Cyklokrosaři na ME skončili bez medaile

Datum vydání: 07.11.2015

Bez medaile nakonec skončil pro české reprezentanty evropský cyklokrosový šampionát v nizozemském Huijbergenu. Ke stupním vítězů však byly především v kategorii elite Pavla Havlíková a mezi závodnicemi kategorie U23 Jana Czeczinkarová hodně blízko, když ob​ě skončily na čtvrtém místě. Šestý byl ještě Adam Ťoupalík (U23) a dobře zajel i Radomír Šimůnek, v kategorii elite vybojoval deváté místo.

Naše největší medailová naděje Pavla Havlíková ještě na začátku druhého kola jezdila na čele závodu s Belgičankou Sanne Cantovou a zdálo se, že naplní své medailové ambice. Pak se dlouho držela na bronzové příčce za další Belgičankou Jolien Verschuerenovou, ale v posledním okruhu neodolala útoku Britky Nikki Harrisové a zbylo na ní jen nepopulární čtvrté místo.

"Závod byl takticky svázaný a já to bohužel nezvládla. Vypadalo to, že všechny holky jedou proti mě. Jezdilo na větru a bylo to hlavně o taktice a mě chybělo trošku štěstí. Zkusila jsem to od startu nakopnout, věděla jsem, že v technice mám navrch. Zklamaná určitě nejsem, na trati jsem nechala všechno, jen to prostě nevyšlo," řekla pro naše webové stránky Pavla Havlíková, kterou od medaile dělilo dvanáct vteřin.

Premiérový titul v elite mužů vybojoval k radosti domácích příznivců Lars Van der Haar, který skvělým závěrem zdolal světovou jedničku Belgičana Wout Van Aerta o 19 vteřin, bronz získal další jezdec Belgie Kewin Pauwels. Z našich jezdců se nejlépe držel Radomír Šimůnek. Od startu se pohyboval ve vedoucí skupině, ale když odjeli pozdější medailisté a spolu s nimi Michael Vanthourenhout (Belg.), tak zůstal ve druhé skupině. V závěru nestačil tempu ani tam, ale nakonec deváté místo je slibným příslibem do další sezony. Více rozhodně čekal reprezentační kouč Petr Dlask od Michalela Boroše, který obsadil až 19. místo.

Smolný závod mají za sebou české závodnice v kategorii do 23 let. Hned po startu měla pád Adéla Šafářová, zlomila páku a závod začínala na beznadějně posledním místě. V průběhu závodu se pohybovalo duo Jana Czeczinkarová a Nikola Nosková na čtvrtém místě. Noskové pak ale spadl řetěz a propadla se na konec první desítky. Czeczinkarová se sice snažila dotáhnout mírnou ztrátu na třetí Italku Arzuffiovou, ta si nakonec svůj náskok pohlídala.

"Jezdily jsme s Nikolou a Němkou ve skupině, pak se k nám přidala ještě Italka. Potom měla Nikola technický problém, já udělala malou chybičku a Italka nám poodjela. Na rovinkách kde dost foukalo, jsem ztrácela, naopak v technice jsem byla lepší já a byla to přetahovaná. Výběhy mi vůbec nechutnaly, mačkala jsem se, ale nebylo už z čeho brát. Asi nenajdu místečko, kde bych nejela naplno. Se čtvrtým místem jsem nakonec spokojená. I když vím, že k medaili moc nescházelo,“ posteskla si Jana Czeczinkarová.

V sezoně zatím příliš dobrých výsledků moc Adam Ťoupalík nevybojoval, ale v Huijbergenu se pral statečně a nakonec obsadil slušné šesté místo. Závodu dominovali krosaři Belgie, kteří obsadili první čtyři místa. Z titulu se radoval Quinten Hermans, který Daana Hoeyberghse zdolal o 24 vteřin a třetí skočil Eli Iserbyt.

Jako první vyrazili od terénu junioři. Nejlepšího výsledku z našich dosáhl patnáctý Josef Jelínek, když ho od první desítky dělilo 39 vteřin. Zde se nejvíce dařilo domácím Nizozemcům, kteří vybojovali zásluhou Jense Dekkere a Mitche Groota zlato a stříbro.

