Junior Kopecký vyhrál závod SP cyklokrosařů v Zolderu

Datum vydání: 26.12.2017

Vítězství v další​m pokračování Světového poháru cyklokrosařů v belgickém Heusden-Zolderu vybojoval junior Tomáš Kopecký.

Tomáš Kopecký opanoval svůj závod a po druhém vítězství v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí.

Mezi jezdci do 23 let skončil těsně pod stupni vítězů čtvrtý Adam Ťoupalík. V kategorii žen dojela Kateřina Nash čtrnáctá a zaznamenala svůj nejhorší výsledek v sezoně Světového poháru. Mezi muži obsadil Michael Boroš jedenáctou pozici.

Vicemistr Evropy z Tábora Kopecký se už v průběhu prvního kola odpoutal od svých soupeřů a režíroval závod. Neustále si udržoval před Belgičanem Bellensem zhruba pěti a další skupinou vedenou Švýcarem Rouillerem patnáctivteřinový náskok. Ve třetím okruhu se na čelo závodu dotáhl domácí Bellens, další ztráceli i nadále čtvrt minuty. Ještě v posledním kole se český reprezentant snažil svými nástupy rozhodnout, ale zatím bez úspěchu. To se povedlo až v závěrečné pasáži ve sjezdu, který zvládl český jezdec na jedničku.

Ve třiadvacítce držel dlouho naději na stupně vítězů Adam Ťoupalík, jenž ale nakonec dojel čtvrtý s odstupem pěti sekund za třetím Jorisem Nieuwenhuisem z Nizozemí. Ten dával hned od úvodních metrů najevo, že by v Zolderu rád zopakoval loňské vítězství. Ale velcí favorité, Brit Thomas Pidcock a Belgičan Eli Iserbyt si ho hlídali a nenechali náskok dále narůst. Takticky dobře se držel i Ťoupalík a v pátém okruhu bylo jasné, že vítěz vzejde z této čtveřice. V dramatické koncovce se rozhodlo až v posledním kole. Nakonec se z vítězství radoval letos už počtvrté Pidcock, který ve finiši zdolal Iserbyta.

Taktický závod žen se rozhodl až v závěrečném pátém kole, do kterého najíždělo trio Sanne Cantová (Belg.), Katherine Comptonová (USA) a Italka Eva Lechnerová s mírným náskokem. V závěrečné lesní technické pasáži získala mistryně světa Cantová drobný náskok, který se ukázal jako rozhodující a připsala si čtvrté pohárové vítězství, kterým si upevnila vedoucí pozici v průběžném pořadí. Druhé místo obsadila Comptonová, třetí dojela Lechnerová. Nejlepší z našich byla Nash, která se po špatném startu nedokázala prokousat do první desítky a obsadila čtrnácté místo, do třicítky se dostala ještě Pavla Havlíková.

„Všichni spoléháme na Katku, ale tentokrát jí to nevyšlo. Když jsem s ní mluvil, tak říkala, že neměla nohy a dneska jí to nejelo. Potřebuje si orazit a chce se doma v Americe koncentrovat na konec sezony. Má plánu poslední dva závody Světového poháru a pak mistrovství světa,“ řekl reprezentační trenér Petr Dlask.

Souboj dvou největších favoritů a věčných rivalů Wouta van Aerta z Belgie a Mathieu van der Poela z Nizozemí byl nerozhodný jen do třetiny závodu. Ve čtvrtém z devíti okruhů zkusil nastoupit van der Poel, a když si vypracoval mírný náskok, svoje tempo zvýšil na maximum. Své pozice si oba hlídali, naopak boj o bronz byl i nadále otevřený. V polovině závodu ale zaútočil Belgičan Laurens Sweeck a odpoutal se od ostatních soupeřů. A v sedmém kole se dokonce dotáhnul na druhého van Aerta. Ve finiši o druhé místo měl Sweeck překvapivě více sil a nechal svého reprezentačního kolegu za sebou.

