Češi stále více milují cyklistiku! Ve statistice za sebou nechává běh i fotbal

Češi stále více milují cyklistiku! Ve statistice za sebou nechává běh i fotbal

Datum vydání: 08.04.2016

Nejoblíbenějším sportem v ČR je cyklistika. Její popularita stále roste. Z ankety webu SportCentral vyplývá, že jí dává přednost až 31,4% sportovců. Nechává tak za sebou běh a dokonce i fotbal. Podíl na tom má nejen osvěta v rámci životního prostředí a urbanismu, vznik nových cyklostezek a příklon ke zdravému životnímu stylu, ale i inspirace v zahraničních metropolích a současná móda.

Při našich klimatických podmínkách je tento druh sportu provozován převážně od dubna do konce října. Jízda na kole má v ČR velkou tradici, v současné době ale její popularita stále roste. To potvrzuje i server Srovname.cz. Podle interních dat se oproti loňskému roku zvedla poptávka po kolech o 10 %. Nejvíce lidé pátrají po značkách Author, Favorit, Cube, Scott a Merida.
 
Zatímco dříve se na kola nasedalo spíše o víkendech a vyráželo se na výlety do přírody, nyní se kolo stále častěji mění v dopravní prostředek i ve městech. V teplých měsících tak částečně nahrazuje městskou hromadnou dopravu. Od roku 2010 se zvýšil počet lidí, jezdících do práce na kole, o více než 50%.
 
Do práce na kole
 
Každý rok přichází na trh 350 000 kol.

„Nejprodávanějším typem je stále horské kolo, v posledních letech ale výrazně roste počet prodaných silničních kol,” potvrdil zvýšení zájmu o silniční cyklistiku Karel Studnička z e-shopu Kola-Radotin.cz.

O rozšíření tohoto fenoménu se zasazuje i sdružení Auto*mat svou Velkou jarní cyklojízdou, nebo soutěží Do práce na kole. V loňském roce se zapojilo 7 280 soutěžících z 1 156 firem a institucí ve 24 městech ČR. Akce podporuje Asociace cykloměst, která v současné době sdružuje více než 70 členů - měst, zájmových sdružení a nevládních organizací.
 
Asociace cykloměst zorganizovala v Hradci Králové setkání, na které se sjeli zástupci českých měst a nevládních organizací z celé země. Projednávali se zde akce, které proběhnou na třiceti místech po celé zemi. Mezi ně budou patřit výstavy, ankety, soutěže a veřejná projednání. Aktivity se plánují například v Jihlavě, Ostravě, Olomouci, Zlíně, Děčíně nebo v Kladně.

„Čtyři lidé z pěti vnímají dopravu ve městech jako problém a s tím spojené obtíže pociťují na vlastní kůži. Tyto akce to mají za cíl změnit,” říká Jitka Vrtalová.

Roste počet cyklostezek?
 
Kromě snahy o lepší životní prostředí a odlehčení dopravy stojí za stále větší oblibou cyklistiky i další faktory. Velký podíl má vznik nových cyklostezek.
 
Praha má v současné době cca 400 kilometrů značených cyklotras a další přibývají. Pokud se rozhodnete vyrazit na kole do přírody, vůbec nejrozsáhlejší síť upravených a značených cyklotras a cyklostezek v Česku nabízí Jihočeský kraj.
 
Investice do cyklistické infrastruktury v ČR se ale stále nedá srovnat například s Německem nebo Rakouskem.

„Například Vídeň investovala nedávno do roční kampaně na podporu cyklistiky 700 tisíc euro, tedy v přepočtu téměř 19 milionů korun,“ říká Jaroslav Vymazal, předseda Asociace měst pro cyklisty.

Záleží nám na našem zdraví
 
Na růstu popularity cyklistiky se podílí i větší zájem o zdravý životní styl a kondici. Přísun nových informací a lepší finanční dostupnost pak zvyšuje zájem o speciální cyklistické vybavení i u rekreačních cyklistů.
 