Muži - elite:

1. van der Haar (Hol.), 2. van Aert +19, 3. Pauwels +39, 4. M. Vanthourenhout (všichni Belg.) +56, 5. Taramarcz (Švýc.) +1:20, 6. van Amerongen (Niz.) +1:33, ...9. Šimůnek +2:13, 19. Boroš +3:38, 23. Nipl +4:07, 28. Paprstka +5:27, 29. Skála +5:40, 31. Lasák +6:31, 34. Kyzivát -2 kola, 36. Malík (všichni ČR) – 2 kola.

Muži - U23:

1. Hermans, 2. Hoeyberghs +24, 3. Iserbyt +39, 4. Aerts (všichni Belgie) +47, 5. Budding (Niz.) +53, 6. Ťoupalík +1:03, ... 29. Šírek +5:59, 31. Mayer – 1 kolo, 35. Schubert (všichni ČR) – 1 kolo.

Junioři:

1. Dekker 44:59, 2. Groot (oba Niz.) +15, 3. Bonnet (Fr.) +42, 4. Vermeersch (Belg.) +1:02, 5. Arensaman (Niz.) +1:04, 6. Kühn (Švýc.) +1:16, ...15. Jelínek +2:06, 17. Březina +2:32, 27. Jarý +4:06, 29. Sirůček +4:18, 35. Honzák +5:08, 41.  Gavenda +7:04, 47. Zeťák – 1 kolo, 49. Syrovátka (všichni ČR) – 1 kolo.

Ženy - elite:

1. Cantová 41:12, 2. Verschuerenová (obě Belg.) +8, 3. Nikki Harrisová (Anglie) +14, 4.  Havlíková (ČR) +26, 5. van Loyová (Belg.) +1:07, 6. de Jonghová (Niz.) +1:41, ...10. Mikulášková (ČR) +3:14.

Ženy - U23 ženy:

1. van den Driesscheová (Belg.), 2. Kaptheijnsová (Niz.) +36, 3. Arzuffiová (It.) +43, 4. Czeczinkarová +57, ...10. Nosková +2:37, 16. Lukešová +3:30, 19. Mináriková-Švecová +4:08, 23. Šafářová (všechny ČR) +5:32.

Zdroj: ČSC

Nejlepší okamžiky - 2024 Absa Cape Epic
27.03.2024 | Kategorie: MTB
Cannondale Scalpel 2024: Nový přístup k XC závodnímu kolu
Cannondale, známý svými inovativními řešeními v oblasti horských kol, představuje svůj nejnovější model pro rok 2024 - Scalpel. Toto kolo přichází s několika významnými aktualizacemi, které by mohly změnit hru v oblasti cross-country (XC) závodů.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (25.3-31.3.2024)
25.03.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne

Vítejte v novém týdnu plném neodolatelných slev! Přinášíme Vám exkluzivní výběr nejlepších nabídek, které si nesmíte nechat ujít. Objevujte s námi ty nejzajímavější produkty, které splní všechna Vaše očekávání a ještě více.

Beers a Grotts slaví vítězství v Cape Epic, Stošek s Vakočem vybojovali osmé místo
24.03.2024 | Kategorie: MTB

Jubilejní dvacátý ročník prestižního závodu dvojic Cape Epic vyvrcholil vítězstvím domácího jihoafrického jezdce Matthewa Beersa a jeho amerického kolegy Howarda Grottse. Nejlepšími Čechy se stali Martin Stošek a Petr Vakoč, kteří vybojovali osmou příčku.

Cape Epic 2024: Češi bojují, Beers s Grottsem míří k triumfu
23.03.2024 | Kategorie: MTB

Předposlední etapa Cape Epicu prověřila odolnost jezdců. Zatímco lídři Matthew Beers a Howard Grotts si vítězstvím upevnili pozici na čele závodu, čeští reprezentanti zažívali krizové chvíle.