Čtvrtý den mistrovství světa a stříbrná medaile Martina Štoška v maratonu!

Čtvrtý den mistrovství světa a stříbrná medaile Martina Štoška v maratonu!

Datum vydání: 6. 8. 2023

MTB

 

Druhé místo obsadil český reprezentant Martin Stošek na mistrovství světa v maratonu. Český biker, na trase dlouhé 120 kilometrů ve Tweed Valley východně od Glasgow, nestačil pouze na Brazilce Avanciniho, který dorazil do cíle 28 sekund před Stoškem. Bronz bral Němec Baum, který zaostal ve finiši o 1:43. 

 

Stošek se v průběhu celého závodu držel na čele a postupně se posouval na medailové pozice. V závěru závodu pokračoval Stošek ve tříčlenné skupině, kde měl ve finiši nejvíce sil Brazilec Avancini. Avancini vítězstvím navázal na svůj titul světového šampiona z roku 2018.

 

„Se závodem jsem moc spokojený, cítil jsem se velmi dobře. Vše se rozhodovalo v posledním stoupání, resp. v následném sjezdu, kde jsem na Avanciniho již nestačil. Trať byla těžká, hodně technická, a navíc na mokru, takže jsem dost spokojený, že jsem dokázal zajet takový výsledek v podmínkách, které mi úplně nevyhovují,“ uvedl Martin Stošek.

 

Devětadvacetiletý Stošek tímto doplnil svojí medailovou sbírku z turecké Sakaryi, kde získal v roce 2020 bronz. „Po bronzu přišlo nyní stříbro, takže motivace do příště je jasná,“ ještě doplnil Stošek.

 

Z českých reprezentantů 43. místo obsadil Jaromír Skála a 44. místo mistr České republiky Lubomír Petruš. Marek Rauchfuss závod nedokončil. 

Silniční cyklistika

 

Titul mistra světa v silničním závodě mužské elitní kategorie vybojoval Nizozemec Mathieu van der Poel, který do cíle přijel po 271 kilometrech osamocen. Stříbro bral Belgičan Wout van Aert a bronz Slovinec Tadej Pogačar. Nejlepším Čechem byl 24. Petr Kelemen, který navíc figuroval v úniku dne.

 

Přetěžký závod dokončili i Michael Boroš na 37. místě a 42. Adam Ťoupalík. Lídr české sestavy Mathias Vacek v průběhu závodu odstoupil. „Necítil jsem se vůbec dobře. Po dvou odjetých okruzích v Glasgow mě začalo bolet břicho, ztratil jsem kontakt, a to je na takovém okruhu konec. Prostě to pro mě nebyl úplně nejlepší den,“ přiznal Vacek, který na MS pojede ještě časovku.

 

Reprezentační trenér René Andrle před závodem říkal, že do úniku by se měl dostat Petr Kelemen a jeho svěřenec úkol do puntíku splnil. Nechyběl v devítičlenné skupině, která odjela brzy po startu. Český reprezentant vydržel na čele nějakých 170 kilometrů, než uprchlíky dojeli největší favorité.

 

„Úkoly, které jsem dostal, jsem splnil, i když trošku za pět minut dvanáct, protože jsem byl poslední, kdo do té skupiny doskočil. Jeli jsme fakt hodně rychle, na 190. kilometru už jsem začal chytat křeče, ale když nás dojeli, trošku jsem si odpočinul, najedl se… Jak tam nastoupili ti nejlepší, poprvé jsem na to byl ještě schopný reagovat, ale pak už ne a zůstal jsem ve skupině o tu dvacítku,“ líčil Petr Kelemen.

 

„Bohužel jsem se o umístění v top 20 sám připravil, protože jsem udělal chybu na mokru, spadl jsem a něco ztratil. Pak už to bylo spíš utrápené, ale 24. místo na mistrovství světa je super,“ dodal český reprezentant.

 

Všichni startující zažili v úvodní části závodu něco, co v historii MS nemá obdoby. Po 80 odjetých kilometrech, ještě před nájezdem do Glasgow, se na úzkou silnici přilepili aktivisté a znemožnili průjezd pelotonu. Policisté je museli doslova odsekat z vozovky, což zabralo skoro hodinu.

