Mládežnická Dukla Praha v roce 2018 získala 77 medailí z MČR!

Mládežnická Dukla Praha v roce 2018 získala 77 medailí z MČR!

Datum vydání: 30. 12. 2018

Po úspěšných letech, kdy Dukla Praha pod vedením legendárního trenéra Pavla Vršeckého zásobovala talenty českou reprezentaci, nastal mnohaletý útlum a mládežnická cykli​stika na Dukle byla v podstatě ukončena. Dukla přišla o statut Sportovního centra mládeže, neměla trenéra mládeže s odpovídající vizí a nasazením. 

Nyní je ale všechno jinak. Trenérská pozornost cyklistického vedení Dukly Praha už několik let koncepčně směřuje právě na mládež a výchovu vlastních talentů a v posledních třech sezónách pozorujeme značný výkonnostní progres slavného pražského klubu v oblasti mládeže.

V letošním roce je tato úspěšnost možná největší, co kdy byla, mladí závodníci Dukly vybojovali na republikových šampionátech v disciplínách dráha, silnice, horská kola a cyklokros neuvěřitelných 77 medailí, což z Dukly rázem činí opět národní klubovou velmoc pro výchovu talentové mládeže a to hned ve třech olympijských disciplínách!

Za úspěchy nadějí jezdících v prestižních černožlutých dresech stojí trenérská dvojice Petr Hejhal a Šimon Adámek, kteří mají v Dukle Praha právě ty nejmladší na starosti.  

A právě trenérovi Petrovi Hejhalovi jsme položili několik otázek:

Jak jsi byl s uplynulým rokem spokojen? Co se podařilo, co tě trápí?

Do mojí mládežnické skupiny patří závodníci od nejmenších mladších žáčků a žaček až po kadety a kadetky. Junioři a Juniorky u nás již spadají společně s U23 do konceptu eliťáků.

Síla mládežnické skupiny Dukly je především v širokém záběru disciplín, kterým se věnujeme. Vedle dráhy a silnice máme také závodníky v MTB i cyklokrosu a to na té nejlepší úrovni.

Mládežnická skupina, tedy ta do kadetů, má na Dukle za sebou neuvěřitelnou a nečekanou sezónu 2018.  Vybojovali jsme celkem 77 medailí z MČR takřka ve všech disciplínách, nejen na dráze a silnici, ale i v MTB a cyklokrosu. Celkem jsme slavili 23x titul mistra či mistryně republiky! Petra Ševčíková a Petr Kelemen korunovali úspěch mladých Dukláků na dráhovém ME, MS a YOG. Potvrzením kvality kompletní mládežnické základny je i to, že 14 mladých závodníků a závodnic se stalo mistrem republiky v nějaké z disciplín, což je víc jak polovina z celkového počtu dětí závodících v Dukle Praha! V soutěži teamů jsme ovládli většinu věkových kategorií vypsaných na silnici i na dráze.

Já osobně považuju za největší úspěch, ne popsané výsledky, ale především to jaká je na Dukle 100% parta, pohoda mezi závodníky i trenéry a tím pádem chuť do práce a závodění. Medaile se pak sypaly takřka všem, tak nějak samy od sebe.

Kolik členů má duklácká tréninková skupina přípravky, žáků a kadetů?

V sezoně 2018 v černých dresech Dukly závodilo celkem 36 závodníků a závodnic. 

Jak vypadá tréninkový program?

Všechny naše závodníky napříč věkem a kategorií spojuje především náročná teamová práce, trénink 4x v týdnu a prakticky každý víkend v sezoně závody a několik soustředění.  Již ti nejmladší se musí učit především práci v kolektivu, tak aby se pak při závodech mohli opřít jeden o druhého, to je myslím základ úspěchu v nynější mladé Dukle.

Ale někteří závodníci nejsou z Prahy a dojíždí…

Máme velké štěstí, že naši mládežníci se můžou opřít o tzv. Velkou Duklu, za což chci vedení ASC Dukla moc poděkovat. Můžeme díky tomu využívat zázemí na Julisce, nejen stadion ale i ubytovnu a další nezbytné vybavení. Takže máme možnost ubytovat i nakrmit u nás mimopražské závodníky, aby byla naplněna ta hlavní myšlenka, společná příprava.Je známo, že tréninková koncepce šéftrenéra Dukly Praha Viktora Zapletala záměrně spojuje jednotlivé kategorie, mladí závodníci tak mají možnost se připravovat po boku cyklistických hvězd. Jak konkrétně spolupracujete s jezdci a trenéry elitní kategorie?

Jak bylo zmíněno už v počátku, naši Junioři a Juniorky již plně spadají pod Elitní skupinu a trenérskou dvojici Lukáš Thun a Milan Kadlec a junioři se připravují společně s elitním týmem, což je v případě dráhy i silnice v podstatě základ české reprezentace.

