Dukla Praha v nové struktuře a s kontinentálním týmem žen

Dukla Praha v nové struktuře a s kontinentálním týmem žen

Datum vydání: 19. 12. 2022

Jednu z nejúspěšnějších sezón v historii Armádního centra vrcholového sportu mají za sebou cyklisté pražské Dukly, kteří pro Českou republiku dokázali vybojovat celkem 9 cenných kovů z vrcholných akcí v​ podobě mistrovství světa a Evropy. 

Centrum se v tomto roce pyšní třemi držiteli duhových dresů mistrů světa, kterými se stali junioři Barbora Němcová, Milan Kadlec a Radovan Štec a čtyřmi evropskými tituly. Ty získali bikerka Simona Spěšná a dráhaři Petra Ševčíková, Barbora Němcová, Milan Kadlec a Matyáš Koblížek (posledně dva jmenovaní společně v bodovacím závodě dvojic). 
 

Odchovanec pražské Dukly, juniorský mistr světa a Evropy Milan Kadlec mladší míří do Development týmu „world tourového“ DSM, nicméně i on bude po vzoru světových hvězd nadále využívat zázemí a dráhový tréninkový i závodní program svého mateřského týmu, Dukly Praha a české dráhové reprezentace. Foto: Jan Brychta.

Pražská cyklistická Dukla tak zároveň dokončila několikaletý proces transformace a do sezóny 2023 vstoupí ve struktuře, kterou se ubírá většina úspěšných zahraničních armádních center.

Dukla Praha už delší dobu není orientována pouze na své týmové závodníky, ale podporuje také vybrané sportovce napříč českými i zahraničními kluby, což je zatím jenom velmi málo prezentovaná skutečnost. Podpora je zaměřena na čtyři olympijské disciplíny: dráhu, silnici, horská kola a BMX.

„Smyslem resortního centra je pomáhat s přípravou vybraným talentovaným jedincům, reprezentantům České republiky, bez ohledu na to, v jakém klubu působí,“ vysvětluje šéftrenér Dukly Praha, Viktor Zapletal.

„Z pohledu české cyklistiky je žádoucí spojit síly a snažit se vytvořit jezdcům co nejlepší možné podmínky. V zahraničí jde o běžnou praktiku, my jsme se k tomuto modelu propracovávali několik let, ale nyní se dá říci, že na tuto formu pomoci konečně máme vhodné závodníky i vnitřní nastavení,“ přidává Zapletal.

Celé to funguje tak, že vybraní závodníci jsou členy profesionálních tuzemských, či zahraničních klubů, v jejichž barvách jezdí a kluby jim zajišťují dle dohody materiál a závodní program v nejvyšší možné klasifikaci UCI.

„Naopak přípravné a tréninkové kempy, soustředění, další vybrané závody, ale i lékařskou péči či regeneraci a v případě dráhy a silničního týmu žen i materiálové vybavení, zajišťuje resortní centrum ve spolupráci s reprezentací,“ dodává šéftrenér Dukly s tím, že mezinárodně osvědčený model využití resortního centra od počátku uplatňovali v případě horských kol a bikrosu.

Dukla Praha popsaný systém naplno vyzkoušela v tomto roce. Na soupisce Dukly a zároveň v přímé podpoře byla většinu jezdců, kteří tvoří národní týmy kategorií Elite, U23 a juniorů. Finanční efekt i tréninkový přínos je zřejmý.  
 

V roce 2023 se v případě dráhového a silničního týmu mužů touto cestou už vydá Dukla Praha oficiálně a tomu uzpůsobuje i své vnitřní nastavení. Jiný model je ale v plánu u dráhového a silničního týmu žen. 

Ty mají stále mnohem menší možnosti přestupu do světových silničních týmů než muži. Proto se tedy tým žen pražské Dukly v sezóně 2023 zařadí mezi kontinentální týmy, aby dívky měly zajištěn kvalitní silniční program, který bude zároveň rozvíjející z pohledu dráhy a v obou disciplínách pomůže vyjet potřebnou kvótu pro start nejlepší české závodnice na olympijských hrách v Paříži 2024.

