Baskické město je inspirací pro celý svět

Baskické město je inspirací pro celý svět

Datum vydání: 30. 5. 2018

Vitoria Gasteiz bylo ještě před deseti lety město přeplněné auty s ulicemi ucpanými kolonami a s minimem zeleně, dnes je baskická metropole se svou konstruktivní a systema​tickou snahou o zelené inovace vzorem pro města na celém světě. 

Baskická metropole a sídlo tamní autonomní vlády bylo jako vůbec první město v celém Španělsku v roce 2012 vyhlášeno evropským „Zeleným městem“. Více než polovina ze čtvrt milionu tamních obyvatel se po městě pohybuje po svých, 13 % jezdí na kole (např. v Praze se jedná o max. o jednotky procent). Počet lidí využívajících k pojížďkám auto neustále klesá. V současně se jedná o zhruba čtvrtinu cest. Dobrým předpokladem pro to je, že město má kompaktní charakter, když 95 % lidí žije do vzdálenosti 3 kilometrů od centra. 

V pěti desítkách tamních ulic platí omezení rychlosti na 30 km/h, v tradičně hojných jednosměrkách byly zrušeny parkovací pruhy a místo nich byly vytvořeny cyklo-pruhy. Poplatky za parkování byly radikálně navýšeny. V centru, kterým dříve projelo až 10 000 aut denně, nyní kamery snímají registrační značky, je zde totiž zákaz vjezdu. Současně ale magistrát informuje všechny řidiče o dostupných alternativních lokalitách pro zaparkování. 
 
U žádné nově postavené budovy ve městě nesmí chybět parkoviště pro kola a tyto budovy musí být koncipovány jako ze vnějšku uzavřené bloky otevřené dovnitř, do jakéhosi nádvoří, kam je soustředěna zeleň a místa pro vyžití.

Magistrát si nechal poradit od tamního institutu Environmental Studies Centre. Ten je financován španělskou vládou a na oplátku poskytuje státu služby nezávislého odborného poradce v oblasti zelené infrastruktury. 

Díky mezinárodní spolupráci prostřednictvím platformy European Biking Cities a německé neziskovky Verkehrsclub Deutschland se navíc mohlo město maximálně inspirovat státy jako Dánskem, Německem či Nizozemskem. A toho také využilo. V případě baskického města se povedlo perfektně zkopírovat úspěšné politiky ze zahraničí a zároveň je aplikovat citlivě, beze strachu přizpůsobit se tamním podmínkám. Od počátku těchto snah se navíc každý týden u jednoho stolu scházeli zastupitelé města, policie a veřejnosti, aby diskutovali další postup. A funguje to!Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 


   


Aktuální novinky a videa

Rozhovor s Petrem Vakočem na Radiožurnálu
22. 5. 2019 | Kategorie: ostatní, silniční
Petr Vakoč byl hostem pořadu Lucie Výborné na Radiožurnálu. Poslechněte si celý rozhovor.
ŠKODA AUTO Dolní Morava: Záruka nezapomenutelného cyklistického zážitku!
22. 5. 2019 | Kategorie: MTB
ŠKODA AUTO D​olní Morava, tak je pojmenován nový závod pod taktovkou seriálu horských kol NOVA CUP 2019, který se uskuteční 1. června 2019.
Pozvánka: Českopetrovická koolna
22. 5. 2019 | Kategorie: MTB
Zveme vás na šestý ročník závodu Českopetrovická koolna.
Jaroslav Kulhavý vynechá SP v NMNM
21. 5. 2019 | Kategorie: MTB
Biker Jaroslav Kulhavý se kvůli přetrvávajícímu zdravotnímu problému nepostaví na start Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě.
Danny MacAskill je nejlepší hlídač dětí na světě!
21. 5. 2019 | Kategorie: MTB, ostatní
Video, které musíte vidět! Brit Danny MacAskill je taková ta normální chůva pro vaše děti.
SP Albstadt: Čábelická devatenáctá, Škarnitzl dvaadvacátý
19. 5. 2019 | Kategorie: MTB
Česká reprezentantka Jitka Čábelická na úvodním závodě Světového poháru horských kol v německém Albstadtu skončila na devatenáctém místě.
SP Albstadt: Mišoňová desátá, Zatloukal jedenáctý
18. 5. 2019 | Kategorie: MTB
Sobotní dopoledne v německém Albstadtu patřilo juniorských kategoriím, jež se do programu světového poháru vrátily po šesti letech.
Začíná SP horských kol v Albstadtu a Novém Městě i s juniory!
17. 5. 2019 | Kategorie: MTB
Začíná SP horských kol v Albstadtu a Novém Městě i s juniory! Německý Albstadt hostí úvodní podnik seriálu horských kol v olympijském cross country.
SP Albstadt: Cink v short tracku 11., Čábelická 17.
17. 5. 2019 | Kategorie: MTB
Úvodní díl světového poháru horských kol odstartoval podvečerním short trackem v německém Albstadtu.
Šlápněte s Aimtecem do pedálů! Za sportem i zábavou do Plzně ke sv. Jiří
17. 5. 2019 | Kategorie: MTB
Jedenáctý ročník sportovní akce určené pro širokou veřejnost Aimtec Open Race se uskuteční 18. května v Plzni-Doubravce u kostela sv. Jiří. Připraven je celodenní program plný sportu a zábavy pro celou rodinu.
Aero novinky na Giru 2019
16. 5. 2019 | Kategorie: silniční
Prohlédněte si nové aero vychytávky, které se objevily na italském Giru.
Výživa na kole
15. 5. 2019 | Kategorie: ostatní
Poslechněte si dobré rady ohledně výživy na kole.
» více novinek a videí

 
Reklama