Cyklisté byli nuceni zastavit a čekat. „Není nic příjemného, když člověk tak dlouho stojí na místě. Rozhodí vám to rytmus, ale bylo to pro všechny stejné, takže se na to nikdo nemůže vymlouvat,“ řekl Vacek.

 

Skupinku Kelemena po nucené pauze pustili rozhodčí o osm minut dříve, protože takový náskok měla před zastavením závodu. Na čele vydrželi dlouho, ale favorité za nimi zrychlili a uprchlíky podle očekávání dostihli. 

Kelemen se přesto nezlomil a v cíli byl nakonec 24., o deset vteřin před obhájcem titulu Belgičanem Evenepoelem. 

 

Na čele závodu nakonec vykrystalizovala skupinka největších favoritů, z níž 22 kilometrů před cílem atakoval ve stoupání van der Poel a nikdo ho nebyl schopen následovat. I přesto, že v jedné ze zatáček spadl na mokré silnici a pár vteřin ztratil. Cílem projel osamocen, jeho věčný rival Wout van Aert ztratil na druhém místě více než minutu a půl. 

BMX Freestyle

 

Jedna z velkých českých medailových nadějí Iveta Miculyčová úspěšně prošla kvalifikací v disciplíně Freestyle BMX Park a z devátého místa postoupila rovnou do pondělního finále, kde se představí 12 nejlepších žen. 

 

Miculyčová chtěla v první řadě neudělat chybu, která by ji mohla stát postup, protože výsledky z obou kvalifikačních jízd se sčítaly. Proto vsadila hlavně na jistotu. První jízda jí vyšla skvěle a rozhodčí její výkon ohodnotili známkou 74,74. Ve druhé si po menším zaváhání pohoršila (61,22), ale v součtu obou jízd jí patřilo postupové 9. místo.

 

„První jízda se mi povedla, bylo to podle představ. Ve druhé mě rozhodil jeden trik, když jsem si rukou brnkla do řídítek. Byla jsem rozhozená a podepsalo se to na celé té jízdě,“ řekla Miculyčová.

 

Druhá česká reprezentantka Kateřina Jalůvková obsadila ze třiceti startujících 26. místo. Kvalifikaci vyhrála jednička současného rankingu a stříbrná medailistka z olympijského závodu v Tokiu Američanka Robertsová z USA, naopak nepostoupila třetí žena z poslední olympiády Švýcarka Ducarozzová. V kvalifikaci předvedly naprostou dominanci Číňanky, kterých do finále postoupilo hned pět!

 

Druhá část kvalifikace mužů se stala konečnou pro české duo Tomáš Beran, Martin Habada.

Výsledky – silniční závod mužů (271,1 km): 1. van der Poel (Niz.) 6:07:27, 2. van Aert (Belg.) +1:37, 3. Pogačar (Slovin.), 4. Pedersen (Dán.) oba +1:45, 5. Küng (Švýc.), 6. Stuyven (Belg.), 7. Dinham (Austr.), 8. Skujinš (Lot.) vš. +3:48, … 24. Kelemen +10:01, 37. Boroš +13:59, 42. Ťoupalík +14:06, Vacek (vš. ČR) nedokončil.

Dráhová cyklistika

 

Na dráze se dnes za české barvy představila pouze Gabriela Bártová, která jela závod ve vylučovačce. Obsadila v něm 14. místo. Mistryní světa se stala Belgičanka Lotte Kopecky.

 

Výsledky:
 

MTB
 

1. Henrique Avancini (Bra.) 4:14:42 hod., 2. Martin Stošek (ČR) +0:28, 3. Lukas Baum (Něm.) +1:43, … 43. Jaromír Skála +26:39, 44. Lubomír Petruš +28:10, DNF. Marek Rauchfuss.

