Baskické město je inspirací pro celý svět

Baskické město je inspirací pro celý svět

Datum vydání: 30. 5. 2018

Vitoria Gasteiz bylo ještě před deseti lety město přeplněné auty s ulicemi ucpanými kolonami a s minimem zeleně, dnes je baskická metropole se svou konstruktivní a systema​tickou snahou o zelené inovace vzorem pro města na celém světě. 

Baskická metropole a sídlo tamní autonomní vlády bylo jako vůbec první město v celém Španělsku v roce 2012 vyhlášeno evropským „Zeleným městem“. Více než polovina ze čtvrt milionu tamních obyvatel se po městě pohybuje po svých, 13 % jezdí na kole (např. v Praze se jedná o max. o jednotky procent). Počet lidí využívajících k pojížďkám auto neustále klesá. V současně se jedná o zhruba čtvrtinu cest. Dobrým předpokladem pro to je, že město má kompaktní charakter, když 95 % lidí žije do vzdálenosti 3 kilometrů od centra. 

V pěti desítkách tamních ulic platí omezení rychlosti na 30 km/h, v tradičně hojných jednosměrkách byly zrušeny parkovací pruhy a místo nich byly vytvořeny cyklo-pruhy. Poplatky za parkování byly radikálně navýšeny. V centru, kterým dříve projelo až 10 000 aut denně, nyní kamery snímají registrační značky, je zde totiž zákaz vjezdu. Současně ale magistrát informuje všechny řidiče o dostupných alternativních lokalitách pro zaparkování. 
 
U žádné nově postavené budovy ve městě nesmí chybět parkoviště pro kola a tyto budovy musí být koncipovány jako ze vnějšku uzavřené bloky otevřené dovnitř, do jakéhosi nádvoří, kam je soustředěna zeleň a místa pro vyžití.

Magistrát si nechal poradit od tamního institutu Environmental Studies Centre. Ten je financován španělskou vládou a na oplátku poskytuje státu služby nezávislého odborného poradce v oblasti zelené infrastruktury. 

Díky mezinárodní spolupráci prostřednictvím platformy European Biking Cities a německé neziskovky Verkehrsclub Deutschland se navíc mohlo město maximálně inspirovat státy jako Dánskem, Německem či Nizozemskem. A toho také využilo. V případě baskického města se povedlo perfektně zkopírovat úspěšné politiky ze zahraničí a zároveň je aplikovat citlivě, beze strachu přizpůsobit se tamním podmínkám. Od počátku těchto snah se navíc každý týden u jednoho stolu scházeli zastupitelé města, policie a veřejnosti, aby diskutovali další postup. A funguje to!Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 

   


Aktuální novinky a videa

Šlapání o vysoké kadenci je nevhodné pro amatéry
16. 2. 2019 | Kategorie: ostatní, silniční
Nejnovější studie vědců z prestižní britské univerzity King's College London svými výsledky doporučuje amatérským cyklistům šlapání o vysoké kadenci.
Co pít a jíst během sportovní aktivity?
16. 2. 2019 | Kategorie: ostatní
Vytvořili jsme pro ​vás základní přehled výživy, na níž by měl dbát jak amatérský sportovec, tak profesionál.
Šestidenní kolumbijský etapák přilákal kromě Frooma i čtyři Čechy
15. 2. 2019 | Kategorie: silniční
Závod Okolo Kolumbie v těchto dnes absolvují i čtyři Češi včetně teprve osmnáctiletého Karla Vacka.​
Petr Hampl: Mám za sebou nejlepší sezónu kariéry
14. 2. 2019 | Kategorie: silniční
Petr Hampl má za sebou nejlepší sezónu kariéry a věří, že ta nadcházející bude minimálně stejně dobrá.
Registrace Cycling University otevřena!
13. 2. 2019 | Kategorie: MTB, dráha, silniční
Český svaz cyklistiky otevřel informační server svého projektu Cycling University, kde je zároveň možnost se registrovat k jednotlivým seminářům.
Josef Černý začne svou "World Tour" v neděli v Almerii
13. 2. 2019 | Kategorie: silniční
Pětadvacetiletý český nováček v pelotonu World Tour, Josef Černý, odstartuje svou kariéru mezi cyklistickou elitou na španělské jednorázovce Clasica de Almeria.
Patrik Jahoda v plné přípravě na sezónu 2019!
13. 2. 2019 | Kategorie: ostatní
Jeden z nejlepších světových hanbikerů současnosti, Patrik Jahoda, který závodí v kategorii H1 má za sebou úspěšné soustředění na větrném Lanzarote.
Výkonnostní trénink dětí a mládeže - III. část
13. 2. 2019 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Zveřejňujeme třetí díl Tréninkové poradny reprezentačního trenéra horských kol Viktora Zapletala na téma Výkonnostní trénink dětí a mládeže.
Výkonnostní trénink dětí a mládeže - II. část
12. 2. 2019 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Zveřejňujeme druhý díl Tréninkové poradny reprezentačního trenéra horských kol Viktora Zapletala na téma Výkonnostní trénink dětí a mládeže.
Výkonnostní trénink dětí a mládeže - I. část
11. 2. 2019 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Zveřejňujeme první díl Tréninkové poradny reprezentačního trenéra horských kol Viktora Zapletala na téma Výkonnostní trénink dětí a mládeže.
TUFO-PARDUS Prostějov se připravuje v Toskánsku
11. 2. 2019 | Kategorie: silniční
Elitní tým mužů TUFO-PARDUS Prostějov doplněný o nadějné juniory se vydal najíždět kilometry do slunného Toskánska.
Rok 2014 v podání Petra Sagana
10. 2. 2019 | Kategorie: dráha
Zavzpomínejte s námi na rok 2014 a Slováka Petra Sagana, který zářil v cyklistickém poli.
» více novinek a videí

 
Reklama