Karel Vacek druhý na Nation’s cupu Saarland Trofeo

Karel Vacek druhý na Nation’s cupu Saarland Trofeo

Datum vydání: 10.06.2018

Velkého úspěchu v zahraničí opět dosáhli čeští junioři, když Karel Vacek obsadil výborné druhé místo v celkovém hodnocení závodu ze světové série Nation’s cup Saarland Trofeo.

Reprezentační družstvo startovalo ve čtyřdenním etapovém závodě dříve známém jako Trofeo Karlsberg ve složení Jakub Bouček, Petr Kelemen, Vladimír Mikšaník, Vojtěch Řepa, Jakub Ťoupalík a Karel Vacek. Čeští mladíci o sobě dali vědět už v první etapě a počínali si od začátku velice aktivně.

„V rozhodujícím úniku první etapy, ze kterého si dva závodníci udrželi náskok až do cíle, byl také Petr Kelemen. Ke konci ho ale začaly trápit křeče a vrátil se zpět do skupiny. Karel pak vyhrál spurt balíku a dosáhl tak na třetí pódiové místo,“ popisoval první etapu reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Následující den byla na programu etapa na 99 kilometrů a české barvy byly opět vidět. Vacek vyprovokoval únik pětičlenné skupiny, která si držela až do samého závěru náskok před pelotonem. Etapa ale byla hodně nervózní a tři kilometry před cílem došlo k velkému hromadnému pádu. Závod byl zastaven a rozhodčí učinili rozhodnutí zachovat pěti závodníkům z úniku dvanáctivteřinový náskok, který v době karambolu měli. Závod tak neměl konkrétního vítěze, Vacek se přesto vyhoupl do čela průběžné klasifikace. Navíc posbíral body na sprinterských prémiích a oblékl také dres pro nejlepšího sprintera.

„Druhá etapa byla bohužel trochu smutná vinou velkého pádu, naštěstí se ale nestalo nic vážného, jak to zprvu vypadalo. Karel ale předvedl výborný výkon, zaútočil v místě, na kterém jsme se domluvili a vyšlo to,“ dodává Konečný.

Třetí den závodu byla na programu etapa na 80 kilometrů a časovka jednotlivců. Český výběr nastupoval do etapy s cílem ubránit dres lídra, což nebylo ve členitém profilu etapy vůbec lehké. Etapu navíc postihl další hromadný pád, do kterého se připletl i Vacek s Kelemenem. Naštěstí k němu došlo až v ochranné zóně pár set metrů před cílem, takže neztratili drahocenné vteřiny. Nejlepším Čechem ve druhé etapě byl na 8. místě Jakub Ťoupalík.

Díky týmové práci se ale podařilo dres uhlídat a Karel tak nastupoval v netradičně zeleném dresu pro lídra závodu i do odpolední časovky, ve které obsadil výborné 2. místo. V celkovém pořadí na něj před poslední etapou ztrácel druhý Nor Soren Waerenskjold čtyři vteřiny.

„Karel v časovce předvedl excelentní výkon. Myslím si, že Nory trochu překvapil a nepočítali s tím, že dres udrží i po časovce. Celkově trať závodu nebyla úplně pro něj, je to výborný vrchař, ale tyhle trasy seděly spíše klasikářům, přesto bojoval každý den, využil každé příležitosti...“ chválil výkony Vacka trenér.

Do závěrečné etapy tak oblékl dres lídra Vacek a tým opět čekal nelehký úkol. Čeští junioři měli závod pod kontrolou, od hlavního pole se odpoutalo šest závodníků, závodníci ale hlídali časový rozestup, aby žádný z uprchlíků nemohl ohrozit Karlovo vedení. V závěru etapy ale šestici závodníků docházely síly a přestávali spolupracovat, takže se jim začal peloton přibližovat. Ještě kilometr před cílem to vypadalo, že náskok přeci jen udrží, nakonec se to ale podařilo pouze Američanovi Quinnovi Simmonsovi, ostatní závodníci byli 300 metrů před cílem předstiženi. Sprint skupiny pak vyhrál Nor Waerenskjold, který před závěrečnou etapou ztrácel na Vacka čtyři vteřiny, druhým místem v etapě ale získal bonifikaci šesti vteřin a stal se tak celkovým vítězem. Karel Vacek tak obsadil celkově druhé místo v celkovém hodnocení, do první dvacítky se vešel také na 12. místě Petr Kelemen a na 14. Jakub Bouček.