 

Silniční závod mužů (271,1 km)
 

1. van der Poel (Niz.) 6:07:27, 2. van Aert (Belg.) +1:37, 3. Pogačar (Slovin.), 4. Pedersen (Dán.) oba +1:45, 5. Küng (Švýc.), 6. Stuyven (Belg.), 7. Dinham (Austr.), 8. Skujinš (Lot.) vš. +3:48, … 24. Kelemen +10:01, 37. Boroš +13:59, 42. Ťoupalík +14:06, Vacek (vš. ČR) nedokončil.

 

Dráha
 

Vylučovací závod – 1. Kopecky L. (Belg.), 2. Fortin V. (Fra), 3. Valente J. (USA),..14. Bártová G. (CZE)

 

Zdoj: TZ ČSC, foto: Michal Červený


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Cykloskokanem 2023 je Ostrava. Jen letos investovala do cyklo 160 milionů Kč
6. 12. 2023 | Kategorie: ostatní
Historicky druhým městem, které získalo titul Cykloskokan Do práce na kole, se letos stala Ostrava. Titul oceňuje město, které v posledním roce až 2 letech udělalo významný pokrok v oblasti cyklodopravy.
Duše vs. bezdušáky
1. 12. 2023 | Kategorie: MTB
Trail Hunter poradí, kdy vyhodit duše z kol, a kdy ne.
STEVENS E-Inception AM 8.7.1. GTF - dobrodružství s pohonem Bosch
28. 11. 2023 | Kategorie: MTB
Do kopce i z kopce s maximálním výkonem: to je možné s kolem STEVENS E-Inception AM 8.7.1 GTF s pohonem Bosch a chytrou integrací „The smart systému“.
Medailisté ŠKODA Pražského MTB poháru převzali unikátní poháry,
24. 11. 2023 | Kategorie: MTB
Do posledního místa zaplněný sál Music klubu Lidového domu Kbely aplaudoval medailistům ŠKODA Pražského MTB poháru sezóny 2023.
ATT Investments nabírá směr Španělsko
24. 11. 2023 | Kategorie: silniční
Na úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně navázalo v tomto týdnu druhé týmové soustředění, tentokrát v Penzionu Amenity v Horních Věstonicích.
Black Friday Marzocchi slevy až 35%
21. 11. 2023 | Kategorie: ostatní
BLACK FRIDAY výprodej právě začal a je čas využít nejlepší nabídky na modernizaci odpružení v tomto roce.
Expres CZ - Tufo Team Kolín na Stevens na Toi Toi Cupu v Rýmařově
17. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Na svatého Martina pokračoval cyklokrosový pohár TOI TOI CUP závodem v Rýmařově.
ATT Investments vstupuje do nové sezóny v sedmnácti lidech s osmi nováčky
10. 11. 2023 | Kategorie: silniční
Na tradiční úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně dorazilo všech sedmnáct cyklistů, s nimiž ATT Investments podepsal smlouvu na další sezónu. Mezi nimi osm nových tváří. Třetí příčka mezi evropskými kontinentálními týmy uplynulé sezóny je předpokladem ještě kvalitnějšího závodního programu.
Cyklokrosařka Zemanová má bronz z mistrovství Evropy!
6. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Cyklokrosařka Kristýna Zemanová má další velkou medaili! Po zisku bronzu na únorovém mistrovství světa v Hoogerheide získala v kategorii do 23 let další bronz na evropském šampionátu v Pont Chateau.
Stevens Tabor
2. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel bike Stevens Tabor nemá daleko od cyklokrosového speciálu. Samotné jméno odkazuje na Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, které se zde pojede opět od 2. do 4. února 2024.
Na ME v cyklokrosu jede 22 českých reprezentantů
26. 10. 2023 | Kategorie: cyklokros
Početná výprava čítající 22 jmen bude reprezentovat Česko na mistrovství Evropy v cyklokrosu, které proběhne od 3. do 5. 11. ve francouzském Pont Chateau. Největší medailovou nadějí je Kristýna Zemanová, kterou čeká závod žen do 23 let.
Nové Bianchi Specialissima
23. 10. 2023 | Kategorie: silniční
Bianchi zveřejnilo aktualizaci modelu Specialissima. Je to více všestranný stoupací stroj než kdy předtím, ale nenechte se zmást slovem "všestranný".
» více novinek a videí
 
Reklama 
►