Cyklokrosařka Zemanová bronzová na MS

Cyklokrosařka Zemanová bronzová na MS

Datum vydání: 6. 2. 2023

Pět let čekal český cyklokros na medailovou radost. A dnes přání příznivců na světovém šampionátu v nizozemském Hoogerheide naplnila Kristýna Zemanová, která v závodě žen kategorie U23 dojela na bronzovém místě.


Navázala tím na juniorské stříbro Tomáše Kopeckého z roku 2018 z Valkenburgu. Zlato na domácí trati vybojovala favoritka Shirin van Anrooijová, druhou Zoe Backstedtovou z Británie porazila o 33 vteřin. Nejlepším českým juniorem byl Václav Ježek na desátém místě, zlato získal Léo Bisiaux z Francie. Mezi muži dojel Michael Boroš na 21. místě, mistrem světa se stal van der Poel.

 

Zemanová se po dobrém startu usadila mezi vedoucí šestici závodnic, kde pochopitelně nechyběly kromě ní pozdější medailistky, Lucemburčanka Marie Schreiberová a dvojice francouzských krosařek Amadine Fouquenetová a Line Burquierová. Z této skupiny se ale rychle oddělily van Anrooijová a Backstedtová, které všechny soupeřky jasně převyšovaly a od druhého kola již bylo jasné, že pokud se některé z nich nic nestane, tak ostatní budou bojovat jen o bronz. Nakonec byla spokojenější van Anrooijová, která soupeřku setřásla již ve druhém kole a poté jen náskok navyšovala.
 

 

Boj o třetí místo se rychle zúžil na dvojici Schreiberová – Zemanová. V závěru třetího okruhu potkal Schreiberovou pád a cesta ke stupním vítězek se pro českou závodnici zjednodušila, ale stále chyběla polovina závodu do cíle. Bojovná Zemanová ovšem jela výborně, neudělala prakticky chybu a každým šlápnutím se přibližovala svému velkému snu. Cílem projela s přibližně dvacetisekundovým náskokem.

„Vůbec nevím, co říci. Byl to můj sen a odměna za všechnu tu dřinu,za vše čím jsem si prošla poslední dva roky. A taktika? Vyvinulo se to samo. Šla jsem na start s tím, že pojedu od startu naplno a na nic nebudu čekat. Dala jsem do toho vše a naštěstí to takhle krásně dopadlo, pro mě úžasně,“ říkala v cíli Zemanová.

Další české závodnice již tak úspěšné nebyly. Julia Kopecky se po špatném začátku propracovala na 18. místo, naopak Kateřina Hladíková s Barborou Jeřábkovou závod rozjely dobře, ale hůře dokončily.

 

Půl úvodního kola to vypadalo nadějně i v závodě juniorů. Po startu vjel do terénu na vedoucí pozici Ježek, ale dres s českou trikolorou rychle čelo opustil, v cíli úvodního okruhu již byl osmý se ztrátou osmi vteřin. To však již další naši junioři bylo daleko mimo hru. Těsně po startu došlo totiž k hromadnému pádu, který přibrzdil Františka Hojku a Pavla Šumpíka a ještě hůře dopadli český mistr Jakub Kuba a Filip Samec, kteří poničili svá kola a půl okruhu museli do depa po svých.

"Starty mám tradičně dost dobré a i dnes se mi povedl. V průběhu závodu jsem měl malou krizi, ale pak jsem se zmátořil. Byl to pěkný závod, myslím, že jsem zajel svůj průměrný výkon. Přece jenom to nebylo na sto procent toho, co jsem chtěl, ale desítka je pěkná," řekl Václav Ježek. 

Závod juniorů ovládl Bisiaux z Francie, druhý skončil domácí Sanne Remijn a třetí belgičan Yordi Corsus. Ze zbylé české čtveřice zaslouží absolutorium Samec. Cílem prvního okruhu projel až na 66. místě se ztrátou téměř minuty a půl, ale svůj boj nevzdal. Postupně předjížděl jednoho soupeře za druhým, a nakonec skončil na 36. místě, když ještě před ním byl na osmadvacáté pozici Šumpík.

 

Závod mužů byl již od startu soubojem 2 závodníků a věčných rivalů. Nizozemec M. van der Poel a belgičan W. van Aert odjeli zbytku startovního pole a drželi si stabilně náskok 20 vteřin. Ve vedení se neustále střídali a závod se rozhodl až v posledních metrech, ve kterých byl nakonec silnější van der Poel. Nejlepší český závodník Michael Boroš dojel na 21. pozici. Jakub Říman bral 29. místo.

 

Výsledky:

 

Ženy U23:
 

1.van Anrooijová (Niz.) 45:53, 2. Backstedtová (Brit.) +33, 3. Zemanová (ČR) +1:32, 4. Fouquenetová (Fr.) +1:53, 5. Schreiberová (Luc.) +2:05, 6. Burquierová (Ft.) +2:16, ...19. Kopecky +4:47, 23. Hladíková +6:02, 30. Jeřábková (všechny CR) -1 kolo.
 

