Jak vybrat to nejlepší dámské nebo pánské elektrokolo?

Jak vybrat to nejlepší dámské nebo pánské elektrokolo?

Datum vydání: 18. 10. 2021

Elektrokolo se stalo v posledních lete​ch velmi žádaným zbožím. Dnes už jej má prakticky skoro každý, ostatně vám umožní užít si naplno projížďky krajinou, i když na to zrovna nemáte sílu nebo zdraví úplně neslouží.

Elektrokolo je ale také skvělé pro postupné posilování své kondice, kdy ze začátku nemusíte vyvíjet velké výkony, ale zajedete si, kam potřebujete. Dovolená v Česku je pak jedna báseň. V našem článku se podíváme na to, jak postupovat při výběru dámského i pánského elektrokola, jaká jsou zde specifika a na co se zaměřit.
 

Které elektrokolo vlastně chcete?

Před výběrem klasického kola je potřeba se rozhodnout, jaký typ kola si pořídíte. Nejinak je tomu v případě elektrokola, které má toho s klasickými koly v tomto ohledu mnoho společného. Výběr je v případě elektrokol rozhodně nemalý ve všech kategoriích, přičemž ty hlavní typy jsou: 

  • Horská elektrokola
  • Krosová a treková elektrokola
  • Městská elektrokola

Vhodný typ elektrokola si pořídíte dle aktivit, ke kterým jej budete používat. Jestliže se jedná o sportovní nebo rekreační účely, potom jsou to zejména horská elektrokola, případně krosová a treková elektrokola.

Myslete na to, že horské elektrokolo je určeno do opravdu náročného terénu a většina lidí jej v podstatě ani nepotřebuje, protože jezdí po klasických cyklostezkách nebo lehčím terénem. Na to je ideální krosové nebo trekové elektrokolo, které má užší plášť a je takovým univerzálem do lehkého terénu i na silnici. Horské elektrokolo vám při jízdě po silnici bude klást větší odpor, případně rychleji spotřebujete baterku. Proto si vážně odpovězte na otázku, kde vlastně jezdíte.

Jestliže hledáte elektrokolo, které pro vás bude především dopravním prostředkem, jsou k tomu typicky určena městská elektrokola. Tato kola jsou někdy i skládací, díky čemuž je snadno přepravíte třeba ve vlaku apod. Dobře se vám také přenese na krátkou vzdálenost třeba do kanceláře, pokud jej budete používat třeba pro jízdu do práce.
 

S výběrem vám pomohou nezávislé testy

Jestliže nevíte, jaký konkrétní model či značku elektrokola zvolit, protože jich je na trhu opravdu hodně, podívejte se na nezávislé testy a recenze. Na internetu najdete na elektrokola recenze napříč aktuálním sortimentem. Dobré je podívat se také na zkušenosti zákazníku s konkrétními koly, které najdete u těchto produktů třeba na srovnávačích cen nebo pochopitelně také na tematických diskuzních fórech věnovaných cyklistice.
 

Pro ženy je zde varianta se sníženým rámem

V zásadě neexistuje žádná varianta striktně dámského nebo pánského elektrokola, vyjma pochopitelně designu, který může být nakonec i tím hlavním rozdílem. U dámského elektrokola, nebo tedy u kola, které je takto označeno, se typicky objevuje snížený rám. Ten má smysl zejména pro ženy menšího vzrůstu nebo pokud jezdíte na elektrokole třeba ne ve zcela sportovním oblečení, například v sukni. Usnadňuje také nasedání a sesedání.
 

Různé provedení konstrukce rámu

Ženy si klidně mohou pořídit klasické pánské elektrokolo, pokud jim vysoká rámová trubka nevadí, je to vždy především o vašich vlastních preferencích a o tom, abyste se na kole cítili dobře. Také pánové nejsou ve výběru prakticky nijak omezeni. Existují také kola se speciálními rámy, jako je: 

  • Konstrukce zcela bez horní rámové trubky
  • MTB elektrokola s různě tvarovanou horní trubkou

Horní trubka na elektrokole tedy nemusí být přítomna vůbec. Těmto kolům se jinak říká také nízkonástupová a pro ženy mohou být také alternativou ke klasice. Elektrokola typu MTB potom mohou mít zase horní rámovou trubku různého tvaru v závislosti na jeho určení. Také takové kolo může být z ergonomického hlediska zajímavou alternativou ke klasickému pánskému kolu.  
 