Sportovní ředitel a trenér Milan Kadlec bude mít k dispozici tým, který tvoří 11 závodnic: Veronika Bartoníková, Gabriela Bártová, Nicole Hartychová, Kateřina Kohoutková, Jarmila Machačová, Barbora Němcová, Hanka Runtová, Anna Růžičková, Nela Slaníková, Patricie Srnská a Petra Ševčíková.

Kapitánkou jinak velmi mladého týmu bude zkušená Jarmila Machačová, která se vrací zpět do pelotonu po mateřské dovolené. Pohled na soupisku budí respekt na první pohled a jde zatím o nejsilnější dívčí sestavu v rámci českého týmu v historii naší cyklistiky. 

Dráhovou a silniční skupinu povede Lukáš Thun s Milanem Kadlecem na pozici sportovního ředitele a trenéra a společně budou zajišťovat dráhovou a částečně i silniční přípravu pro Milana Kadlece mladšího, který bude v příští sezoně hájit barvy Development týmu DSM, Radovana Štece, jenž vstupuje do farmy týmu Israel Cycling Academy a Matyáše Koblížka s Janem Vonešem, kteří se stávají součástí kontinentální formace Tufo Pardus Prostějov.  

„Celý koncept má víceletý charakter a velice si cením přístupu vedení ASC Dukla i Českého svazu cyklistiky, kteří podpořili tuto myšlenku,“ říká Lukáš Thun z pozice šéfa dráhového týmu Dukly.

Tým pražské Dukly se dlouhodobě zaměřuje i na práci s mládeží. Silniční a dráhovou mládežnickou skupinu, konkrétně tým juniorů, od podzimu vede na pozici trenéra a sportovního ředitele zkušený František Trkal.

Biková skupina podporovaná resortním centrem a vedená trenérem Viktorem Zapletal je výrazně střídmější, pokud jde o počet zařazených závodníků, nicméně tím větší je její síla a z pohledu horských kol zahrnuje absolutní českou, ale také světovou špičku. 
 


Úřadující český mistr kategorie U23 Jan Zatloukal je velkou nadějí českého MTB Foto: Michal Červený.

Podpory ASC Dukla Praha využívají olympionici Ondřej Cink a Jitka Čábelická, dále pak Jana Czeczinkarová, talentovaní mladíci Jan Zatloukal, Jan Sáska a Filip Konečný i juniorská mistryně Evropy Simona Spěšná. Cílem této skupiny není nic jiného než vyjetí účastnické kvóty pro kategorii mužů a žen na olympijských hrách v Paříži 2024, což není nic snadného s ohledem na redukci účastnické kvóty pro disciplínu MTB. 

Zajímavou novinkou je skutečnost, že olympijský vítěz a mistr světa Jaroslav Kulhavý bude i nadále pokračovat ve spolupráci se svým dlouholetým koučem Viktorem Zapletalem, nově na pozici trenéra kategorie U23 a pod společným vedením této dvojice právě v těchto dnech absolvuje bikový výběr Dukly Praha soustředění na Mallorce.
 

Medailistka Mistrovství Evropy a naděje českého BMX, Eliška Bartůňková Foto: Nico van Dartel - NAVADANET.

Mládežnickou MTB skupinu pražské Dukly tvoří několik talentovaných závodníků, vedených trenérem mládeže Jiřím Štěpáníkem. Mládežnický bikový tým pražské Dukly plnohodnotně funguje pouhé tři sezóny, přesto se jeho jezdcům opakovaně daří obsazovat nejvyšší příčky národních pohárových závodů a mistrovství republiky nejenom v olympijském cross contry horských kol, ale také v cyklokrosu. 

BMX zastupuje v pražské Dukle aktuálně nejúspěšnější česká závodnice, medailistka ME do 23 let, Eliška Bartůňková, která je zároveň i českou bikrosovou nadějí pro olympijské hry 2024. 
 