Junioři:

1. Kopecký (ČR), 2. Bellens +3, 3. Vandeputte (oba Belg.) +5,...19. Schierl +1:51, 25. Ježek +2:24, 30. Mikšaník +2:39, 36. J. Ťoupalík +3:19, 41. Říman (všichni ČR) +3:58.

Průběžné pořadí SP:

1. Kopecký 215, 2. Ronhaar (Niz.) 193, 3. Rouiller (Švý.) 165, ...16. Ježek 43, 22. J. Ťoupalík 32, 27. Schierl 23.

Muži U23:

1. Pidcock (Brit.) 51:55, 2. Iserbyt (Belg.) stejný čas, 3. Niewenhuis (Niz.) +23, 4. A. Ťoupalík +28,...36. Šulc +5:19, 37. Jelínek +5:35, 38. Schubert +5:37, 44. Jarý +7:09, 46. Mayer (všichni ČR) +7:23.

1. Iserbyt (Bel.) 255, 2. Pidcock 240, 3. A. Ťoupalík 175, ...34. Šulc 14, 40. Schubert 11, 49. Mayer 5, 51. Jelínek 4, 53. Jarý 3.

Ženy:

1. Cantová (Belg.) 42:24, 2. Comptonová (USA) +3, 3. Lechnerová (It.) +7, 4. Ferrandová-Prevotová (Fr.) +16, 5. Vosová (Niz.) +24, ...14. Nash +1:19, 28. Havlíková +2:53, 40. Šafářová +4:24, 44. Vaníčková +5:11, 55. Janů +7:51, 57. Ungermanová (všechny ČR) +8:21.

1. Cantová (Bel.) 489, 2. Keoughová (USA) 376, 3. Lechnerová (It.) 358, 4. de Boerová (Niz.) 337, 5. Nash 325, ...22. Havlíková 148, 35. Nosková 101, 53. Šafářová 58, 69. Štěpánová 26, 83. Vaníčková 17, 88. Švihálková 15, 97. Ungermanová (všechny ČR) 9.

Muži:

1. M. van der Poel (Niz.), 2. L. Sweeck +33, 3. van Aert (oba Belg.) +33, 4. van der Haar +1:18 (Niz.), 5. Soete (Bel.) +1:39, 6. van Kessel (Niz.) +1:54, ...11. Boroš +2:51, 29. Paprstka +5:19, 35. Nesvadba -1 kolo, 55. Hunal (všichni ČR) -43 kola.

1. van der Poel 535, 2. van Aert 445, 3. TRoon Aerts (Belg.) 380, 4. L. Sweeck 356, 5. van Kessel 356, 6. M. Vanthourenhout (Belg.) 354, ...14. Boroš 239, 38. Nesvadba 67, 41. Paprstka 64, 105. Hunal 2.

Zdroj: ČSC

Peter Sagan jel svůj poslední závod, vybojoval stříbrnou medaili na mistrovství Slovenska MTB
24.07.2024 | Kategorie: MTB

Peter Sagan na Slovenském mistrovství horských kol v Košicích obsadil druhé místo. Tento výsledek pravděpodobně znamenal jeho poslední profesionální závod.

Sokolovská 24 MTB: 6. ročník – Mistrovství ČR na 24 hodin MTB
24.07.2024 | Kategorie: MTB, ostatní
Již po šesté se uskuteční oblíbený vytrvalostní závod Sokolovská 24 MTB.
Výsledky: MČR XCO Harrachov
20.07.2024 | Kategorie: MTB
Kompletní výsledková listina z MČR v Harrachově.
Giant představil nejnovější generaci svých gravel kol
18.07.2024 | Kategorie: MTB, cyklokros
Nová řada gravel kol je vybavena vnitřním vedením kabelů a integrovaným úložným prostorem pro vyšší rychlost a všestrannost.