Elektrokola v roce 2023: Prodeje poklesly. Spotřebitel je pánem situace

Elektrokola v roce 2023: Prodeje poklesly. Spotřebitel je pánem situace

Datum vydání: 23.01.2024

Podle aktuálních informací od hlavních výrobců na trhu nastal, po dvou velmi úspěšných covidových letech, v roce 2023 v Česku útlum prodejů jízdních kol tak i elektrokol. V tuzemsku se ​jedná o převážně rekreační a sportovní prostředek a proto byl propad prodejů větší, než v západní Evropě. 

Odborný časopis Bike Europe ve spolupráci s prodejcem elektrokol ekolo.cz se dotazovali na konci loňského roku více než 50 českých výrobců a zastoupení cyklistických značek na trhu s elektrokoly. 


Pokles prodejů v porovnání s rokem 2022 je 15%, což představuje asi 110 000 kusů ve srovnání se 130 000 před loňskými prodanými kusy. Podíl elektrokol na celkových prodejích jízdních kol zůstává okolo 35%. Ještě před rokem se očekával růst prodejů elektrokol o minimálně 10%, jak tomu zatím bylo vždy od roku 2017, kdy Jakub Ditrich data o prodejích sleduje a publikuje. 


Pozitivní je, že se jedná o nižší pokles prodejů, než ukazuje výrazný skeptický sentiment na trhu. Je pravděpodobné, že asi 30% z reportovaných  „vyrobených a prodaných“ kusů je stále na skladech u distributorů a prodejců a negativně tak ovlivní objednávky ještě v 1. a 2. kvartálu roku 2024. 


Největší značkami elektrokol na českém trhu zůstávají Crussis, MTF, Superior/Rock Machine a Apache. 

 

Elektrokola české výroby


Ještě vyšší propad zaznamenala elektrokola vyrobená v ČR a určená na export (zejména jako OEM výroba pro zahraniční značky). Ta klesla z 300 000 kusů v roce 2022 na cca. 250 000 exportovaných kusů v roce 2023, i když kapacita výroby elektrokol je u nás mnohem (asi třikrát) vyšší.

Bohužel dostupnost a cena pracovní síly v ČR není tak dobrá jako v jiných zemích a proto většina investic do finální montáže kol a projektů souvisejících s mikro-mobilitou končí v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Pobaltí.


Mezi největší exportéry elektrokol v naší zemi patří společnosti Bike Fun - BFI, Hartje, BPS Bikes, 4EVER, Totem Bikes a Leader Fox (v pořadí podle objemů výroby).


Jsou elektrokola „levná“ ?


Na základě maloobchodních údajů (2022) byla průměrná cena elektrokola v Německu 3.570 EUR. Podle neoficiálních údajů, shromážděných od specializovaných maloobchodů a e-shopů v Česku činil loni cenový průměr 76.800 Kč - asi 3.118 €. To svědčí o faktu, že tuzemský spotřebitel má rád a preferuje kvalitní a dražší elektrická kola. 


Na rozdíl od většiny komodit na trhu se jízdních kol a specificky elektrokol v podstatě nedotkla loňská dvouciferná inflace. Stejný model elektrokola lze nyní koupit za totožnou, nebo dokonce nižší cenu, než na konci roku 2022. 


Navíc, až na výjimky,  je dostupnost kol i před začátkem sezóny velmi dobrá a obchodníci jsou proto motivováni nuceni nabízet velmi podstatné slevy. Tento, pro kupující příznivý, stav bude trvat až do vyprodání aktuálních skladových zásob, což nastane dle interního odhadu společnosti Shimano v polovině roku 2024.


Zdroj: TZ Jakub Ditrich

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí