Co předvedl ATT Investments patří k tomu nejlepšímu, čím se může česká cyklistika v letošní sezóně c

Co předvedl ATT Investments patří k tomu nejlepšímu, čím se může česká cyklistika v letošní sezóně chlubit

Datum vydání: 19. 10. 2023

ATT Investments se poprvé ve své historii stal nejúspěšnějším českým týmem. Jeho letošní vzestup byl tak obrovský, že se podle zisku UCI bodů i počtu dosažených vítězství stal 3. nejúspěšnějším evropským kontinentálním týmem a Jakub Otruba 2. Evropanem! S jakými změnami hodlá vstoupit do sezóny následující?

Sezóna 2023 kontinentálních evropských týmů je u konce. Můžeme tedy bilancovat. Nejpodstatnějším měřítkem úspěchu nechť nám je množství dosažených UCI bodů a poté i počet dosažených vítězství.

Podle žebříčku UCI k 17. říjnu se ATT Investments (1201 bodů) nachází v Evropě na 3. místě. Lepší jsou pouze dva development týmy Jumbo-Visma (1389) a Alpecin-Deceuninck (1201).
 

Do sezóny vstoupil český tým se 7 novými tvářemi v 16 lidech ze čtyř zemí. Nejúspěšnější byl Jakub Otruba, který se 442 UCI body zaujal 4. místo na světě a 2. v Evropě! Stal se tak současně i nejúspěšnějším českým cyklistou absolutně. 

V průběhu sezóny, která trvala od 1. března do 1. října, absolvoval tým 36 etapových a jednorázových závodů z kalendáře UCI v 16 zemích. Závodili po celé Evropě od Estonska až po Francii.

Z hlediska kategorie závodů se zúčastnili jednoho závodu druhé nejvyšší kategorie, jímž bylo Okolo Maďarska a sedmi kategorie o jeden stupeň nižší. K tomu přidali dalších 14 etapových a stejný počet jednorázových závodů nejnižší kategorie. Celkem to dalo v průběhu 7 měsíců 87 závodních dnů.

To je výčet závodů z kalendáře UCI, kam se ale nepočítají závody např. Českého poháru, slovenský etapový Trenčianskym regiónom či kritéria jako Pardubické nebo VC Hradce Králové, které také jezdci ATT Investments všechny ovládli.

Nejvíc UCI bodů po Jakubu Otrubovi nashromáždili Márton Dina (263) a Matúš Štoček (241). Čtvrtý nejúspěšnější byl tedy Tomáš Jakoubek (132) a za ním následují Gert Kivistik (61), Daniel Turek (54), Michal Schuran (49), Karel Camrda (33), Mihkel Räim (22) a Jan Kašpar (4).

Co se týče ukazatele počtu vítězství, patří ATT s 10 vítězstvími taktéž 3. příčka mezi kontinentálními týmy Evropy! Lepší jsou pouze Alpecin-Deceuninck DT (14) a dánský Restaurant Suri (12).

10 vítězství zaznamenaly i nizozemský ABLOC a development týmy Jumbo-Visma, Soudal-Quick Step a Circus-Retz-Technord. Ovšem ve prospěch českého týmu mluví umístění na dalších pozicích, kde s 8 druhými a 9 třetími místy se řadí před tyto belgické a nizozemské týmy. 

Vezmeme-li v úvahu, že v roce 2020 ATT zaznamenalo dvě vítězství, v roce 2021 žádné a loni tři, pak letošních deset je úplně jiná úroveň. Kdo tedy své individuální schopnosti a týmovou podporu přetavil do prvenství?
 

Z etapových závodů ovládli Jakub Otruba řecký Visit South Aegean Islands, Márton Dina Okolo Malopolska a Michal Schuran Okolo Bulharska. Na Malopolsku přidal Márton Dina k celkovému vítězství i dvě etapy a jednu Tomáš Jakoubek, který další etapu vyhrál i na polské Solidarnosci.  Do deseti zaokrouhlili tento výčet mistrovskými tituly Jakub Otruba v časovce a Matúš Štoček na Slovensku v časovce i v hromadném závodě.

K výčtu prvenství nejdůležitějších prvenství lze ještě kromě řady dalších pódiových umístění přiřadit i úspěchy v doprovodných soutěžích, jako jsou prvenství v bodovací soutěži Matúše Štočka na Okolo Maďarska a Tomáše Jakoubka na Solidarnosci, či Michala Schurana ve vrchařské soutěži na Okolo Bulharska, jakož i zisk dresů nejlepších domácích jezdců Jakuba otruby na Czech Tour, Mártona Diny na Okolo Maďarska nebo Karla Camrdy na Závodu míru.

Vedle Karla Camrdy, který reprezentoval v kategorii do 23 let i na Tour de l´Avenir a evropském šampionátu, si pozvánku do reprezentace v kategorii Elite svými výkony zasloužili i Jakub Otruba, Márton Dina i Matúš Štoček.

Další sezóna se připravuje pochopitelně v průběhu té předešlé: finanční prostředky, z nichž na rozdíl od většiny českých týmů nejde ani koruna ze státního, materiální zabezpečení, personál, závodníci, závodní program atd. Hodně je již dohodnuta, ale ne všechno je v této chvíli určeno ke zveřejnění. Co tedy lze odhalit už nyní?
 