Zdroj: TZ Dukla Praha, Jan Brychta. Foto: Jan Brychta, Michal Červený, Pavel Křikava, Nico van Dartel.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

ATT Investments: Tři umístění v desítce nejlepších celkového pořadí
29. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Další úspěšný týden mají za sebou cyklisté ATT Investments. Ze dvou etapových závodů vytěžili dohromady 105 UCI bodů. Většinu z Tour of Estonia, ale velmi slušný výkon i výsledek předvedli také ve Francii při Tour de la Mirabelle.
Jak vybrat dětské kolo?"
25. 5. 2023 | Kategorie: ostatní
V písecké prodejně CykloŠvec vám poradí, jak vybrat dětské kolo.
Jsi biker? Tak nesmíš chybět na závodě Škoda Auto Dolní Morava
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Seriál Prima CUP míří na Dolní Moravu, kde si pro účastníky připravil své letošní čtvrté klání pod Králickým Sněžníkem.
Úspěšný začátek sezóny 2023 Galaxy CykloŠvec Stevens teamu
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
V prvním cyklistickém závodě sezóny na veletrhu For bikes 2023 v Praze Letňanech v závodě gravel biků zvítězil Jiří Reeh na Stevens Prestige. Andrea Drengubáková ve svém prvním závodě sezóny Blinduro Lipno skončila třetí.
Petruš zkompletoval na Opavsku vítězný hattrick
23. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Dalším dílem seriálu Prima CUP byl 23. ročník partnerského závodu Silesia Bike Marathon, spadajícího do Škoda Auto Český pohár horských kol v maratonu.
ATT Investments: Třetí místo Diny v Lucembursku a výborný výkon Štočka při Rund um Köln
22. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Jedna skupina závodníků ATT Investments zápolila od středy do neděle na etapovém závodě Fléche du Sud v Lucembursku, druhá se v neděli zúčastnila jednorázového závodu Rund um Köln. 
500+1 kolo - Velká cena Zemako 2023
22. 5. 2023 | Kategorie: dráha
56. ročník etapového bodovacího závodu na dráze Velká cena Zemako 500+1 kolo se letos uskutečnil opět s velkou mezinárodní účastí.
Biková klasika, kde nesmíš chybět! To je 10. června ČEZ Sázava
16. 5. 2023 | Kategorie: MTB
10. června se ve středočeské Sázavě sejde několik stovek bikerů, kteří společně odstartují 23. ročník závodu ČEZ Sázava.
ŠKODA CUP v Kyjově ovládl Michael Boroš!
15. 5. 2023 | Kategorie: silniční
Čtvrtý díl ​seriálu ŠKODA Cup - Kyjovské Slovácko vyhrál dnes za celodenního vytrvalého deště Michael Boroš z týmu Elkov Kasper, který přijel do cíle v Kyjově společně se svým týmovým kolegou Matějem Zahálkou. V průběžném hodnocení seriálu je pořadí opačné.
Málokterý tým se při Tour de Hongrie zviditelnil tak jako ATT Investments
15. 5. 2023 | Kategorie: silniční
ATT Investments se při Tour de Hongrie v konkurenci devíti týmů z úrovně World a stejného počtu z úrovně ProTeams zviditelnil tak, že se mu v tomto ohledu mohl rovnat málokterý z týmů. Matúš Štoček získal po úvodní etapě vrchařský dres, ten následně vyměnil za dres nejlepšího v bodovací soutěži.
Čábelická v short tracku devatenáctá, želízko Cink nestartoval
12. 5. 2023 | Kategorie: MTB
Pátečním short trackem pro elitní kategorie pokračoval Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě.
Holubová sedmá v úvodním závodě SP v short tracku, Zatloukal třináctý
11. 5. 2023 | Kategorie:
Program Světového poháru horských kol v olympijském cross country v Novém Městě na Moravě odstartoval čtvrtečními short tracky pro kategorie do třiadvaceti let.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►