Cyklokrosařka Zemanová bronzová na MS

Cyklokrosařka Zemanová bronzová na MS

Datum vydání: 6. 2. 2023

Pět let čekal český cyklokros na medailovou radost. A dnes přání příznivců na světovém šampionátu v nizozemském Hoogerheide naplnila Kristýna Zemanová, která v závodě žen kategorie U23 dojela na bronzovém místě.


Navázala tím na juniorské stříbro Tomáše Kopeckého z roku 2018 z Valkenburgu. Zlato na domácí trati vybojovala favoritka Shirin van Anrooijová, druhou Zoe Backstedtovou z Británie porazila o 33 vteřin. Nejlepším českým juniorem byl Václav Ježek na desátém místě, zlato získal Léo Bisiaux z Francie. Mezi muži dojel Michael Boroš na 21. místě, mistrem světa se stal van der Poel.

 

Zemanová se po dobrém startu usadila mezi vedoucí šestici závodnic, kde pochopitelně nechyběly kromě ní pozdější medailistky, Lucemburčanka Marie Schreiberová a dvojice francouzských krosařek Amadine Fouquenetová a Line Burquierová. Z této skupiny se ale rychle oddělily van Anrooijová a Backstedtová, které všechny soupeřky jasně převyšovaly a od druhého kola již bylo jasné, že pokud se některé z nich nic nestane, tak ostatní budou bojovat jen o bronz. Nakonec byla spokojenější van Anrooijová, která soupeřku setřásla již ve druhém kole a poté jen náskok navyšovala.
 

 

Boj o třetí místo se rychle zúžil na dvojici Schreiberová – Zemanová. V závěru třetího okruhu potkal Schreiberovou pád a cesta ke stupním vítězek se pro českou závodnici zjednodušila, ale stále chyběla polovina závodu do cíle. Bojovná Zemanová ovšem jela výborně, neudělala prakticky chybu a každým šlápnutím se přibližovala svému velkému snu. Cílem projela s přibližně dvacetisekundovým náskokem.

„Vůbec nevím, co říci. Byl to můj sen a odměna za všechnu tu dřinu,za vše čím jsem si prošla poslední dva roky. A taktika? Vyvinulo se to samo. Šla jsem na start s tím, že pojedu od startu naplno a na nic nebudu čekat. Dala jsem do toho vše a naštěstí to takhle krásně dopadlo, pro mě úžasně,“ říkala v cíli Zemanová.

Další české závodnice již tak úspěšné nebyly. Julia Kopecky se po špatném začátku propracovala na 18. místo, naopak Kateřina Hladíková s Barborou Jeřábkovou závod rozjely dobře, ale hůře dokončily.

 

Půl úvodního kola to vypadalo nadějně i v závodě juniorů. Po startu vjel do terénu na vedoucí pozici Ježek, ale dres s českou trikolorou rychle čelo opustil, v cíli úvodního okruhu již byl osmý se ztrátou osmi vteřin. To však již další naši junioři bylo daleko mimo hru. Těsně po startu došlo totiž k hromadnému pádu, který přibrzdil Františka Hojku a Pavla Šumpíka a ještě hůře dopadli český mistr Jakub Kuba a Filip Samec, kteří poničili svá kola a půl okruhu museli do depa po svých.

"Starty mám tradičně dost dobré a i dnes se mi povedl. V průběhu závodu jsem měl malou krizi, ale pak jsem se zmátořil. Byl to pěkný závod, myslím, že jsem zajel svůj průměrný výkon. Přece jenom to nebylo na sto procent toho, co jsem chtěl, ale desítka je pěkná," řekl Václav Ježek. 

Závod juniorů ovládl Bisiaux z Francie, druhý skončil domácí Sanne Remijn a třetí belgičan Yordi Corsus. Ze zbylé české čtveřice zaslouží absolutorium Samec. Cílem prvního okruhu projel až na 66. místě se ztrátou téměř minuty a půl, ale svůj boj nevzdal. Postupně předjížděl jednoho soupeře za druhým, a nakonec skončil na 36. místě, když ještě před ním byl na osmadvacáté pozici Šumpík.

 

Závod mužů byl již od startu soubojem 2 závodníků a věčných rivalů. Nizozemec M. van der Poel a belgičan W. van Aert odjeli zbytku startovního pole a drželi si stabilně náskok 20 vteřin. Ve vedení se neustále střídali a závod se rozhodl až v posledních metrech, ve kterých byl nakonec silnější van der Poel. Nejlepší český závodník Michael Boroš dojel na 21. pozici. Jakub Říman bral 29. místo.