Kategorie Elite, U23 a mládežnické se pak prolínají na dráhových tréninkách, což je pro děti a mladé závodníky veliká zkušenost. Takto je zajištěn nejenom co nejplynulejší přechod z mládeže nahoru, ale také rodinná atmosféra v Dukle, kde se všichni velmi dobře znají. A těžko se dá vyjádřit, co pro malou žačku znamená například gratulace k vítězství od mistryně světa Jarmily Machačové…

Hodně v Dukle kombinujete dráhu a silnici. Kdy začíná docházet ke specializaci?

Všichni žáci a žákyně jsou připravováni všeobecně a společně. Trénují a závodí na dráze, silnici i MTB. Užší specializaci u nás řešíme přestupem do kadetů. Zde se dělí závodníci do dvou skupin dráha/silnice a MTB. Další specializace ve smyslu dráha a silnice přichází až v Elite, ale i zde souvisí jedno s druhým.

Jaké cíle máte pro letošní rok. Na co se nejvíce soustředíte?

Cíle pro sezonu 2019 jsou samozřejmě znovu ty nejvyšší. Loni jsme ukázali, že patříme k české absolutní špičce, letos jsme to ještě více umocnili a v roce 2019 to chceme samozřejmě minimálně zopakovat. Na poli Juniorském pak máme za cíl opět získat cenný kov na ME nebo MS.

Kdo má největší ambice uspět?

Vím, že v každé věkové kategorii máme někoho, kdo může uspět. Chtěl bych, aby se zopakovalo to letošní, naše mezi dětmi oblíbené špičkování, kdy se jich co nejvíce bude moci mezi sebou oslovovat „Mistře“.
 
Zdroj a foto: TZ Dukla Praha

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

   


Aktuální novinky a videa

Dvojice Kulhavý-Gaze šestí v první etapě Cape Epic
18. 3. 2019 | Kategorie: MTB
Švýcarská dvojice Nino Schurter a Lars Forster pokračují ve vedení Cape Epic.
Tři Češi v TOP 10 v prologu na Cape Epic
17. 3. 2019 | Kategorie: MTB
Ondřej Cink se španělským parťákem Sergiem Manteconem skončili na třetím místě v prologu největšího etapového závodu horských kol Cape Epic.
Akademie Romana Kreuzigera sní o dalším Čechovi ve World Tour
16. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Cyklistická akademie Romana Kreuzigera vstoupila do druhé sezóny. A v půlce března oslavila rok od svého vzniku. „Nový jezdec World Tour? Ano, je to náš sen. Ale cesta k tomu je dlouhá,“ říká Petr Kubias, šéf týmu.
Kolo Jaroslava Kulhavého pro Cape Epic
16. 3. 2019 | Kategorie: MTB
Prohlédněte si kolo Jaroslava Kulhavého, na kterém vyrazí za obhajobou vítězství na Cape Epic.
Favorit Brno: Kvalitní trénink a první závody v Chorvatsku
15. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Favorit Brno absolvuje v těchto dnech finální tréninkový kemp v chorvatské Poreči. Svěřenci trenéra Františka Trkala už za sebou mají i první dva závody a v závěru týdne je v Chorvatsku čeká třetí start.
Finální fáze příprav a první ostrý start závodníků TUFO-PARDUS Prostějov
15. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Elitní tým mužů má za sebou druhé společné soustředění. Za finální přípravou před sezónou se tentokrát vydali na řecký ostrov Rhodos, kde zároveň absolvovali první ostrý start sezóny.
Tirreno začalo vítězstvím týmu Mitchelton-Scott, Majku srazil fanoušek
13. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Nepřízeň počasí doprovázela start italského etapového závodu Tirreno-Adriatico, kde byla na programu týmová časovka na 21,5 kilometrů.
NOVA CUP 2019: Dominik Hašek na startu v Hradci Králové
13. 3. 2019 | Kategorie: MTB
Již 13. dubna odstartuje úvodní závod seriálu NOVA CUP 2019 a u jeho startu nebude chybět stejně jako v loňském roce legendární hokejový brankář a olympijský vítěz z Nagana 1998 Dominik Hašek.
Český svaz cyklistiky zahájil projekt vzdělávání Cycling University
13. 3. 2019 | Kategorie: ostatní
Vzdělávací projekt Českého svazu cyklistiky Cycling University vzbudil velký zájem.
Světový boxerský šampion má nový silniční speciál
13. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Anthony Joshua, šampion v těžké váze a držitel tří prestižních pásů, si oblíbil cyklistiku jako ideální součást tréninku.
Sagana trápí žaludeční problémy, start na Tirrenu v ohrožení
12. 3. 2019 | Kategorie: silniční
Petra Sagana postihla žaludeční viróza v dost nevhodnou chvíli.
Trojnásobná mistryně světa v cyklistice spáchala sebevraždu
12. 3. 2019 | Kategorie: dráha
Americká úspěšná reprezentantka Kelly Catlin spáchala sebevraždu.
» více novinek a videí

 
Reklama