Jarním sportem ku zdraví

Jarním sportem ku zdraví

Datum vydání: 18. 3. 2021

I když to teď při pohledu z okna příliš nevypadá, jako se blíží a s ním příznivější podmínky pro pobyt venku, který je zvláště v tomto nelehkém období více než potřeba.

První sluneční paprsky lákají k obutí běžeckých tenisek, kolečkových bruslí či k prvním letošním výletům na kole. Než se po dlouhé zimní karanténě aktivně pustíte do sportování, nepřeceňte své síly hned na začátku a zvolte správnou výbavu. Nevhodné oblečení či špatný stav kola po zimě může vaše toužebně očekávané aktivity na čerstvém vzduchu ukončit dříve, než s nimi pořádně začnete. Jak by tedy měla vypadat příprava na letošní sportovní sezónu a co byste určitě neměli podcenit?

Cyklistika jako národní sport Čechů

V Česku pravidelně usedá za kolo více než 1,5 milionů Čechů. Navíc se jich každý rok prodá až 300 tisíc. Z těchto čísel lze poměrně snadno usoudit, že kolo není jen vyhledávaným dopravním prostředkem, ale také čím dál tím více oblíbenější volnočasovou aktivitou. Přestože profesionální sportovci jezdí na kole po celý rok, největší žně zažívá cyklistika úderem jara. Teplejší počasí, čerstvý vzduch i zelenější okolí přímo vybízí k prvním jarním vyjížďkám. Než ale vytáhnete kolo ze sklepa, komory či garáže, je potřeba zkontrolovat celkový stav bicyklu. Na co si dát před prvními najetými kilometry obzvlášť pozor? 

Pokud se kolo delší dobu nepoužívá, postupně klesá tlak v pneumatikách. Před první jízdou je proto nutné dofouknout jejich tlak pomocí nožní pumpičky s patřičnou redukcí. Obecně platí, že silniční kolo je ideální hustit na 8 - 10 atmosfér, trekingové kolo na 4 - 6 atmosfér a horské kolo na 2 - 3 atmosféry. Zbytečně tvrdá pneumatika vás připraví o pohodlí během jízdy, zatímco u podhuštěné hrozí větší riziko poškození pneumatiky. Bez kontroly nenechejte ani brzdy. Jejich účinnost ověřte během rozjezdu, kdy postupně stlačte zvlášť přední a zvlášť zadní brzdu. Po zimní pauze nezapomeňte také promazat řetěz, jež zajišťuje tichou a bezpečnou jízdu.

 Zatímco před rokem 1989 patřilo kolo k nedostatkovému zboží, dnes si může cyklista vybrat z široké nabídky různých typů i značek. Pokud chcete do nové sezony vstoupit tím pravým pedálem, neváhejte se podívat na modely městských, horských nebo krosových kol a elektrokol na www.hervis.cz. Na své první cyklovýlety se nezapomeňte také přiobléct.

Dnes si mohou cyklisté vybírat z nepřeberné nabídky funkčních oblečení, které umožňují díky své prodyšnosti tělu dýchat, ale zároveň ho chrání před jarním aprílovým počasím. Naši zákazníci si velmi pochvalují funkční oblečení značky Benger, které je k dostání exkluzivně v Hervisu,” říká marketingový ředitel Hervis Sports Jan Štádler.

Běžecký boom nekončí

S teplotami nad nulou přestaňte běhat doma na páse a místo toho raději vyrazte do přírody, která nabízí dokonalý pohled na první jarní zeleň. Cíl zlepšit si kondici, odreagovat se a spálit přebytečné kalorie patří k nejčastějším důvodům, které motivují Čechy k pravidelným výběhům. Výrazná obliba sportu je bezpochyby spojena také s nízkou časovou i finanční náročností. 

Pokud s během teprve začínáte, rozhodně si zpočátku nedávejte příliš vysoké cíle. Odborníci dokonce doporučují tzv. Indiánský běh, což je střídání běhu a svižné chůze, kterou můžete s postupným získáváním lepší kondice pomalu vypouštět. 

Na co byste se ale měli zaměřit, je výběr vhodné obuvi. Správné běžecké tenisky mohou svého majitele zachránit před poraněním kloubů, drobnými oděrkami na patách nebo nepříjemnými puchýři.

Při nákupu padnoucí běžecké obuvi je třeba zohlednit, zda plánuji volit spíše delší či kratší trasy, typ povrchu, po němž se budu pohybovat, stejně jako druh došlapu či kila navíc. Výrobci nabízí širokou škálu silničních běžeckých bot, ale i odlehčenou trailovou i krosovu obuv, kterou využívají především pokročilejší běžci. V každém případě nesmíme zapomínat na to, že boty na běhání mají být o číslo větší než naše klasická obuv. Lidské chodidlo je totiž komplexní část těla a při běhu se rozpíná a pracuje, což při výběru standardní velikosti může vést ke zdravotním problémům. Naopak, příliš široké boty zase zvyšují riziko podvrtnutí nohy. 

