Alex Borská je synonymem odhodlání, úsilí a píle

Alex Borská je synonymem odhodlání, úsilí a píle

Datum vydání: 4. 3. 2020

I sny, které se zprvu zdají nedosažitelné, se splnit mohou. Je k tomu ale potřeba sebrat veškerou odvahu, sáhnout si až na dno, a především nikdy nepřestat věřit.


Příkladem může být jedenáctiletá cyklistka Alex Borská, která navzdory svému fyzickému handicapu směřuje všechny síly k účasti na Paralympijských hrách 2024 v Paříži. Jejím největším snem je reprezentovat české barvy v závodě na handbiku. Cyklistická platforma We Love Cycling značky ŠKODA, skupina osobností a profesionálních závodníků ze světa cyklistiky a Konto Bariéry se proto spojily, aby Alex v cestě za životním snem pomohly. Ale pěkně popořadě.
 
 
Alex Borská je jedenáctiletá bojovnice, která se od narození potýká s těžkým postižením nohou a páteře. Prošla spoustou operací a díky neuvěřitelné houževnatosti a vůli se dnes vedle plaveckých úspěchů pyšní triumfem v Českém poháru juniorů v handbiku, na který dosáhla na svém ručně poháněném kole.
„Ten okamžik, kdy jsem poprvé usedla na handbike, si pamatuji moc dobře. Najednou jsem mohla sama jet, což při mých omezených pohybových možnostech bylo neuvěřitelné,“ vzpomíná na začátky Alex, která svůj první závod na handbiku vyhrála dva týdny poté, co na něj poprvé usedla.
„Tehdy prohlásila, že by si přála dostat para sport do většího povědomí lidí a sponzorů, aby i para sportovci mohli být profesionálové. Od desetileté dcery mě taková slova překvapila,“ doplňuje její maminka Michaela Borská. 
Příběh Alex má paralelu i s osudem dalšího známého sportovce. Profesionální cyklista Petr Vakoč měl v lednu 2018 při tréninku v Jihoafrické republice vážnou nehodu. Zlomené obratle, necitlivé nohy a následné operace nedávaly velkou naději k návratu k milovanému sportu. Zarputilost Petra a podpora jeho okolí však dokázali, že se 10 měsíců po nehodě vrátil k tréninku a záhy nato také zpět do profesionálního pelotonu. I jeho příběh je motivačním prvkem pro Alex a její boj o místo mezi profesionály.
„Příběh Alex mě fascinuje, v podání jedenáctileté holky zní až nadpřirozeně. Nezalekni se velkého cíle, Alex, protože každý z cílů, i těch zdánlivě nedosažitelných, jsou pro holku s tvým odhodláním, dosažitelné,“ dodává Petr Vakoč cyklistce kuráž.
Kombinací plavání a jízdy na handbiku připomíná obojživelnici Ester Ledeckou. Dvojnásobná olympijská vítězka na lyžích a snowboardu je ostatně pro Alex velkým vzorem. Pro svou pouť na paralympiádu si však mladá sportovkyně vybrala na rozdíl od hvězdné sportovkyně jen jeden sport – handbike. 
 
 
Dívka, jejíž srdce chce víc, než jí dovolí její fyzický handicap, se brzy dostala do povědomí širšího okolí, které Alex podporuje v tréninku a jejím úsilí. Cesty platformy We Love Cycling a Alex se střetly při loňském Handy Cyklo Maratonu 2019, kdy se Alex stala patronkou We Love Cycling Týmu, vedeného paralympijským vítězem a cyklistou Jiřím Ježkem.
„Tam jsem poprvé poznal obrovskou bojovnici, holku, kterou její handicap rozhodně nebrzdí ve smělých sportovních plánech,“ vzpomíná Jiří Ježek, který je od té doby pro Alex kamarádem, mentorem a občasným koučem. 
Už v té době probíhala sbírka organizovaná pod hlavičkou Konta Bariéry a organizace Sport pomáhá, na obou se koordinačně podílela i česká maratonská bikerka Peggy Marvanová.
„Když okolo sebe vidím někoho, kdo si zaslouží pomoc, neváhám. Tato sbírka je odrazem toho kolik úžasných a srdečných lidí kolem sebe s Alex máme,“ říká Peggy Marvanová.

