Konečně bezpečnost pro cyklisty?

Konečně bezpečnost pro cyklisty?

Datum vydání: 25.11.2014

Nebezpečná zranění našich elitních cyklistů Zdeňka Štybara a Jiřího Ježka v letošní sezóně vyvolává dlouhé debaty o bezpečnosti doposud užívaných zábran a oplocení při závodech, a to hlavně v cílových rovinkách.


Jak ukázala letošní cyklistická sezóna, nebezpečné zábrany se staly osudnými našim dvěma elitním jezdcům Zdeňku Štybarovi a Jiřímu Ježkovi. Oběma se při závěrečných spurtech popř. při dojezdu do cílové rovinky staly osudnými patky používaných bezpečnostních zábran vyčnívající do prostoru pro jezdce.
“Chci se pobavit se svými právníky, nejen v zájmu svém, ale v zájmu handicapovaných cyklistů do budoucna, aby se plůtky nějak řešily. Byly nestandardní, nikde v Evropě jsem takové neviděl a koukal jsem už před závodem, že jsou nebezpečné. Vinu dávám technickým komisařům UCI, že takové zabezpečení tratě vůbec schválili. Ale na druhou stranu bylo to neštěstí, mohl jsem spadnout kdekoliv jinde, mohl jsem narazit na lavičku, na zaparkované auto,” odpověděl Jiří Ježek na dotaz týkající se míry zavinění zranění kvůli železnému hrazení.
Zdeněk Štybar se k letošnímu pádu na cyklistických závodech vyjádřil následovně:
“V mém případě tam bohužel měli starý typ kovových plůtků. Správně už mají být na dojezdy nové, s podstavci stočenými směrem do publika a ne do trati. Na Eneco Tour směřovaly do silnice. Ale hlavně by měla UCI zavést pravidlo, že kdo na posledních pěti kilometrech nechce jít do hromadného spurtu, nemusí spurtovat a dostane stejný čas jako vítěz.”
Oba výše zmínění jezdci se v této otázce týkající se bezpečnosti samotných jezdců (a vlastně také i diváků) chtějí angažovat a společně apelovat na organizátory závodů, aby používali zábrany schválené mezinárodní cyklistickou unií.
 

Tyto zábrany se od běžně používaných zábran na akce liší tím, že samotné patky zábran jsou pouze v prostoru pro diváky a zábrany jsou skloněné ve směru k divákům v úhlu 72°. I v případě pádu cyklisty na tuto zábranu dojde díky jejímu tvaru ke ztlumení nárazu cyklisty a její deformaci. Zábrany jsou ve standardní nabídce společností dodávajících tyto potřeby.
 
Dodavatelem těchto zábran pro cyklistické závody je společnost TOI TOI, sanitární systémy, s.r.o.
 
Zdroj: TZ Agentura Cyklistika s.r.o.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Sunshine Cup: Terpstra a Hudyma triumfují v Tochni, Čábelická obsadila 3. místo
25.02.2024 | Kategorie: MTB
Druhý závod třídílné série Sunshine Cup se vůbec poprvé odehrál na nové trati v malebné kyperské vesničce Tochni. Anne Terpstra z Nizozemska a Oleksander Hudyma z Ukrajiny si na náročném terénu zajistili vítězství. Čábelická skončila třetí.
Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
» více novinek a videí