Boroš na cyklokrosovém ME sedmý, Zemanová osmá

Boroš na cyklokrosovém ME sedmý, Zemanová osmá

Datum vydání: 7. 11. 2022

Velmi vydařený závod má za sebou c​yklokrosař Michael Boroš na evropském šampionátu v belgickém Namuru, kde dojel na sedmé místě.


Jen o jednu příčku níže skončila mezi ženami U23 Kristýna Zemanová. Naopak neuspěli junioři. Jeden ze spolufavoritů závodu Václav Ježek obsadil až osmnácté místo, o dvě místa před ním skončil Ondřej Novotný. Titul mezi jezdci elite vybojoval domácí Michael Vanthourenhout před obhájcem zlata Nizozemcem Larsem van der Haarem, třetí dojel Belgičan Laurens Sweeck.

 

Dominance Belgičanů dnes nebyla tak výrazná jako v jiných závodech. V elitní desítce skončili jen tři, ale hned kvarteto Quentin Hermans, Daan Soete, Jens Adams a především suverén letošní sezony Eli Iserbyt závod nedokončili. Čtyři kola z celkových devíti jeli na čele M. Vanthourenhout a van der Haar, ale poté se Belgičan svému soupeři vzdálil a postupně svůj náskok navyšoval a naprosto přesvědčivě si dojel pro zlato, třetí L. Sweech měl ztrátu již přes dvě minuty.

 

Jediný Čech na startu Boroš potvrdil, že letos má zatím velmi dobrou formu. Po prvním okruhu byl sice až sedmnáctý, ale jezdil konstantní časy v každém kole a neustále se posouval. Na sedmou pozici se posunul v předposledním okruhu a na tomto místě projel cílem, čímž vyrovnal své nejlepší umístění na ME, když na stejné příčce skončil v roce 2017 v Táboře.

„Jel jsem si celý závod svoje tempo. Věděl jsem, že to bude dlouhý závod, nikam jsem v začátku nechvátal. Belgičané padali, odcházela jim technika, nebylo to jednoduché, mě se problémy vyhnuly. Zvolil jsem hrubé gumy hodně nahuštěné. Sedmé místo rozhodně není špatné, zase se cítím zpět, tam kde jsem byl před pár lety a doufám, že v tom posouvání kupředu budu pokračovat,“ řekl Michale Boroš.

Mezi ženami U23 dominovala naprosto jasně Nizozemka Puck Pietersová, která byla velice silná fyzicky. Vyhrála o padesát vteřin před Line Burquierovou z Francie a třetí skončila její krajanka Shirin van Anrooijová. 
 

 
Česká šampionka Kristýna Zemanová skončila osmá, tedy na místě, kde se v průběhu sezony v mezinárodním poli pohybuje.

"Odjela to, co se dalo čekat. Možná plno lidí očekávalo více, ale v žádném případě nezklamala. Navíc ta dnešní trať na ní nebyla. Byla hodně těžká a hodně technická. I Barbora (Jeřábková), která ještě před rokem jezdila mezi juniorkami, odjela pěkný závod. V posledním kole ji navíc postihl defekt zadního kola, který ji potkal těsně za depem," řekl český reprezentační kouč Petr Klouček.

Asi největší naděje na zisk medaile vkládali trenéři i příznivci cyklokrosu do juniora Václava Ježka, který při nedávném závodu Světového poháru v Táboře vybojoval druhé místo. Dnes sice dobře odstartoval a v prvním kole se držel v elitní desítce, ale pak ztrácel jednu pozici za druhou a pořadím klesal a obsadil nakonec až 18. místo. Na velkých závodech zatím ještě nedokázal prodat svoji výkonnost, podobně dopadl i na loňském evropském a světovém šampionátu.

 

Nakonec nejlépe z českých jezdců skončil Ondřej Novotný, který projel cílem o dvě příčky před Ježkem. Pro zlato si dojel francouzský mladík Léo Bisiaux, vítěz z Tábora a druhý z minulého týdne na SP v Maasmechelenu. O šest vteřin předčil Weis Daniela Nielsena z Dánska, kterého setřásl až v posledním kole a bronz vybojoval Gus van der Eijden z Nizozemí.      

"Prostě kluci nestačili," začal hodnocení juniorského závodu Petr Klouček.

"Ježek dobře odstartoval, ale v podstatě se hned začal propadat. Je otázka zda, neměl svůj den, či závod psychicky nezvládl. Ostatní katastrofálně odstartovali. Samec a Novotný šli dopředu, ale ...  Relativně dobře zajel Šumpík, který mezi juniory startuje prvním rokem," dodal Klouček.

Výsledky:
 

Junioři:
 

1. Bisiaux (Fr.) 37:11, 2. Nielsen (Dán.) +6, 3. van der Eijden (Niz.) +19, 4. Vas (Maď.), 5. Jamin, 6. Nuyens (oba Belg.) všichni +22, ...16. Novotný +1:40, 18. Ježek +1:55. 21. Samec +2:03, 25. Šumpík +2:24, 39. Faltýnek (všichni ČR) +4:08.

