České trenéry inspiroval uznávaný belgický kouč z Bakala Academy

České trenéry inspiroval uznávaný belgický kouč z Bakala Academy

Datum vydání: 2. 12. 2015

Cyklistická trenérská elita se sešla v Terezíně. Speciální dvoudenní seminář v někdejší baště cyklistiky vedl  Remko Meeusen, lektor uznávané Bakala Academy a spolupracující trenér kontinentálního týmu AWT GreenWay, tedy farmy World Tour Teamu Etixx – Quick Step. Ten české kouče seznámil s nejmodernějšími metodami vedení, plánování a vyhodnocování tréninku.

Unikátní seminář připravil dlouholetý juniorský reprezentační kouč, metodik Českého svazu cyklistiky a ředitel juniorského Závodu míru Svatopluk Henke.

„Terezín byl za dob trenéra Menharta skutečným centrem československé cyklistiky. V místním Parkhotelu máme i po těch letech stále skvělé zázemí, takže se snažíme o to, aby tradice spojení vrcholové cyklistiky a města Terezín neuhasla. I proto jsem tento seminář směřoval na sever Čech a jsem rád, že se setkal s takovou odezvou. Podobné semináře totiž mají především pomoci trenérům otevřít oči při práci s mládeží a následně s nadějnými jezdci. Zkušenosti těch nejlepších jsou k nezaplacení a měly by přinést i větší motivaci a chuť k tréninkové přípravě,” vysvětlil důvod uspořádání cyklistického semináře v Terezíně Svatopluk Henke.

Čtyřem desítkám trenérů v terezínském Parkhotelu přednášel právě Remko Meeusen. Belgický kouč představil nejprve fungování Bakala Academy, ve které je lektorem. Akademie je centrem v těsné blízkosti univerzity v Lovani, kde se věda potkává s tréninkem na nejvyšší úrovni.  Bakala Academy spolu s týmy AWT GreenWay a Etixx Quick Step představuje ucelený projekt pod záštitou Zdeňka Bakaly. Ten umožňuje identifikovat mladé talenty (AWT GreenWay), následně je zařadit do systému testů a přípravy v rámci špičkového střediska sportovní medicíny (Bakala Academy), díky čemuž jezdci vstupují do nejvyšších pater profesionální cyklistiky.

Tímto systémem prošel například Petr Vakoč, Jan Hirt nebo Karel Hník,“ podotkl Henke.

Jak Meeusen blíže upřesnil, tak v Bakala Academy pomocí nejmodernějších technologií mohou trenéři lépe simulovat třeba konkrétní prostředí a přesněji testovat výkon sportovců.

„Máme tu třeba místnost, kde s velkou přesností simulujeme výškové prostředí v rozmezí tří až sedmi tisíc metrů nad mořem. To ale není nastaveno úpravou tlaku, ale množstvím filtrovaného kyslíku, který je pomocí velmi citlivých membrán vháněn do místnosti. Pracujeme tu i s jedinci, kteří se připravují na výstup Everestu. Nejrůznější rentgeny pak pomohou ukázat stav a poměr svalových vláken. V Bakala Academy se zkrátka snažíme pomocí vědy co nejlépe nastavit trénink a následně získat co nejpřesnější zpětnou vazbu, abychom věděli, kde se mohou jezdci zlepšit,” popsal fungování centra Remko Meeusen.

 
Meeusen se následně pustil do teorie všeobecného plánování a periodizace tréninku, kdy detailně popsal jednotlivé tréninkové cykly a fáze. Konkrétně porovnal i rozdílné přístupy v přípravě u jezdců typu závodník připravující se na Tour, klasikáře Philippa Gilberta či sprintera Toma Boonena. Přidal též několik ověřených tipů a triků. Na program navazovala testovací část, kdy Meeusen přednesl, jaké zvolit postupy a kdy a jak jezdce testovat. S tím souvisela otázka vyhodnocování tak, aby zpětná vazba byla relevantní. Na teoretickou část navazovaly praktické ukázky zátěžových testů u rozdílných typů sportovců, aby byly jasně patrné výkonnostní rozdíly. Samostatnou kapitolu tvořily nutriční rady a téma výživa.

„Není to poprvé a rozhodně ani naposledy, co k nám přivádíme takového specialistu a uznávaného lektora. Celá řada trenérů se rozhodně má co učit a podobný seminář by měl přinést především nový impuls k použití moderních metod přípravy tréninků a práce se sportovci,” dodal Svatopluk Henke, na kterého navázal lektor Meeusen: „Doba a vývoj technologií nám umožňuje získat stále více vědomostí o fungování lidského organizmu. Jednou ze zásad ale je naslouchat a mluvit se sportovcem o jeho potřebách a aktuálním stavu a situaci. Jen s individuálním přístupem se můžete kvalitně a zdravě zlepšovat,” uzavřel Remko Meeusen.