Junioři:
 

1. Bisiaux (Fr.) 43:48, 2. Remijn (Niz.) +11, 3. Corsus, 4. Nuyens oba +17, 5. van dsen Boer (všichni Belg.) +26, 6. Solen (Niz.) +30, ...10. Ježek +48, 28. Šumpík +2:19, 36. Samec +2:50, 54. Hojka +3:57, 58. Kuba (všichni ČR) +4:17.
 

Muži:
 

1. van der Poel (Niz.) 1:07:20, 2. van Aert (Belg.), 3. Iserbyt (Belg.)+ 0:12, 4. van der Haar (NIz.) +0:13, 5. Vanthourenhout +0:46,..21. Boroš +1:57, 29. Říman +3:52 (oba ČR)

 

FOTO: Jan Brychta, zdroj: TZ ČSC


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Úvodní závod ŠKODA CUP 2023 Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš ovládl Pavel Kelemen
27. 3. 2023 | Kategorie: silniční
Český pohár na silnici, který se jezdí pod názvem ŠKODA CUP, odstartoval v něděli 26.3. ve Velké Bíteši.
Středočeský kraj buduje rozsáhlou síť cyklostezek
23. 3. 2023 | Kategorie: ostatní
Řada turisticky atraktivních míst ve Středočeském kraji je dostupná, díky rozšiřující se síti cyklotras, i z nádraží.  Kraj navíc, historicky poprvé, podpoří budování cyklistické infrastruktury – chce nechat postavit cyklověže a cykloboxy. Co dalšího chystá?
Dosáhnete v předklonu na zem? Zkrácené svaly stojí za mnoha problémy v těle
21. 3. 2023 | Kategorie: ostatní
Nedosáhnete v předklonu rukama na zem? Na vině jsou zkrácené svaly na zadní straně stehen – tzv. hamstringy. Problému si většina sedící populace všimne až ve chvíli, kdy se zřetězí do bolesti zad a hlavy.
Čábelická a Cink vítězi 1. kola ŠKODA Pražského MTB poháru v Motole!
20. 3. 2023 | Kategorie: MTB
Čeští reprezentanti Jitka Čábelická a Ondřej Cink ovládli v hlavních kategoriích úvodní kolo ŠKODA Pražského MTB poháru, který se uskutečnil v lokalitě Traily Motol - „Jízda pod napětím“.
Vše pro profesionály, rodiny s dětmi i začínající cyklisty: Cyklistickou sezónu zahájí veletrh FOR BIKES 2023
15. 3. 2023 | Kategorie: ostatní
Veletrh cyklistiky FOR BIKES bude už potřinácté unikátní přehlídkou nových modelů kol i kompletního cyklo sortimentu tuzemských a zahraničních značek.
Okolo jižních Čech 2022
14. 3. 2023 | Kategorie: silniční
Okolo jižních Čech je mezinárodní cyklistický etapový závod, který je součástí Světového poháru v silniční cyklistice a tedy v kategorii závodů mezinárodní cyklistické federace UCI 2.2.
ŠKODA Pražský MTB pohár startuje v neděli 19. března
13. 3. 2023 | Kategorie: MTB
Je nepsaným pravidlem české bikové scény, že úvodní podnik ŠKODA Pražského MTB poháru každoročně zahajuje tuzemskou závodní sezónu v olympijském XCO.
Přihlas se včas na mistrovství ČR v maratonu!
10. 3. 2023 | Kategorie: MTB
Maratonský šampionát se uskuteční 30. dubna ve Stolových horách. Přihlas se na závod ČEZ Stolové hory již teď a nepromeškej jednu z nejsledovanějších bikových událostí u nás.   
ŠKODA CUP 2023 bude mít sedm závodů včetně tří nových
7. 3. 2023 | Kategorie: silniční
Český pohár v silniční cyklistice ŠKODA CUP bude mít v letošní sezoně sedm závodů, přičemž tři pořadatelé jsou úplně noví. Seriál začne tradiční klasikou Velká Bíteš-Brno-Velká Bíteš 26.3. a vyvrcholí finálovým kláním 24.9. v Lovosicích.
V Praze se uskutečnil kongres Evropské cyklistické federace!
5. 3. 2023 | Kategorie: ostatní
Český svaz cyklistiky o tomto víkendu (3.3. až 5.3.2023) přivítal kongres Evropské cyklistické unie (UEC) v OREA Hotels Pyramida. Kongresu se zúčastnili vrchní zástupci 45 evropských cyklistických federací včetně vedení Evropské a Mezinárodní cyklistické unie (UCI).
Stevens San Remo - velmi solidní základ
5. 3. 2023 | Kategorie: silniční
Základní silniční model v nabídce hamburské značky - SAN REMO rozhodně neznamená, že by se měl za něco stydět. P
Prima CUP odstartuje v Hradci Králové 15. dubna
28. 2. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Město Hradec Králové se stane již po několikáté místem, kde 15. dubna odstartují stovky účastníků z celé České republiky cyklistickou sezonu závodem Decathlon Hradec Králové.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►