Zvýšení zájmu o cyklistické doplňky ukazují i meziroční výsledky serveru Srovname.cz, který pocítil nárůst hledanosti v této sekci až o 14 %. K nejhledanějšímu zboží patří cyklistická helma UVEX 1-VO CC.

„Oblečení a doplňky ke kolu už bývají nedílnou součástí nákupu kola. Zákazníci už s nimi většinou počítají. Přece jen je jízda na kole s vhodným oblečením mnohem příjemnější,” potvrzuje Karel Studnička z Kola-Radotin.cz.

Zlepšuje se i povědomí o bezpečnosti jízdy.

„Na přilbu už jsou dnes v naprosté většině případů zákazníci naštěstí zvyklí. Což je dobře. Spíše bych tady apeloval na správný výběr a správné nošení cyklistické přilby. Stále jsou na cyklostezkách a silnicích vidět nedostatky,” doplňuje pan Studnička.

Závodíme
 
Velkým fenoménem se stávají cyklistické závody. Počet jejich účastníků se neustále zvyšuje.

„V roce 2012 jsme zaznamenali účast 1 484 závodníků, letos snad překročíme hranici 2 000,” říká Jaroslav Ondrušák ze sdružení Drásalovci.

Počet neamatérských závodníků je při tom konstantní, zvyšuje se účast amatérů. Stoupá také zájem ženských závodnic, což potvrzuje i Srovname.cz, který zaznamenal nárůst zájmů o ženská kola o 16 %.
 
Kolo jako módní doplněk
 
Kolo se v neposlední řadě stává součástí image nejen mladých lidí. Repasovaná kola a tzv. skládačky můžeme vidět v ulicích zejména větších měst na denním pořádku. Souvisí to s módou, která k nám proudí ze zahraničí, stejně jako se snahou učinit kolo běžnou součástí našeho života i nás samotných.
 
Další novinkou posledních let jsou elektrokola. Zájem o ně se postupně zvyšuje, nárůst ale není tak rychlý, jak se očekávalo.

„Je to nejspíše dáno jejich cenou, elektrokolo stojí v e-shopech průměrně 34 600 Kč a více,” říká David Folprecht ze Srovname.cz.

Přesto v nich ale mnoho prodejců spatřuje velký potenciál, jelikož umožňují lidem s ne tak dobrou kondicí či s fyzickým handicapem zažít radost z jízdy. 
 


 
Zdroj a statistiky: TZ Srovname.cz


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Výsledky: MČR XCO Harrachov
20.07.2024 | Kategorie: MTB
Kompletní výsledková listina z MČR v Harrachově.
Giant představil nejnovější generaci svých gravel kol
18.07.2024 | Kategorie: MTB, cyklokros
Nová řada gravel kol je vybavena vnitřním vedením kabelů a integrovaným úložným prostorem pro vyšší rychlost a všestrannost.
Perfektní sportovní doplněk – prémiové samolepky na kolo
16.07.2024 | Kategorie: Komerční sdělení

Vítejte ve světě, kde váš cyklistický zážitek právě dostal novou dimenzi. StickersMakers vyrábí prémiové samolepky určené pro amatérské i profesionální sportovce.

AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (15.7.-21.7.2024)
15.07.2024 | Kategorie:
Začátek nového týdne znamená další vlnu slev! Opět jsme tento týden nelenili a připravili jsme si pro Vás další přehled slev. Ať už máte jakékoliv přání, naše výběry Vám pomohou najít skvělé produkty a zároveň ušetřit peníze.
Italské Livigno je tréninkovým rájem sportovců. Pravidelně se zde vrací i náš olympijský tým!
10.07.2024 | Kategorie: ostatní
Zatímco se v létě většina Evropy přesouvá na dovolenou do přímořských letovisek, sportovní nadšenci míří do Livigna.
» více novinek a videí