Výraznou měrou se na celkové částce podílela také cyklistická platforma We Love Cycling automobilky ŠKODA AUTO. Nakonec se díky všem zmiňovaným a dalším mnoha přispěvatelům stala Alex majitelkou profesionálního karbonového handbiku. Majitelkou velmi důležitého nástroje, který by ji měl výrazným způsobem přiblížit k jejímu snu v podobě účasti na pařížských Paralympijských hrách v roce 2024.  

Zdroj a foto: TZ WLC

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


Aktuální novinky a videa

Gočárovy schody v Hradci Králové již 28. září
24. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Tradiční termín 28. září patří exhibiční akci Gočárovy schody, která se uskuteční na Svatého Václava a Den české státnosti v Hradci Králové.
Biková sezóna končí - startuje finálový víkend Pražského MTB poháru!
24. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Sezóna horských kol 2021 finišuje a ke svému vyvrcholení směřuje i seriál v olympijském cross country pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů.
Galaxy Stevens série: Sušický High Point maraton vyhrál Jiří Reeh
21. 9. 2021 | Kategorie: MTB
V Sušici proběhl již čtvrtý ročník Sušického High Point MTB maratonu.
Prima CUP: Maratonskými mistry Holubová a Strož
20. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Na devátém závodě seriálu Prima CUP se rozhodlo o národních šampionech v maratonu. Proporce mistrovského závodu Kross Harrachov byly 115 kilometrů s převýšením přes 3.750 výškových metrů. S extrémně náročnou trasou si nejlépe poradila mladičká Adéla Holubová a Jan Strož.
Na MS do Belgie jede 17 českých cyklistů
16. 9. 2021 | Kategorie: silniční
Celkem 17 silničních cyklistů bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v Belgii, které se koná od 19. do 26. září.
Konečný i Zatloukal celkovými vítězi Českého poháru MTB!
16. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Jezdci týmu NUTREND Specialized Racing, Filip Konečný a Jan Zatloukal se stali, ve svých kategoriích junior a U23, celkovými vítězi IZOMAT Českého poháru horských kol 2021.
Brambora z Tokia potvrzuje životní sezónu Patrika Jahody!
13. 9. 2021 | Kategorie: ostatní
Výborné, ale nepopulární čtvrté místo vybojoval na paralympijských hrách v Tokiu český reprezentant a člen týmu NUTREND Specialized Racing.
Pozvánka na 2. závod Galaxy Stevens série - Sušický High Point maraton
11. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Přijeďte si zazávodit i s dětmi na 2. závod Galaxy Stevens série 2021 - Sušický High Point maratontřetí zářijovou sobotu do Sušice, pomyslné brány Šumavy. Koná se zde již tradiční MTB maraton, který prověří, kolik jste toho letos natrénovali.
Stevens G. Benedikt MTB maraton vyhrál Jan Písař
11. 9. 2021 | Kategorie:
Stevens G. Benedikt MTB maraton vyhrál na trase 50 km Jan Písař z týmu Cycle Experts Mezi ženami slavila vítězství Kateřina Stanzelová.
Pražský MTB pohár čekají finálové závody ve Kbelích a Libuši!
8. 9. 2021 | Kategorie: MTB
ŠKODA Pražský MTB pohár 2021 se připravuje na dva finálové závody ve Kbelích a Libuši, které určí celkové vítěze celoroční soutěže a držitele originálních trofejí s pražskou dlažební kostkou.
Silniční cyklisty čeká ME v Itálii, trenér věří v medaili
7. 9. 2021 | Kategorie: silniční
Od středy do neděle hostí italské Trento mistrovství Evropy silničních cyklistů. Česko bude reprezentovat celkem 20 závodníků a reprezentační trenér Tomáš Konečný věří, že se podaří vybojovat nějaká medaile.
Prima CUP - Silesia Bike Marathon
6. 9. 2021 | Kategorie: MTB
Podívejte se na reportáž ze závodu Silesia Bike Marathon. 
» více novinek a videí

 
Reklama 
►