Cink na MS v Lenzerheide 16., Škarnitzlová 18.

Datum vydání: 8. 9. 2018

Mistry světa v cross country ve švýcarském Lenzerheide se před zraky dvaceti tisíců fanoušků stali Američanka Kate Courtney a Švýcar Nino Schurter.​

O titulu mistryně světa v závodě žen na devětadvacátém šampionátu horských kol se rozhodlo až v samém závěru, kdy byla na čele závodu Dánka Annika Langvad. Ta se ale při výjezdu do kopce zastavila v kořenové sekci a před ní se dostala Američanka Kate Courtney, jež si s náskokem 47 sekund dojela pro vítězství. Teprve dvaadvacetiletá rodačka z Kalifornie si dojela pro své největší vítězství v kariéře.

Z českých reprezentantek si pro svůj nejlepší výsledek v elitní kategorii na mistrovství světa dojela Jitka Škarnitzlová, která obsadila 18. místo.

“Byl to strašně těžký závod a u mě ta runda navíc byla znát a trošku jsem se tam propadala. Povedl se mi start a po tom prvním kole jsem byla kousek za vedoucí skupinkou, pak se to ale nadělilo a já jsem pomalu začala ztrácet. Nicméně jsem spokojená,” komentovala závod česká šampionka Jitka Škarnitzlová.

27. místo obsadila Karla Štěpánová a 45. místo Hana Ježková.

Závod mužů tak překvapivého vítěze neměl. Mistrem světa se po sedmé v kariéře a po čtvrté v řadě stal domácí favorit Nino Schurter. Jediný, kdo se ho dokázal držet byl Ital Gerhard Kerschbaumer. Švýcar v nájezdu do posledního kola zvýšil tempo a dojel si s jistotou před domácím publikem pro titul.

Z Čechů se nejvíce dařilo Ondřeji Cinkovi, který i přestože neměl ideální start a musel v průběhu závodu předjíždět startovním polem, skončil na 16. místě. Do druhé desítky se rovněž dostlal i Jan Škarnitzl, kterému patří ve světové konkurenci 20. místo. Olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý dokončil na 44. místě.

Výsledky:

Ženy Elite:

1. Courtney (USA) 1:34:55, 2. Langvad (Dán.) -47, 3. Batty (Kan.) -1:58, 4. Neff (Švýc.) -2:13, 5. Wloszczowská (Pol.) -3:15, ...18. Škarnitzlová -7:07, 27. Štěpánová -10:38, 45. Ježková -2 kola.

Muži Elite:

1. Schurter (Švýc.) 1:29:21, 2. Kerschbaumer (It.) -11, 3. M. Van der Poel (Niz.) -1:14, 4. Avancini (Braz.) -1:53, 5. Vogel -1:54, ...16. Cink -4:25, 20. Škarnitzl -4:31, 44. Kulhavý -7:37.

beru na vědomí

Aktuální novinky a videa

Kola profesionálů v roce 2019
15. 1. 2019 | Kategorie: silniční
Prohlédněte si​ kola profesionálů v roce 2019, které týmy prvně představily na australském závodě Tour Down Under.
Výzva Do práce na kole poprvé také v lednu
15. 1. 2019 | Kategorie: ostatní
Tradiční květnová týmová výzva Do práce na kole představuje poprvé i týdenní lednovou verzi. Řekli si o ni sami účastníci.
Tour Down Under: Elia Viviani vítězem 1. etapy
První ostrá etapa v nové sezoně patří italskému spurterovi, který ovládl hromadný finiš v Adelaide.
Anglická společnost rozvine řetězec hotelů pro cyklisty a turisty
14. 1. 2019 | Kategorie: ostatní
Společnost Bike and Boot Inns koupí prvního velkého hotelu na pobřeží Severního moře rozjíždí řetězec ubytovacích zařízení pro cyklisty, turisty a milovníky přírody.
Cyklokros: Mistr Evropy národním šampionem, mistr světa ostrouhal
14. 1. 2019 | Kategorie: cyklokros
Mathieu van der Poel s přehledem ovládl nizozemský šampionát, jeho největší rival Wout van Aert našel mezi svými belgickými krajany pokořitele v Toonu Aertsovi.
Caleb Ewan vítězem Down Under Classic, Sagan druhý
13. 1. 2019 | Kategorie: silniční
První sportovní setkání profesionálních sprinterů v roce 2019 ovládl Australan Caleb Ewan.
Sagan odstartuje sezónu na kole z hliníku
12. 1. 2019 | Kategorie: silniční
Prvním závodním strojem Petra Sagana v sezóně 2019 bude Specialized Allez.
Zloděj se pokusil ukrást kolo od policejní stanice
11. 1. 2019 | Kategorie: ostatní
Zloděj se ​pokusil ukrást kolo přímo od policejní stanice, daleko ale s pokusem nedošel.
Devadesátiletý americký cyklista pozitivně testován na doping
11. 1. 2019 | Kategorie: silniční
Devadesátiletý světový rekordman na dráze v kategorii Masters obdržel od USADA dvě varování za zvýšenou koncentraci zakázaných látek v těle po svém rekordním výkonu loni v červenci.