Cyklistika + virtuální realita = účinná terapie

Cyklistika + virtuální realita = účinná terapie

Datum vydání: 18.03.2017

Taiwanští vědci vyvinuli metodu rehabilitace lidí po mrtvici, kdy propojují šlapání na rotopedu s virtuální realitou. 

Cyklistika, podobně jako obyčejná chůze, je kromě formy relaxace, způsobu zvyšování fyzické kondice, nebo jen prostředku dopravy také ideální rehabilitační metodou. Při šlapání na kole či rotopedu, nebo při chůzi je vyvíjen cyklický pohyb kyčlí, kolen a kotníků a dochází k aktivování agonistických a antagonistických (s protichůdnými účinky) svalů.

Vědci z taiwanské Národní přírodovědné a technologické univerzity v Yunlinu se snažili zefektivnit rehabilitaci formou šlapání na rotopedu u pacientů po mrtvici a to použitím virutální reality. 

Pro tyto pacienty by samotné šlapání na rotopedu teoreticky měla být efektivní rehabilitační metoda, stejně jako u lidí po úrazu, protože se šlapáním, na rozdíl od chůze, může pacient začít už když je schopen pouze sedět. 

Nicméně právě pro tuto zdravotní komplikaci je typické postižení jedné strany těla, takže je velmi pravděpodobné, že u šlapání jedna končetina bude více či méně zaostávat a druhá noha (polovina těla) bude tento nedostatek dohánět zvýšeným úsilím. Cyklistika sice sama o sobě zmírňuje problém nerovnovážného rozložení sil mezi pravou a levou polovinou těla, ale nedostatečně. 

Ve snaze o prevenci tohoto problému vědci vyvinuli unikátní program, který propojuje šlapání na rotopedu s virtuálním zobrazením jízdy (VRCTS). Systém funguje tak, že senzory snímají sílu, jakou pacienti šlapou tou či druhou nohou a ti to na obrazovce vidí jako více či méně přesnou a koordinovanou jízdu (v tomto případě) automobilu na dráze. Problém si tak lépe uvědomí a do pohybu zapojí více i slabší část těla. 

Virtuální realita však prý může být pomocníkem i u zdravých cyklistů. Vědci totiž dokázali, že efektivně posiluje kardiopulmonární funkce těla a také zvyšuje svalovou kapacitu. Při využití virtuální reality v tréninku tedy zdraví cyklisté vyvinuli při šlapání větší výkon. 

Pro tvorbu článku byla využita studie 
Yin, C., Hsueh, Y., Yeh, C., Lo, H. and Lan, Y. (2016). A Virtual Reality-Cycling Training System for Lower Limb Balance Improvement. BioMed Research International, 2016, pp.1-10.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Čeští bikeři otevřeli Cyprus Sunshine Cup úspěšně!
23.02.2024 | Kategorie: MTB
Cyprus Sunshine Cup 2024 rozproudil vášeň a napětí mezi nadšenými fanoušky horských kol! První ze série tří závodů odstartoval ve středu 21. února na malebném ostrově Kypr. 
Nový Canyon Spectral s menším zdvihem ale větší porcí zábavy
22.02.2024 | Kategorie: MTB
Canyon Spectral je jedním z nejoblíbenějších trailbiků na trhu, který nabízí skvělou kombinaci výkonu, komfortu a cenové dostupnosti. Pro rok 2024 se Canyon rozhodl vylepšit tento model vylepšují hned několika změnami.
Zpátky v závodním režimu! Na Kypru za dva dny startuje Cyprus Sunshine Cup 2024
19.02.2024 | Kategorie: MTB
Jsme pouze dva dny od začátku prvního závodu Cyprus Sunshine Cup na Středomořském ostrově Kypr, kam se seriál vrací po čtyřleté pauze.
AKCE TÝDNE: nejvýhodnější týdenní nabídky (19. 2. -25. 2. 2024)
19.02.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Začátek nového týdne znamená další vlny slev! Připojte se k nám při objevování čerstvých výhod a unikátních příležitostí. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
MEDITERRANEAN EPIC: Vítězství pro Allemana, Stošek a Petruš úspěšně zahajují sezónu!
15.02.2024 | Kategorie: MTB
Počáteční klání sezóny pro horské cyklisty, závod Mediterranean Epic, uzavřelo své brány s triumfem Wouta Allemana a Rosy van Doorn.
» více novinek a videí