 

Výsledky:

 

Ženy U23:
 

1.van Anrooijová (Niz.) 45:53, 2. Backstedtová (Brit.) +33, 3. Zemanová (ČR) +1:32, 4. Fouquenetová (Fr.) +1:53, 5. Schreiberová (Luc.) +2:05, 6. Burquierová (Ft.) +2:16, ...19. Kopecky +4:47, 23. Hladíková +6:02, 30. Jeřábková (všechny CR) -1 kolo.
 

Junioři:
 

1. Bisiaux (Fr.) 43:48, 2. Remijn (Niz.) +11, 3. Corsus, 4. Nuyens oba +17, 5. van dsen Boer (všichni Belg.) +26, 6. Solen (Niz.) +30, ...10. Ježek +48, 28. Šumpík +2:19, 36. Samec +2:50, 54. Hojka +3:57, 58. Kuba (všichni ČR) +4:17.
 

Muži:
 

1. van der Poel (Niz.) 1:07:20, 2. van Aert (Belg.), 3. Iserbyt (Belg.)+ 0:12, 4. van der Haar (NIz.) +0:13, 5. Vanthourenhout +0:46,..21. Boroš +1:57, 29. Říman +3:52 (oba ČR)

 

FOTO: Jan Brychta, zdroj: TZ ČSC


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Cykloskokanem 2023 je Ostrava. Jen letos investovala do cyklo 160 milionů Kč
6. 12. 2023 | Kategorie: ostatní
Historicky druhým městem, které získalo titul Cykloskokan Do práce na kole, se letos stala Ostrava. Titul oceňuje město, které v posledním roce až 2 letech udělalo významný pokrok v oblasti cyklodopravy.
Duše vs. bezdušáky
1. 12. 2023 | Kategorie: MTB
Trail Hunter poradí, kdy vyhodit duše z kol, a kdy ne.
STEVENS E-Inception AM 8.7.1. GTF - dobrodružství s pohonem Bosch
28. 11. 2023 | Kategorie: MTB
Do kopce i z kopce s maximálním výkonem: to je možné s kolem STEVENS E-Inception AM 8.7.1 GTF s pohonem Bosch a chytrou integrací „The smart systému“.
Medailisté ŠKODA Pražského MTB poháru převzali unikátní poháry,
24. 11. 2023 | Kategorie: MTB
Do posledního místa zaplněný sál Music klubu Lidového domu Kbely aplaudoval medailistům ŠKODA Pražského MTB poháru sezóny 2023.
ATT Investments nabírá směr Španělsko
24. 11. 2023 | Kategorie: silniční
Na úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně navázalo v tomto týdnu druhé týmové soustředění, tentokrát v Penzionu Amenity v Horních Věstonicích.
Black Friday Marzocchi slevy až 35%
21. 11. 2023 | Kategorie: ostatní
BLACK FRIDAY výprodej právě začal a je čas využít nejlepší nabídky na modernizaci odpružení v tomto roce.
Expres CZ - Tufo Team Kolín na Stevens na Toi Toi Cupu v Rýmařově
17. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Na svatého Martina pokračoval cyklokrosový pohár TOI TOI CUP závodem v Rýmařově.
ATT Investments vstupuje do nové sezóny v sedmnácti lidech s osmi nováčky
10. 11. 2023 | Kategorie: silniční
Na tradiční úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně dorazilo všech sedmnáct cyklistů, s nimiž ATT Investments podepsal smlouvu na další sezónu. Mezi nimi osm nových tváří. Třetí příčka mezi evropskými kontinentálními týmy uplynulé sezóny je předpokladem ještě kvalitnějšího závodního programu.
Cyklokrosařka Zemanová má bronz z mistrovství Evropy!
6. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Cyklokrosařka Kristýna Zemanová má další velkou medaili! Po zisku bronzu na únorovém mistrovství světa v Hoogerheide získala v kategorii do 23 let další bronz na evropském šampionátu v Pont Chateau.
Stevens Tabor
2. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel bike Stevens Tabor nemá daleko od cyklokrosového speciálu. Samotné jméno odkazuje na Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, které se zde pojede opět od 2. do 4. února 2024.
Na ME v cyklokrosu jede 22 českých reprezentantů
26. 10. 2023 | Kategorie: cyklokros
Početná výprava čítající 22 jmen bude reprezentovat Česko na mistrovství Evropy v cyklokrosu, které proběhne od 3. do 5. 11. ve francouzském Pont Chateau. Největší medailovou nadějí je Kristýna Zemanová, kterou čeká závod žen do 23 let.
Nové Bianchi Specialissima
23. 10. 2023 | Kategorie: silniční
Bianchi zveřejnilo aktualizaci modelu Specialissima. Je to více všestranný stoupací stroj než kdy předtím, ale nenechte se zmást slovem "všestranný".
» více novinek a videí
 
Reklama 
►