 

Ženy U23:
 

1. Pietersová (Niz.) 49:02, 2. Burquierová (Fr.) +50, 3. van Anrooijová (Niz.) +1:27, 4. Schreiberová (Luc.) +1:46, 5. Backstedtová (Brit.) +1:53, 6. Fouquenetová (Fr.) +2:39, ...8. Zemanová +3:27, 14. Jeřábková (obě ČR) +5:57.

 

Muži:
 

1. M. Vanthourenhout (Belg.) 1:06:47, 2. van der Haar (Niz.) +40, 3. L. Sweeck (Belg.) +2:17, 4. Nieuwenhuis (Niz.) +2:48, 5. Kuhn (Švýc.) +2:51, 6. Orts Lloret (Šp.) +2:54, 7. Boroš (ČR) +3:03..

 

Zdroj: TZ ČSC, foto: Jan Němec (M. Boroš a K. Zemanová na MS ve Fayetteville)


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

 


Aktuální novinky a videa

Na MS do Hoogerheide 21 českých cyklokrosařů
31. 1. 2023 | Kategorie: cyklokros
Celkem 21 českých reprezentantů bude startovat na mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide, které se koná od pátku do neděle.
Skupina ČEZ se stává generálním partnerem seriálu Prima CUP 2023
30. 1. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní
Největší český výrobce elektrické energie Skupina ČEZ se stává generálním partnerem seriálu Prima CUP 2023.
Úrazy na ledu: kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga
30. 1. 2023 | Kategorie: ostatní
V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach, naraženin ramen i zlomenin zápěstí. Bez včasné rehabilitace a se znehybněním sádrou se rekonvalescence povleče týdny i měsíce a hrozí trvalé následky.
Za český mtb tým bude závodit slovinská hvězda Tanja Žakelj
27. 1. 2023 | Kategorie: MTB
Nejlepší česká mtb stáj GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team do nové sezony výrazně posílila. Její řady rozšířila zahraniční hvězda Slovinka Tanja Žakelj, která už vyhrála Světový pohár 2013 a je také dvojnásobnou Mistryní Evropy v kategorii XC.
Která kola značky FESTKA měla v roce 2022 největší ohlas na sociálních sítích?
22. 1. 2023 | Kategorie: silniční
Firma Festka, která vyrábí v Praze špičková karbonová silniční kola, představila již potřetí mezi Vánoci a Novým rokem přehled příspěvků, které se na sociálních sítích setkaly s největším ohlasem.
Nutrend Specialized Racing: Zatloukal stříbrný třiadvacítkář na republikovém MČR v cyklokrosu!
17. 1. 2023 | Kategorie: cyklokros
Naděje české bikové reprezentace a člen týmu Nutrend Specialized Racing, dvacetiletý Jan Zatloukal vybojoval stříbrnou medaili v kategorii jezdců do 23 let na republikovém šampionátu v cyklokrosu v Mladé Boleslavi.
Psychologie ve sportu a mentální trénink tématem dalšího dílu Cycling University!
17. 1. 2023 | Kategorie: ostatní
Vzdělávací program Českého svazu cyklistiky, Cycling University bude pokračovat dalším dílem v úterý 7. února 2023 od 10:00 hodin v Konferenčním sále České unie sportu v Praze na Strahově.
Pozvánka na ČEZ Kolem Lipna
13. 1. 2023 | Kategorie: MTB, ostatní

Zveme vás na závod ČEZ Kolem Lipna, který patří k hlavnímu programu mnohem rozsáhlejšího sportovního festivalu ČEZ Lipno Sport Festival.

ATT Investments vstupuje do roku 2023 se sedmi posilami, které významně navyšují kvalitu týmu
11. 1. 2023 | Kategorie: silniční
ATT Investments oficiálně představil v prostorách Mercedes-Benz Praha sestavu týmu pro sezónu 2023.
Fotogalerie: Rozloučení s Františkem Jursou
6. 1. 2023 | Kategorie: ostatní
Poslední rozloučení s vynikajícím cyklistou, olympionikem a trenérem panem Františkem Jursou. Fotogalerii pro vás připravil Vlastimil Homola.
Trail Hunter: 10 nejzajímavějších kol, ze kterých bych si teď vybral
2. 1. 2023 | Kategorie: ostatní
Podívejte se na nové video Trail Huntera.
Novoroční jízda 2023 brněnských cyklistů
2. 1. 2023 | Kategorie: ostatní
Téměř 250 cyklistů z Brna a okolí se zůčastnilo na Náměstí Svobody v Brně tradiční Novoroční jízdy.
» více novinek a videí
 
Reklama 
►