Krádež kola zažil každý čtvrtý Čech, většina lidí ale do zámku investuje jen pár stovek

Krádež kola zažil každý čtvrtý Čech, většina lidí ale do zámku investuje jen pár stovek

Datum vydání: 3. 5. 2019

Každý čtvrtý Če​ch má zkušenost s tím, že mu zloději ukradli jízdní kolo, 5 % lidí se tato událost dokonce stala opakovaně.

Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali. Přestože průměrná škoda u krádeží jízdních kol, hlášených Policii ČR, přesahuje 20 000 korun, je téměř 70 % cyklistů do zámku na kolo ochotno investovat nejvýše 500 korun. Laciné zámky ale kolo neochrání, varuje na začátku cyklosezóny společnost FAB.

„Nejlevnější zámky v hodnotě 100 nebo 200 korun zloděj jednoduše překoná,“ říká bezpečnostní expert společnosti FAB Pavel Michálek.

Problém ale není pouze v kvalitě cyklistického zámku.

„Třetina lidí sice skladuje kolo za zamčenými dveřmi – například ve sklepě, kůlně nebo garáži – ale tam už kolo nezamkne. Když se zloděj dostane do tohoto prostoru, obvykle méně chráněného než vstupní dveře do domu či bytu, nic mu nebrání kolo v hodnotě desítek tisíc korun ukrást,“ vysvětluje Michálek a dodává:

„Již za cenu kolem 500 korun přitom lze pořídit kvalitní lankové zámky, které zloděje podstatně zdrží, nebo rovnou odradí. Takové zámky mohou být opatřeny cylindrickou vložkou nebo kódovým mechanismem a pleteným ocelovým lankem,“ dodává.


 
U dražších kol expert doporučuje zakoupit dražší zámek, pokud možno doplněný instalací sledovacího zařízení, například chytrých kamer.

„Při zaparkování kola na odlehlejším místě je vhodné použít zámek vyšší bezpečnostní kategorie s řetězem odolným proti štípání, řezání i rozbití a s kaleným zámkem. Naprosto nezbytné je ale také zvolit vhodný objekt, ke kterému kolo zamkneme,“ dodává Michálek, podle něhož bývá problémem i to, že zloději jednoduše odstraní či překonají předmět, k němuž bylo kolo zamčeno. 

Cyklisté také zpravidla nemají svoje kolo pojištěné. Samostatně nebo v rámci jiného pojištění (typicky pojištění domácnosti) má kolo pojištěno jen 15 % respondentů průzkumu.

„Na pojištění jízdních kol cyklisté příliš nepamatují, přitom objasněnost krádeží kol hlášených policii je přibližně jen čtvrtinová. Drtivá většina cyklistů tedy nedostane zpět ani své kolo, ani finanční náhradu,“ uvádí Jan Marek z pojišťovny Generali. 

Zámek a pojistku je možné doplnit i některou z dalších možností, jak posílit ochranu jízdního kola před odcizením, například registrací kola na místním oddělení Policie ČR nebo ve speciálním registru, díky němuž je možné jej snadněji identifikovat. Registrovaná kola jsou opatřena štítkem, což může případného zloděje odradit.

8 tipů, jak ochránit kolo před krádeží 

  • 1. Zapište své kolo do registru. Každé jízdní kolo má sériové číslo, které můžete zapsat do registru CEREK za 99 Kč na 5 let. Při krádeži kola máte větší šanci, že se k vám vrátí. Navíc dostanete nálepku potvrzující registraci, což řadu zlodějů odradí.
  • 2. Sundejte z kola všechny cennosti. Cyklopočítače, navigace a další technické hračky zbytečně lákají pozornost zlodějů.
  • 3. Dobře si vyberte místo pro odložení kola a zamkněte jej. Na rušných prostranstvích se pohybuje hodně lidí a je pravděpodobnější, že si někdo všimne, pokud tam začne někdo mávat kleštěmi. V temné uličce bude mít zloděj podstatně více času a klidu. 
  • 4. Dejte pozor, k čemu kolo poutáte. Byli byste překvapeni, kolik lidí sice použije skvělý řetěz i zámek, kolo ale připoutá k dopravní značce, o kterou se stačí jen lehce opřít a odstranit ji. Kolo musí být připevněno k něčemu, s čím skutečně nejde hnout. (Tip: pletivový plot to skutečně není.)
  • 5. Častým terčem zlodějů jsou sklepy, garáže či chaty, kde lidé kola často nechávají stát volně a pro zloděje je to pak snadná a vítaná kořist. I ve vašem sklepě či garáži se vyplatí kolo zamknout k nějakému pevně zakotvenému předmětu. Pár sekund navíc vás může uchránit velké nepříjemnosti.
  • 6. Pořiďte si pořádný řetěz: musí vydržet dlouhodobý pobyt v dešti i mrazu, aniž by zrezavěl. Kromě toho se nesmí rozpadnout, sotva se na ně zloděj se štípačkami jen křivě podívá. Speciální řetězy odolné proti řezání, štípání i úderům kladivem prodává firma Assa Abloy.
  • 7. Bez zámku nejste nic. Sebelepší řetěz nebo ocelová tyč nejsou nic platné, když zloděj snadno rozlomí laciný zámek. I ten proto musí být dokonale kalený a odolný proti všem možným nepravostem. Kvalitní zámky s příznivou cenou vyrábí tradiční česká značka FAB. Existují ale i speciální zámky na kola. Například ocelový zámek Yale má pletené ocelové lanko dlouhé 1,2 metru o průměru 8 mm, chráněné plastovým pouzdrem. Zámek je zabezpečen čtyřmístným číselným kódem, který lze kdykoliv změnit.
  • 8. Nechte kolo sledovat. I když už vám bicykl ukradnou, můžete mít přehled, kde se s ním zloděj pohybuje. Existuje řada sledovacích zařízení vysílajících průběžně informaci o své poloze. Stačí na kolo vhodně umístit malou krabičku a platit drobnou částku za datové služby spojené s hlášením polohy.
Zdroj a foto: AC&C Public Relations

