceno 23 osob.
Slavnostní večer ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru je zrušen, „KOSTKU V KLECI“ dostanou vítězové poštou!
1. 11. 2020 | Kategorie: MTB
Slavnostní večer ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru pro rok 2020 musí být z důvodu pandemických opatření zrušen.
Martin Stošek má světový bronz z turecké Sakarye!
25. 10. 2020 | Kategorie: MTB
Biker Martin Stošek zaznamenal zatím svůj největší životní úspěch, když v turecké Sakaryi vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu horských kol.
Jan Zatloukal je pátým juniorem v Evropě!
23. 10. 2020 | Kategorie: MTB
Výborným pátým místem na mistrovství Evropy ve švýcarském Monte Tamaru ukončil junior týmu NUTREND SPECIALIZED Racing Jan Zatloukal sezónu, která byla z větší části ovlivněná dlouhodobým zraněním.
Turecká Sakarya hostí světový šampionát v maratonu horských kol, Češi patří k favoritům!
22. 10. 2020 | Kategorie: MTB
Bratislavský závod GP Slovakia byl pro závodníky Topforex Lapierre posledníVe středu dopoledne odletěl dvanáctičlenný tým Reprezentace MTB do turecké Sakarye, kde se uskuteční další vrcholná akce tohoto roku, Mistrovství světa horských kol v maratonu.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►