Seminář se uskutečnil díky podpoře Českého olympijského výboru a jeho fondu Olympijské solidarity, mezinárodní cyklistické unii UCI a Českého svazu cyklistiky. Určen byl pro české trenéry cyklistiky a triatlonu. Mezi účastníky proto nechyběl Jan Řehula, bronzový medailista z olympiády v Sydney a dnes hlavní kouč české triatlonové reprezentace, předsedkyně České triatlonové asociace Lenka Kovářová, Zdeněk Nosek – trenér aktuálně nejlepšího juniorského sportovce Evropy Jiřího Janoška, Lukáš Thun, reprezentační trenér stíhacích disciplín na dráze či uznávaný trenér elitní stáje Whirlpool-Author Otakar Fiala. Meeusena sledovali také někdejší profesionální cyklisté Tomáš Konečný a René Andrle.
 
Zdroj: TZ Patrik Pátek PatRESS.czPoužíváním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

Gočárovy schody v Hradci Králové již 28. září
24. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Tradiční termín 28. září patří exhibiční akci Gočárovy schody, která se uskuteční na Svatého Václava a Den české státnosti v Hradci Králové.
Biková sezóna končí - startuje finálový víkend Pražského MTB poháru!
24. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Sezóna horských kol 2021 finišuje a ke svému vyvrcholení směřuje i seriál v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů.
Galaxy Stevens série: Sušický High Point maraton vyhrál Jiří Reeh
21. 9. 2021 | Kategorie: MTB
V Sušici proběhl již čtvrtý ročník Sušického High Point MTB maratonu.
Prima CUP: Maratonskými mistry Holubová a Strož
20. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Na devátém závodě seriálu Prima CUP se rozhodlo o národních šampionech v maratonu. Proporce mistrovského závodu Kross Harrachov byly 115 kilometrů s převýšením přes 3.750 výškových metrů. S extrémně náročnou trasou si nejlépe poradila mladičká Adéla Holubová a Jan Strož.
Na MS do Belgie jede 17 českých cyklistů
16. 9. 2021 | Kategorie: silniční
Celkem 17 silničních cyklistů bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v Belgii, které se koná od 19. do 26. září.
Konečný i Zatloukal celkovými vítězi Českého poháru MTB!
16. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Jezdci týmu NUTREND Specialized Racing, Filip Konečný a Jan Zatloukal se stali, ve svých kategoriích junior a U23, celkovými vítězi IZOMAT Českého poháru horských kol 2021.
Brambora z Tokia potvrzuje životní sezónu Patrika Jahody!
13. 9. 2021 | Kategorie: ostatní
Výborné, ale nepopulární čtvrté místo vybojoval na paralympijských hrách v Tokiu český reprezentant a člen týmu NUTREND Specialized Racing.
Pozvánka na 2. závod Galaxy Stevens série - Sušický High Point maraton
11. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Přijeďte si zazávodit i s dětmi na 2. závod Galaxy Stevens série 2021 - Sušický High Point maratontřetí zářijovou sobotu do Sušice, pomyslné brány Šumavy. Koná se zde již tradiční MTB maraton, který prověří, kolik jste toho letos natrénovali.
Stevens G. Benedikt MTB maraton vyhrál Jan Písař
11. 9. 2021 | Kategorie:
Stevens G. Benedikt MTB maraton vyhrál na trase 50 km Jan Písař z týmu Cycle Experts Mezi ženami slavila vítězství Kateřina Stanzelová.
Pražský MTB pohár čekají finálové závody ve Kbelích a Libuši!
8. 9. 2021 | Kategorie: MTB
ŠKODA Pražský MTB pohár 2021 se připravuje na dva finálové závody ve Kbelích a Libuši, které určí celkové vítěze celoroční soutěže a držitele originálních trofejí s pražskou dlažební kostkou.
Silniční cyklisty čeká ME v Itálii, trenér věří v medaili
7. 9. 2021 | Kategorie: silniční
Od středy do neděle hostí italské Trento mistrovství Evropy silničních cyklistů. Česko bude reprezentovat celkem 20 závodníků a reprezentační trenér Tomáš Konečný věří, že se podaří vybojovat nějaká medaile.
Prima CUP - Silesia Bike Marathon
6. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Podívejte se na reportáž ze závodu Silesia Bike Marathon. 
» více novinek a videí

 
Reklama 
►