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

Gočárovy schody v Hradci Králové již 28. září
24. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Tradiční termín 28. září patří exhibiční akci Gočárovy schody, která se uskuteční na Svatého Václava a Den české státnosti v Hradci Králové.
Biková sezóna končí - startuje finálový víkend Pražského MTB poháru!
24. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Sezóna horských kol 2021 finišuje a ke svému vyvrcholení směřuje i seriál v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů.
Galaxy Stevens série: Sušický High Point maraton vyhrál Jiří Reeh
21. 9. 2021 | Kategorie: MTB
V Sušici proběhl již čtvrtý ročník Sušického High Point MTB maratonu.
Prima CUP: Maratonskými mistry Holubová a Strož
20. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Na devátém závodě seriálu Prima CUP se rozhodlo o národních šampionech v maratonu. Proporce mistrovského závodu Kross Harrachov byly 115 kilometrů s převýšením přes 3.750 výškových metrů. S extrémně náročnou trasou si nejlépe poradila mladičká Adéla Holubová a Jan Strož.
Na MS do Belgie jede 17 českých cyklistů
16. 9. 2021 | Kategorie: silniční
Celkem 17 silničních cyklistů bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v Belgii, které se koná od 19. do 26. září.
Konečný i Zatloukal celkovými vítězi Českého poháru MTB!
16. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Jezdci týmu NUTREND Specialized Racing, Filip Konečný a Jan Zatloukal se stali, ve svých kategoriích junior a U23, celkovými vítězi IZOMAT Českého poháru horských kol 2021.
Brambora z Tokia potvrzuje životní sezónu Patrika Jahody!
13. 9. 2021 | Kategorie: ostatní
Výborné, ale nepopulární čtvrté místo vybojoval na paralympijských hrách v Tokiu český reprezentant a člen týmu NUTREND Specialized Racing.
Pozvánka na 2. závod Galaxy Stevens série - Sušický High Point maraton
11. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Přijeďte si zazávodit i s dětmi na 2. závod Galaxy Stevens série 2021 - Sušický High Point maratontřetí zářijovou sobotu do Sušice, pomyslné brány Šumavy. Koná se zde již tradiční MTB maraton, který prověří, kolik jste toho letos natrénovali.
Stevens G. Benedikt MTB maraton vyhrál Jan Písař
11. 9. 2021 | Kategorie:
Stevens G. Benedikt MTB maraton vyhrál na trase 50 km Jan Písař z týmu Cycle Experts Mezi ženami slavila vítězství Kateřina Stanzelová.
Pražský MTB pohár čekají finálové závody ve Kbelích a Libuši!
8. 9. 2021 | Kategorie: MTB
ŠKODA Pražský MTB pohár 2021 se připravuje na dva finálové závody ve Kbelích a Libuši, které určí celkové vítěze celoroční soutěže a držitele originálních trofejí s pražskou dlažební kostkou.
Silniční cyklisty čeká ME v Itálii, trenér věří v medaili
7. 9. 2021 | Kategorie: silniční
Od středy do neděle hostí italské Trento mistrovství Evropy silničních cyklistů. Česko bude reprezentovat celkem 20 závodníků a reprezentační trenér Tomáš Konečný věří, že se podaří vybojovat nějaká medaile.
Prima CUP - Silesia Bike Marathon
6. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Podívejte se na reportáž ze závodu Silesia Bike Marathon. 
» více novinek a videí

 
Reklama 
►