Krádež kola zažil každý čtvrtý Čech, většina lidí ale do zámku investuje jen pár stovek

Krádež kola zažil každý čtvrtý Čech, většina lidí ale do zámku investuje jen pár stovek

Datum vydání: 3. 5. 2019

Každý čtvrtý Če​ch má zkušenost s tím, že mu zloději ukradli jízdní kolo, 5 % lidí se tato událost dokonce stala opakovaně.

Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali. Přestože průměrná škoda u krádeží jízdních kol, hlášených Policii ČR, přesahuje 20 000 korun, je téměř 70 % cyklistů do zámku na kolo ochotno investovat nejvýše 500 korun. Laciné zámky ale kolo neochrání, varuje na začátku cyklosezóny společnost FAB.

„Nejlevnější zámky v hodnotě 100 nebo 200 korun zloděj jednoduše překoná,“ říká bezpečnostní expert společnosti FAB Pavel Michálek.

Problém ale není pouze v kvalitě cyklistického zámku.

„Třetina lidí sice skladuje kolo za zamčenými dveřmi – například ve sklepě, kůlně nebo garáži – ale tam už kolo nezamkne. Když se zloděj dostane do tohoto prostoru, obvykle méně chráněného než vstupní dveře do domu či bytu, nic mu nebrání kolo v hodnotě desítek tisíc korun ukrást,“ vysvětluje Michálek a dodává:

„Již za cenu kolem 500 korun přitom lze pořídit kvalitní lankové zámky, které zloděje podstatně zdrží, nebo rovnou odradí. Takové zámky mohou být opatřeny cylindrickou vložkou nebo kódovým mechanismem a pleteným ocelovým lankem,“ dodává.


 
U dražších kol expert doporučuje zakoupit dražší zámek, pokud možno doplněný instalací sledovacího zařízení, například chytrých kamer.

„Při zaparkování kola na odlehlejším místě je vhodné použít zámek vyšší bezpečnostní kategorie s řetězem odolným proti štípání, řezání i rozbití a s kaleným zámkem. Naprosto nezbytné je ale také zvolit vhodný objekt, ke kterému kolo zamkneme,“ dodává Michálek, podle něhož bývá problémem i to, že zloději jednoduše odstraní či překonají předmět, k němuž bylo kolo zamčeno. 

Cyklisté také zpravidla nemají svoje kolo pojištěné. Samostatně nebo v rámci jiného pojištění (typicky pojištění domácnosti) má kolo pojištěno jen 15 % respondentů průzkumu.

„Na pojištění jízdních kol cyklisté příliš nepamatují, přitom objasněnost krádeží kol hlášených policii je přibližně jen čtvrtinová. Drtivá většina cyklistů tedy nedostane zpět ani své kolo, ani finanční náhradu,“ uvádí Jan Marek z pojišťovny Generali. 

Zámek a pojistku je možné doplnit i některou z dalších možností, jak posílit ochranu jízdního kola před odcizením, například registrací kola na místním oddělení Policie ČR nebo ve speciálním registru, díky němuž je možné jej snadněji identifikovat. Registrovaná kola jsou opatřena štítkem, což může případného zloděje odradit.

8 tipů, jak ochránit kolo před krádeží 

  • 1. Zapište své kolo do registru. Každé jízdní kolo má sériové číslo, které můžete zapsat do registru CEREK za 99 Kč na 5 let. Při krádeži kola máte větší šanci, že se k vám vrátí. Navíc dostanete nálepku potvrzující registraci, což řadu zlodějů odradí.
  • 2. Sundejte z kola všechny cennosti. Cyklopočítače, navigace a další technické hračky zbytečně lákají pozornost zlodějů.
  • 3. Dobře si vyberte místo pro odložení kola a zamkněte jej. Na rušných prostranstvích se pohybuje hodně lidí a je pravděpodobnější, že si někdo všimne, pokud tam začne někdo mávat kleštěmi. V temné uličce bude mít zloděj podstatně více času a klidu. 
  • 4. Dejte pozor, k čemu kolo poutáte. Byli byste překvapeni, kolik lidí sice použije skvělý řetěz i zámek, kolo ale připoutá k dopravní značce, o kterou se stačí jen lehce opřít a odstranit ji. Kolo musí být připevněno k něčemu, s čím skutečně nejde hnout. (Tip: pletivový plot to skutečně není.)
  • 5. Častým terčem zlodějů jsou sklepy, garáže či chaty, kde lidé kola často nechávají stát volně a pro zloděje je to pak snadná a vítaná kořist. I ve vašem sklepě či garáži se vyplatí kolo zamknout k nějakému pevně zakotvenému předmětu. Pár sekund navíc vás může uchránit velké nepříjemnosti.
  • 6. Pořiďte si pořádný řetěz: musí vydržet dlouhodobý pobyt v dešti i mrazu, aniž by zrezavěl. Kromě toho se nesmí rozpadnout, sotva se na ně zloděj se štípačkami jen křivě podívá. Speciální řetězy odolné proti řezání, štípání i úderům kladivem prodává firma Assa Abloy.
  • 7. Bez zámku nejste nic. Sebelepší řetěz nebo ocelová tyč nejsou nic platné, když zloděj snadno rozlomí laciný zámek. I ten proto musí být dokonale kalený a odolný proti všem možným nepravostem. Kvalitní zámky s příznivou cenou vyrábí tradiční česká značka FAB. Existují ale i speciální zámky na kola. Například ocelový zámek Yale má pletené ocelové lanko dlouhé 1,2 metru o průměru 8 mm, chráněné plastovým pouzdrem. Zámek je zabezpečen čtyřmístným číselným kódem, který lze kdykoliv změnit.
  • 8. Nechte kolo sledovat. I když už vám bicykl ukradnou, můžete mít přehled, kde se s ním zloděj pohybuje. Existuje řada sledovacích zařízení vysílajících průběžně informaci o své poloze. Stačí na kolo vhodně umístit malou krabičku a platit drobnou částku za datové služby spojené s hlášením polohy.
Zdroj a foto: AC&C Public Relations

