V čem nám pomůže glutamin?

V čem nám pomůže glutamin?

Datum vydání: 21.10.2014

Glutamin je nejčastější aminokyselinou v krevní plazmě a kosterních svalech. Ve svalových buňkách tvoří více než ½ všech volných AK. Glutamin náleží mezi neesenciální aminokyseliny. Znamená to, že naše tělo si jej dokáže v dostatečném množství vytvářet samo a není závislé na jeho přívodu stravou.


Glutamin je v těle syntetizován z kyseliny glutámové a amoniaku pomocí enzymu glutaminsyntetázy. Nejvíce glutaminu se vytváří ve svalových buňkách (a v plících), které jsou také zásadním rezervoárem glutaminu v těle. Na druhé straně největšími konzumenty glutaminu jsou střevní buňky. Pro enterocyty představuje primární zdroj energie. Glutamin podporuje růst a množení buněk sliznice zažívacího traktu. Tato aminokyselina je také důležitou živinou pro buňky imunitního systému (lymfocyty a makrofágy). Celkově spotřebuje zažívací trakt společně s imunitním systémem asi 20 g glutaminu denně. Značné množství glutaminu je rovněž vychytáváno ledvinami, ve kterých se účastní na stabilizaci acido-bazické rovnováhy vnitřního prostředí.

Hlavními úkoly glutaminu v lidském těle jsou:

  • účast na syntéze bílkovin a purinů
  • transport dusíku mezi buňkami
  • výživa buněk tenkého střeva
  • výživa imunitních buněk
  • regulace acido-bazické rovnováhy
  • transport a detoxikace amoniaku
Spotřeba glutaminu prudce stoupá v průběhu hyperkatabolických stavů – při sepsi, vážných zraněních, popáleninách, těžších operacích a dlouhodobém fyzickém stresu. V těchto situacích se glutamin stává aminokyselinou podmíněně esenciální - pro zajištění dostatečného množství je nezbytné přijímat jej také stravou. V průběhu těžkých a dlouhotrvajících katabolických stavů se mnoho glutaminu uvolňuje ze svalů do krevního oběhu a dochází k vyčerpání tělesných glutaminových zásob. Vlivem nízkých koncentrací glutaminu v buňkách a krvi dochází k narušení funkcí jater, ledvin, střev a imunitního systému a následně ke snížení obranyschopnosti, horšímu hojení ran a poklesu regeneračních schopností organismu. K oslabení imunity vlivem sníženého množství glutaminu může docházet také u vytrvalostních sportovců. Po dlouhých a intenzivních trénincích znatelně vzrůstá riziko rozvoje infekce horních cest dýchacích.

Význam glutaminu pro sportovce:

  • ochrana před nadměrným katabolismem, snížení rizika vzniku negativní dusíkaté bilance
  • alternativní zdroj energie při nedostatečné nabídce glukózy
  • podpora výstavby a regenerace svalové tkáně
  • zvýšení uvolňování růstového hormonu do krevního oběhu
  • podpora syntézy glykogenových zásob a celkových regeneračních procesů po ukončení fyzické aktivity
  • synergický účinek v kombinaci s kreatinem
Většina zdravé populace nemusí řešit význam glutaminu ve svém jídelníčku. Dostatečné množství glutaminu si tělo zajišťuje vnitřní syntézou a přímou dodávkou ze stravy. Mezi nejbohatší zdroje glutaminu patří maso, drůbež, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, cereálie a luštěniny. V případě podpory imunitních schopností těla, ochrany a výstavby svalové hmoty u silových a vytrvalostních sportovců, nemocných s vážnými zraněními, popáleninami, po těžších operacích, je výhodné (u nemocných doslova nezbytné) navýšit příjem glutaminu pomocí doplňků stravy.

Glutaminové přípravky jsou dnes běžně k dostání v podobě kapslí či práškových koncentrátů. Intenzivně trénujícím sportovcům se doporučuje užívat 3 až 5 g čistého L-glutaminu rozloženého do 2-3 dávek (60 minut před tréninkem, 15-30 minut po tréninku, popř. ráno či večer před spaním). Kulturisté, atleti rychlostních a silových disciplín úspěšně kombinují glutamin s kreatinem. Glutamin svými anabolickými a volumizačními účinky potencuje efekt suplementace kreatinem.

Vytrvalcům a jedincům redukujícím nadbytečné tukové zásoby přináší účinnou antikatabolickou ochranu kombinace glutaminu s větvenými aminokyselinami (BCAA).


Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Groves vyhrál 6. etapu Gira, která byla neutralizována po hromadném pádu
15.05.2025 | Kategorie: silniční
Šestá etapa Giro d’Italia z Potenzy do Neapole měřila 216 kilometrů a měla být dalším dnem pro sprintery.
Giro d'Italia 2025 - výsledky 6. etapa
15.05.2025 | Kategorie: silniční
Pedersen znovu vítězí v páté etapě Gira díky skvělé práci Mathiase Vacka
14.05.2025 | Kategorie: silniční
Mads Pedersen vybojoval v extrémně náročném finiši páté etapy Giro d’Italia další vítězství a upevnil své vedení v závodu. 
Giro d'Italia 2025 - výsledky 4. etapa
14.05.2025 | Kategorie: silniční
Van Uden vítězí ve 4. etapě Giro d’Italia 2024 po skvělém sprintu v Lecce
13.05.2025 | Kategorie: silniční
Casper van Uden z týmu Picnic PostNL získal ve čtvrté etapě Giro d’Italia své první vítězství na Grand Tour.
Giro d'Italia 2025 - výsledky 4. etapa
13.05.2025 | Kategorie: silniční
Bukovská bronzová v závodě Juniorské světové MTB série v Haimingu, Bažant čtvrtý!
12.05.2025 | Kategorie: MTB
Juniorka Barbora Bukovská dokázala zopakovat svůj nedávný úspěch z italského Nalles a v rakouském Haimingu vybojovala další bronz v závodě Juniorské světové MTB série.
Giro 2025: Pedersen vítězí ve 3. etapě, Vacek dál v bílém dresu
12.05.2025 | Kategorie: silniční
Mads Pedersen ovládl třetí etapu Giro d’Italia 2025 a vrátil se do růžového dresu. Český cyklista Mathias Vacek udržel bílý trikot a zůstává na třetím místě celkového pořadí.
Giro d'Italia 2025 - výsledky 3. etapa
11.05.2025 | Kategorie: silniční
Drama v časovce na Giru: Roglič obléká růžový dres, Vacek bere bílý a míří na pódium
10.05.2025 | Kategorie: silniční

Druhá etapa Giro d’Italia 2025 přinesla špičkovou podívanou. Brit Joshua Tarling ovládl časovku v Tiraně, ale do růžového dresu lídra se oblékl Primož Roglič. 

» více novinek a videí