Na jaře se probouzí milovníci kolečkových bruslí

Ačkoliv mají za sebou inline brusle poměrně krátkou historii, na sklonku nového tisíciletí se začaly šířit mezi veřejnou populaci a dnes doslova pobláznily celý svět. V České republice se jízda na kolečkových bruslí umístila mezi top deset nejoblíbenějších sportů. Větší popularitu si ale stále drží u žen, které je považují za skvělého pomocníka při zpevnění a tvarování postavy. Pokud tedy máte v plánu do léta dosáhnout své postavy snů, nebojte se si brusle spolu s chrániči a helmou pořídit u prodejce sportovního oblečení a výbavy Hervis Sports. Nejspokojenější jsou bruslaři se značkami Fila, K2 nebo Rollerblade. Za redakci můžeme doporučit model Fila Legacy Pro 80, který nyní pořídíte na www.hervis.cz za zvýhodněnou cenu 2 799 Kč.

Před koupí zvažte, na jaké úrovni jste a jak často chcete brusle používat. Nezapomínejte na tři základní body. Vhodnou velikost poznáte jedině v dobře zavázané brusli, která by měla obepínat nárt a kotník. Větší nebo širší brusle nenabídnou jezdci dostatečnou oporu, a to zejména na hranách koleček a při přenosu síly do odrazu. Nepořizujete si vycházkovou obuv, ale sportovní vybavení. Tuhost boty, rámu, výška těžiště a správná opora jsou proto důležitými parametry. Do třetice také platí, že čím větší kolečka, tím rychlejší brusle, které zároveň díky velikosti kol lépe pojedou i na hrubém povrchu. 
 
Zdroj a foto: TZ Media list


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 Aktuální novinky a videa

Fotogalerie: Brno - Velká Bíteš - Brno
19. 4. 2021 | Kategorie: silniční

Konečně se domácí cyklistika v letošní sezoně dočkala. První závod silniční sezony uspořádal TJ Favorit Brno v rámci ŠKODA CUPU na trati Brno - Velká Bíteš - Brno.

Kukrle z Elkov Kasper vyhrál jarní klasiku Brno - Velká Bíteš - Brno
18. 4. 2021 | Kategorie: silniční
Vítězstvím Michaela Kukrleho ze stáje Elkov Kasper skončil úvodní podnik Českého poháru - ŠKODA Cupu 2021 Brno - Velká Bíteš - Brno.
Co Čech, to cyklista. Poptávka po kolech stoupla o polovinu
16. 4. 2021 | Kategorie: ostatní
První rozvolňování v kombinaci s dlouho očekávanými jarními teplotami způsobilo, že se české luhy a háje plní nadšenými cyklisty.
Silniční cyklistická sezona startuje v sobotu tradiční Bíteší
14. 4. 2021 | Kategorie: silniční
S mírným zpožděním odstartuje v sobotu 17. dubna domácí silniční sezona. Prvním závodem bude úvodní podnik ŠKODA Cupu - česká jarní klasika Brno - Velká Bíteš – Brno, která se pojede již po pětačtyřicáté.
Z centra Prahy na hlavní třídy Manhattanu
14. 4. 2021 | Kategorie: ostatní, silniční
Cyklistické pop-up akce organizované během pandemie COVID-19 komunitním cyklistickým sdružením Rubber N’ Road pomohly značce FESTKA dostat se na newyorský trh.
Biker Cink v Nalles čtvrtý, juniorka Novotná sedmá
10. 4. 2021 | Kategorie: MTB
Italská série pokračovala třetím závodem v Nalles, kde se na závodě Sunhine Race zařazeném v kategorii HC sešla téměř kompletní biková špička.
MONTONE: Převezte své kolo bezpečně
8. 4. 2021 | Kategorie: ostatní
Kolo již dávno ​není jen pouhý dopravní prostředek, díky němuž se dopravíme z bodu A do budu B.
Tréninková poradna: Spánek v průběhu extrémních sportovních výkonů
5. 4. 2021 | Kategorie: ostatní
Dotaz: „Věnuji se extrémním vytrvaleckým závodům a závodům typu ultra no support jako je např. Trans Continental Race, Trans Atlantic Race, North Cup 4000, atd. Nemám úplně vyřešenou problematiku spánku. Dá se toto nějak natrénovat?“
Pozvánka: cyklistický kemp Singltrek
1. 4. 2021 | Kategorie: MTB, ostatní
Po úspěšném cyklistickém kempu  v minulém roce pořádá cyklistický oddíl Eleven Head Cyklolive opět kemp pro děti!
Nejnašlapanější modely mezi elektrokoly Crussis pro rok 2021
30. 3. 2021 | Kategorie: MTB, ostatní
Hledáte to nejlepší elektrokolo, v jehož​ sedle se budete cítit jako ryba ve vodě, vyrazíte odhodlaně a s radostí vstříc dobrodružství, nekonečným dálkám i malebným výhledům?
Prvními mistry v e-cyklistice se stali Sáblíková a Turek
26. 3. 2021 | Kategorie: ostatní
Historicky první Mistrovství ČR v e-cyklistice zná své vítěze! Jsou jimi Martina Sáblíková (KRS Svratka-CSMV), Daniel Turek (Team Felbermayr - Simplon Wels) a v kategorii juniorů Štěpán Telecký (Favorit Brno)!
SP horských kol v NMNM 2021 – další jízda ve stínu korony?
24. 3. 2021 | Kategorie: MTB
Jaro se hlásí o slovo a s ním i tradiční „svěťák“ horských kol v Novém Městě na Moravě.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►