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

Drama v soutěži týmů ŠKODA Pražského MTB poháru, vítězem je ADASTRA!
27. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Mládežnický celek Adastra Cycling Team se stal vítězem soutěže týmů ŠKODA Pražského MTB poháru pro rok 2022. Rozhodnul o tom dramatický závěr finálového závodu v Motole. Druhé místo obsadil „objev roku“ tým Rexonix Racing Team a třetí příčku vybojoval rovněž výborně finišující BIKE Puzzle Team.
Cink a Holubová vítězí ve finálovém ŠKODA Pražském MTB poháru v Motole!
27. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Čeští reprezentanti Ondřej Cink (Kross Racing Team) a Adéla Holubová (kola-bbm.cz) se stali vítězi hlavních kategorií závěrečného podniku ŠKODA Pražského MTB poháru v Motole.
Vítězem českého silničního poháru ŠKODA CUP 2022 je Adam Ťoupalík
24. 9. 2022 | Kategorie: silniční
V závěrečném závodu seriálu ŠKODA Cup, kterým bylo kritérium v Mladé Boleslavi, vyhrál Adam Ťoupalík z celku Elkov Kasper a zisk šedesáti bodů mu zajistil i celkové prvenství v prestižním seriálu.
Merida ONE-SIXTY a ONE-FORTY - nezadržitelná evoluce
23. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Dobré věci často vyžadují čas, proto jsme velmi rádi, že se můžeme konečně podělit o novinku v podobě dvojice horských kol, která určují standardy pro horká kola MERIDA – zcela nová dvojice kol ONE-SIXTY a ONE-FORTY.
Mathias Vacek slaví stříbro na MS v silničním závodě U23
23. 9. 2022 | Kategorie: silniční
Český cyklista Mathias Vacek potvrdil svůj talent a na světovém šampionátu silničních cyklistů vybojoval v australském Wollongongu stříbro v závodě mužů do 23 let s hromadným startem.
Osmý ročník Gočárových schodů tradičně 28. září
22. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Slavnostní termín 28. září patří exhibiční akci ŠKODA AUTO Gočárovy schody, která se uskuteční v Den české státnosti v Hradci Králové.
V Motole se připravuje finále ŠKODA Pražského MTB poháru!
21. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Nejnovější pražská biková lokalita, Traily Motol – „Jízda pod napětím“ v péči pořadatelského týmu NUTREND SPECIALIZED Racing se intenzivně připravuje na očekávaný finálový závod ŠKODA Pražského MTB poháru.
Juniorka Kvasničková na MS čtvrtá v časovce
20. 9. 2022 | Kategorie: silniční
O pouhých 32 tisícin vteřiny unikla medaile na světovém silničním šampionátu v časovce v australském Wollongongu Elišce Kvasničkové.
Stošek na mistrovství světa v maratonu desátý
18. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Biker Martin Stošek obsadil na Mistrovství světa v maratonu v dánském Haderslevu desáté místo.
Přilba Moravy 2022
18. 9. 2022 | Kategorie: dráha
Letošní ročník Přilby Moravy měl opět vynikající zahraniční konkurenci a byl zařazen do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie.
Equator přichází s karbonovými zapletenými koly pro MTB za ceny roku 2021
16. 9. 2022 | Kategorie: MTB
Equator možná znáte jako značku zapletených silničních a gravel karbonových kol, která již dvanáctým rokem nabízí své produkty profi cyklistům i hobíkům.
On-line závodu La Vuelta Virtual se zúčastnilo na 7 tisíc závodníků z celého světa, zvítězil Ward Simons z Belgie
16. 9. 2022 | Kategorie: ostatní
Virtuální La Vuelta (LVV) na platformě ROUVY měla minulý víkend v Madridu velkolepý finiš. Prvním vítězem La Vuelta Virtual ‘22 se  stal lékárník a otec tří dětí z Belgie, Ward Simons. Na pódiu v centru Madridu poblíž Plaza de la Lealtad porazil 9 závodníků.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►