Kadlec: Kelemena nesmí odradit vytrvalostní práce

Kadlec: Kelemena nesmí odradit vytrvalostní práce

Datum vydání: 8. 5. 2020

Možná ten sprá​vný klenot se v podobě Pavla Kelemena dostává do rukou trenéra české reprezentace a Dukly Praha Milana Kadlece.

Sedmadvacetiletý účastník dvou olympijských jer ve sprintu a mistr Evropy z keirinu se rozhodl k zásadnímu kroku. Dává vale sprintu a chce se soustředit na vytrvalostní disciplíny, především olympijské omnium.  

Kadlec největšího úspěchu dosáhl na dráze, když na mistrovství světa v roce 2010 vybojoval bronz v bodovacím závodě. Na oválu se také dvakrát zúčastnil olympijských her, v letech 2007 a 2008 se stal mistrem republiky na silnici.

„Celá iniciativa vzešla od Pavla a v současné chvíli se již začíná přizpůsobovat našemu režimu. Jak to dopadne je ale ve hvězdách. Přece jen mu není osmnáct a toto je zásadní změna. Můj předpoklad je, že je to kvalitní cyklista. To co ve sprintu předváděl není samo sebou, ale vytrvalostní zkušenost nemá žádnou. Ale pokud půjde ve šlépějích mladšího bratra Petra, který po roku mezi sprintery se dokázal zařadit mezi kvalitní vytrvalce, tak by mohl mnohé dokázat,“ upozorňuje Milan Kadlec.

A v čem vidí Kadlec důvod změny?

„Sprint se mění. Je to především o posilovně a ne každému je to příjemné. Již to není ta disciplína, kdy sprinter mohl jezdit kvalitně i bodovačku. Asi chtěl změnu,“ domnívá se Kadlec a přemýšlí o jeho  předpokladech.

„On má tu výhodu, že je fyzicky stavěn na vytrvalce. Ze sprintu přejít bude trochu těžší, ale během roku svoji váhu opraví na tu správnou. Po fyzické stránce má předpoklady a uvidím za pár měsíců jaký bude pokrok.“

Pro samotného trenéra je příchod takového jezdce jistě výzvou.

„Jsme připraveni udělat maximum. Pro mě je to jistě obrovská výzva. I vytrvalostní disciplíny prochází vývojem, pomalejší vytrvalci v omniu nemají šanci, naopak ti rychlíci ano. Nesmí jej ale odradit vytrvalostní práce a myslím, že v omnium by mohl říci své. Každopádně by mohl by zvýšit konkurenci, přibude kvalitní závodník na dráhu. V tuto chvíli řešíme hlavně olympijské disciplíny, ale je tu i scratch a vylučovací závod. Když vydrží do spurtu, tak rychlost bude mít. A taky je zde madison, tam ovšem vidím velký handicap, ale Pavel je zvyklý na kontakt a uvidí se, zda to zkusí.“

Kadlec je si vědom i jistého rizika.

„Když se to nepovede, tak nás všichni zkritizují. Ale je to zcela jeho rozhodnutí, pro nás zase něco zcela nového. Držme palce, aby mu to vyšlo.“ 

Kdy by mohly přijít první výsledky si ale tipovat nedovolí.

„To opravdu nedokáži posoudit. Řekovi Volikakisovi to trvalo dva roky. Za rok se nestane nic zásadního, až ta další sezona by mohla ukázat, jak ten přestup bude úspěšný.“

Podle Kadlece bude Pavel Kelemen jezdit i na silnici.

„To rozhodně. Minimálně v přípravě a v počátku ty kratší závody u nás. České poháry mnohdy nejsou tak dlouhé. Chce to ale přistupovat k tomu s rozumem, nezatížit je nadoraz, ale kritéria a jednorázovky určitě pojede, případně i nějaký kratší etapák,“ dodal Kadlec. 

 
Zdroj a foto: TZ ČSC / Foto: Jan Brychta


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 Aktuální novinky a videa

aNti Corona Cup je v cíli, vítězové získají unikátní pohár!
4. 6. 2020 | Kategorie:
aNti CORONA CUP, prestižní forma závodů horských kol v individuálních jízdách na čas na vyznačených okruzích olympijského cross country v době koronavirové pandemie je u konce.
V neděli startuje ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár!
3. 6. 2020 | Kategorie: MTB
V neděli 7. června 2020 odstartuje do své osmé sezóny ŠKODA TOMKET Pražský MTB pohár závodem v Beckově.
Odešla legenda - Jaromír Žák
3. 6. 2020 | Kategorie: ostatní
Ve věku 86 let  zemřel dlouholetý cyklistický trenér československé dráhové cyklistiky z 80 let minulého století, pan Jaromír Žák.
Petr Leták: Z 10% Sportovcem - květen
1. 6. 2020 | Kategorie: MTB, ostatní
Pokračování projektu ​Petra Letáka: Z 10% Sportovcem.
8 důvodů, proč si koupit kolo!
31. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Právě teď je ten nejlepší čas na pořízení kola! Pokud vás k tomuto kroku nepřesvědčilo krásné počasí ani konec karantény, přečtěte si těchto 8 pádných argumentů, proč byste nákup bicyklu neměli odkládat už ani minutu!
Registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28.5. v 11:00 hodin!
27. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Online registrace ŠKODA TOMKET Pražského MTB poháru bude spuštěna ve čtvrtek 28. května 2020 v 11:00 hodin.
Stevens Jihočeský MTB pohár 2020
26. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Stevens Jihočeský MTB pohár se pojede i v letošním roce.
Trénink na trase ŠKODA AUTO Sázava s Ondřejem Cinkem
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Zveme tě v sobotu 6. června na tréninkovou projížďku a kontrolu trasy ŠKODA AUTO Sázava.
STEVENS JURA 2020: Plně nabito i v základu
24. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Pořídit si základní specifikaci kola často přináší mnoho kompromisů, se kterými se cyklista musí smířit a oželené si časem dokoupit.
Kulhavý zdolal Everest za deset hodin, pro Českou olympijskou nadaci pomohl vybrat zatím čtvrt milionu
23. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Potřinácté vystoupal na Lysou horu, tentokrát dojel až na úplný vrchol, kde na něj čekali všichni parťáci, řada přátel i kolemjdoucích. Bylo 17:32 a olympijský vítěz v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý právě dokončil svůj „výstup na Everest“.
Metrostav handy cyklo maraton se nevzdává ani letos!
21. 5. 2020 | Kategorie: ostatní
Již 28. července 2020 odstartuje jeden z nejdelších cyklistických závodů v Česku. Oproti předchozím ročníkům bude ten letošní zcela výjimečný nejen pro závodní týmy svým průběhem, ale také pro fanoušky, kteří budou moci sledovat celou akci on-line.
Biker Kulhavý pojede na kole na „Everest“, aby pomohl sportovat dětem. Zapojit se na dálku může každý
21. 5. 2020 | Kategorie: MTB
Na start se postaví v půl šesté ráno. Třináctkrát za jeden den bude v pátek 22. května 2020 stoupat na vrchol Lysé hory, dominanty Beskyd.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►