Tým bude mít opět 16 závodníků. 15 už je podepsáno. Zbývá jen počkat, zda se podaří Jakubu Otrubovi dotáhnout rozjednané námluvy do některého týmu z vyšších divizí. Pokud ano, na uvolněné místo je dost zájemců.

Odhlédneme-li od Jakuba, v týmu končí oproti původní letošní sestavě 7 závodníků. Odchody jsou motivovány výkonnostními důvody v kombinaci s perspektivami a schopností pracovat pro týmové cíle.

Tým by měl mít opět lidi všech specializací a to vše i s ohledem na schopnost postavit odpovídající kvalitu do závodů v rámci případných dvojprogramů.

Z pohledu národnostního složení pochopitelně budou opět převažovat čeští cyklisté a u jedné z nových tváří už informace o přestupu prosákla na veřejnost. Z ČEZ Cyklo Team Tábor přijde Šimon Vaníček. 

Opět tu budou ale i jezdci ze třech dalších zemí, ovšem ty nejsou totožné s těmi letošními. Jednoho z nich prozradit jmenovitě lze, jelikož u něj už je to oficiální. Do své čtvrté sezóny v ATT nastoupí Matúš Štoček.

Můžeme také sdělit, že do týmu přichází dva letošní junioři a jeden 20letý závodník. Výsledkem je, že věkový průměr týmu bude velmi podobný tomu letošnímu, tedy těsně nad 25 let.  

Kromě závodníků nastávají změny i na pozicích sportovních ředitelů, trenérů i mechaniků. O tom všem zase v některé z dalších zpráv.

Jedno je ale jisté. Už jen zopakovat výsledky letošní sezóny bude velká výzva!
 

Zdroj: TZ ATT Investments / Foto: Filip Bezděk, Martin Korhel, FB příslušných závodů 


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Cykloskokanem 2023 je Ostrava. Jen letos investovala do cyklo 160 milionů Kč
6. 12. 2023 | Kategorie: ostatní
Historicky druhým městem, které získalo titul Cykloskokan Do práce na kole, se letos stala Ostrava. Titul oceňuje město, které v posledním roce až 2 letech udělalo významný pokrok v oblasti cyklodopravy.
Duše vs. bezdušáky
1. 12. 2023 | Kategorie: MTB
Trail Hunter poradí, kdy vyhodit duše z kol, a kdy ne.
STEVENS E-Inception AM 8.7.1. GTF - dobrodružství s pohonem Bosch
28. 11. 2023 | Kategorie: MTB
Do kopce i z kopce s maximálním výkonem: to je možné s kolem STEVENS E-Inception AM 8.7.1 GTF s pohonem Bosch a chytrou integrací „The smart systému“.
Medailisté ŠKODA Pražského MTB poháru převzali unikátní poháry,
24. 11. 2023 | Kategorie: MTB
Do posledního místa zaplněný sál Music klubu Lidového domu Kbely aplaudoval medailistům ŠKODA Pražského MTB poháru sezóny 2023.
ATT Investments nabírá směr Španělsko
24. 11. 2023 | Kategorie: silniční
Na úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně navázalo v tomto týdnu druhé týmové soustředění, tentokrát v Penzionu Amenity v Horních Věstonicích.
Black Friday Marzocchi slevy až 35%
21. 11. 2023 | Kategorie: ostatní
BLACK FRIDAY výprodej právě začal a je čas využít nejlepší nabídky na modernizaci odpružení v tomto roce.
Expres CZ - Tufo Team Kolín na Stevens na Toi Toi Cupu v Rýmařově
17. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Na svatého Martina pokračoval cyklokrosový pohár TOI TOI CUP závodem v Rýmařově.
ATT Investments vstupuje do nové sezóny v sedmnácti lidech s osmi nováčky
10. 11. 2023 | Kategorie: silniční
Na tradiční úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně dorazilo všech sedmnáct cyklistů, s nimiž ATT Investments podepsal smlouvu na další sezónu. Mezi nimi osm nových tváří. Třetí příčka mezi evropskými kontinentálními týmy uplynulé sezóny je předpokladem ještě kvalitnějšího závodního programu.
Cyklokrosařka Zemanová má bronz z mistrovství Evropy!
6. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Cyklokrosařka Kristýna Zemanová má další velkou medaili! Po zisku bronzu na únorovém mistrovství světa v Hoogerheide získala v kategorii do 23 let další bronz na evropském šampionátu v Pont Chateau.
Stevens Tabor
2. 11. 2023 | Kategorie: cyklokros
Gravel bike Stevens Tabor nemá daleko od cyklokrosového speciálu. Samotné jméno odkazuje na Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, které se zde pojede opět od 2. do 4. února 2024.
Na ME v cyklokrosu jede 22 českých reprezentantů
26. 10. 2023 | Kategorie: cyklokros
Početná výprava čítající 22 jmen bude reprezentovat Česko na mistrovství Evropy v cyklokrosu, které proběhne od 3. do 5. 11. ve francouzském Pont Chateau. Největší medailovou nadějí je Kristýna Zemanová, kterou čeká závod žen do 23 let.
Nové Bianchi Specialissima
23. 10. 2023 | Kategorie: silniční
Bianchi zveřejnilo aktualizaci modelu Specialissima. Je to více všestranný stoupací stroj než kdy předtím, ale nenechte se zmást slovem "všestranný".
» více novinek a videí
 
Reklama 
►