Zdroj a foto: TZ 2AB NET Solutions


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

Závod Segafredo Sahara Race nebyl jen o kávě
8. 8. 2022 | Kategorie: MTB
Pískový lom Marokánka u Hradce Králové patřil v pátek a sobotu osmému dílu seriálu Prima CUP, kterým byl závod Segafredo Sahara Race.
Patrik Jahoda bronzový ve Světovém poháru v Kanadě!
7. 8. 2022 | Kategorie: ostatní
Handbiker Patrik Jahoda, jezdec týmu NUTREND SPECIALIZED Racing má vynikající bronz z časovky Světového poháru handicapovaných cyklistů v kanadském Quebecku.
Početná výprava českých cyklistů na ME do Mnichova
5. 8. 2022 | Kategorie: MTB, silniční
Velká výprava českých cyklistů se chystá na mistrovství Evropy do Mnichova, který v rámci velkého sportovního svátku bude hostit kontinentální šampionáty nejen cyklistických, ale i řady dalších sportovních odvětví.
CYKLOŠVEC: Jak vybrat zadní tlumič na kolo
4. 8. 2022 | Kategorie: MTB
Radí vám odborník Jirka Karfík zástupce CYKLOŠVEC - dovozce a autorizovaný servis odpružení FOX a Marzocchi.
Regionem Orlicka 2022
3. 8. 2022 | Kategorie: silniční
Video z etapového závodu Regionem Orlicka 2022.
Prima CUP v Harrachově odstartuje 3. září!
31. 7. 2022 | Kategorie: MTB
Již po druhé v roce, po Českém poháru v cross country, zavítá česká biková špička do Harrachova. 3. září se uskuteční závod Kross Harrachov, kterého se můžou zúčastnit amatéři i ostřílení bikeři.
Nutrend Specialized Racing: Jahoda a Zatloukal Mistři republiky, Konečný má bronz!
27. 7. 2022 | Kategorie:
Jan Zatloukal a Filip Konečný dokázali ovládnout mistrovský závod horských kol v kategorii U23 ve Stupně. Jan Zatloukal vybojoval mistrovský dres a Filip Konečný dokončil závod na třetím místě.
Bikovými mistry republiky Cink a Czeczinkarová
24. 7. 2022 | Kategorie: MTB
Mistrovství České republiky v olympijském cross country, zároveň předposlední podnik seriálu Českého poháru - IZOMAT Cupu, přinesl již šestý titul pro Ondřeje Cinka a premiérový pro Janu Czeczinkarovou
MČR horských kol již tento víkend! Novopečený otec Ondřej Cink bude usilovat o šestý domácí titul
22. 7. 2022 | Kategorie: MTB
Biker Ondřej Cink bude na „domácí trati“ v západočeském Stupně o nadcházejícím víkendu útočit už na svůj šestý titul českého šampiona v cross country horských kol. Poprvé o něj bude bojovat v jiné roli, protože v úterý přivedla jeho manželka Pavlína na svět dceru Nelu.
Tip na léto: cyklovíkend ve Zlíně a v Luhačovicích
22. 7. 2022 | Kategorie: ostatní
Jestli ještě nemáte místo, kam si pojedete v létě odpočinout, máme pro vás jeden speciální tip. Sbalte kolo nebo elektrokolo a vydejte se na východ Moravy do Zlína a Luhačovic.
Závěrečný den ME a další zlato pro ČR! Milan Kadlec a Matyáš Koblížek mistry ME v madisonu!
20. 7. 2022 | Kategorie: dráha
Skvělé vystoupení českých mladých dráhařů na evropském šampionátu juniorských a kategorií U23 v portugalské Anadii završili dnes již pátým zlatem naší reprezentace junioři Milan Kadlec a Matyáš Koblížek, kteří kralovali v madisonu.
Sestry Jaborníkovy na ME vybojovaly zlato a stříbro!
19. 7. 2022 | Kategorie: dráha
Pátý den evropského dráhového šampionátu juniorských kategorií a kategorií U23 v portugalské Anadii byl pro české barvy znovu velmi úspěšný a nesl se ve znamení sester Jaborníkových.
» více novinek a videí

 
Reklama 
►