„Musím kluky moc pochválit. Skvělé výkony dnes podali hlavně Bouček, Kelemen a Mikšaník, který po odvedení své práce padl vyčerpáním. Tak má práce pro tým vypadat. Celkově měli dnes naši závodníci etapu pod kontrolou, Norové byli paradoxně dost pasivní a spíše měli štěstí, že byla skupina dostižena. Ve spurtu pak byl Nor silnější, což se není čemu divit, Karel je hlavně vrchařem, bojoval ale až do konce a ukázal, že jde za úspěchem nehledě na profil trati. Musím také pochválit pokrok, který tým jako celek udělal. Závod od závodu se zlepšují v týmové spolupráci, komunikaci, za tento závod jim nemám co vytknout,“ chválí si letošní reprezentační sestavu reprezentační trenér.

Zdroj a foto: ČSC/Judita Lorencová

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 

Reklama ► 

Reklama 



Reklama ► 


Reklama 


Reklama ► 



Aktuální novinky a videa

Pogačar dává přednost monumentům před Tour. Cílí na San Remo a Roubaix
16.12.2025 | Kategorie: silniční
Slovinský cyklista Tadej Pogačar naznačil, že jeho priority pro nadcházející sezonu se částečně mění.
Tour of Norway zrušena kvůli výpadku státní podpory. Organizátoři věří v návrat
12.12.2025 | Kategorie: silniční
Etapový závod Tour of Norway se v roce 2026 neuskuteční.
Elkov Kasper půjde do nové sezony pod novým názvem Kasper Crypto4Me
11.12.2025 | Kategorie: silniční
Cyklistický tým Elkov Kasper se před sezonou 2026 představuje v nové podobě a oznamuje zásadní změny, které mají posunout celé zázemí i sportovní ambice ještě dál.
Revoluce v MTB: SRAM vyvíjí zcela bezdrátový brzdový systém
10.12.2025 | Kategorie: MTB
Společnost SRAM pracuje na plně bezdrátovém brzdovém systému, který zcela odstraní kabely z kokpitu a jednotku schová do rámu.
Van der Poel jen těsně unikl pádu během neplánovaného sprintu s amatérem ve Španělsku
07.12.2025 | Kategorie: silniční
Francouzský amatér Anatole Leboucher zažil trénink, na který rozhodně nezapomene.
Alpecin-Deceuninck získává nového titulárního partnera. Tým se mění na Alpecin-Premier Tech
06.12.2025 | Kategorie: silniční
Kanadská společnost Premier Tech se stává druhým titulárním sponzorem.
Red Bull-Bora-Hansgrohe uzavírá soupisku pro rok 2026. Posledním podpisem je Arne Marit
05.12.2025 | Kategorie: silniční
Tým Red Bull-Bora-Hansgrohe finalizoval soupisku pro sezónu 2026 a jako posledního nového jezdce přivádí šestadvacetiletého Arneho Marita.
Česko je cycling paradise, říká Štybar. Kde ztrácíme mladé talenty?
03.12.2025 | Kategorie: silniční
Zdeněk Štybar v podcastu Přes Příkop otevřeně promluvil o budoucnosti české cyklistiky.
Vítězové ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 převzali unikátní poháry
30.11.2025 | Kategorie: MTB
Nejlepší závodnice a závodníci celkového pořadí ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 převzali, v již tradičně zcela zaplněném sále Lidového domu Kbely, unikátní poháry s pražskou dlažební kostkou.
MS v cyklistice v Abú Zabí může změnit umělý kopec. Pořadatelé chystají až 11% stoupání
28.11.2025 | Kategorie: silniční
Mistrovství světa v silniční cyklistice 2028 v Abú Zabí nakonec nemusí být rovinatou záležitostí, jak mnozí předpokládali.
» více novinek a videí