Baskické město je inspirací pro celý svět

Baskické město je inspirací pro celý svět

Datum vydání: 30. 5. 2018

Vitoria Gasteiz bylo ještě před deseti lety město přeplněné auty s ulicemi ucpanými kolonami a s minimem zeleně, dnes je baskická metropole se svou konstruktivní a systema​tickou snahou o zelené inovace vzorem pro města na celém světě. 

Baskická metropole a sídlo tamní autonomní vlády bylo jako vůbec první město v celém Španělsku v roce 2012 vyhlášeno evropským „Zeleným městem“. Více než polovina ze čtvrt milionu tamních obyvatel se po městě pohybuje po svých, 13 % jezdí na kole (např. v Praze se jedná o max. o jednotky procent). Počet lidí využívajících k pojížďkám auto neustále klesá. V současně se jedná o zhruba čtvrtinu cest. Dobrým předpokladem pro to je, že město má kompaktní charakter, když 95 % lidí žije do vzdálenosti 3 kilometrů od centra. 

V pěti desítkách tamních ulic platí omezení rychlosti na 30 km/h, v tradičně hojných jednosměrkách byly zrušeny parkovací pruhy a místo nich byly vytvořeny cyklo-pruhy. Poplatky za parkování byly radikálně navýšeny. V centru, kterým dříve projelo až 10 000 aut denně, nyní kamery snímají registrační značky, je zde totiž zákaz vjezdu. Současně ale magistrát informuje všechny řidiče o dostupných alternativních lokalitách pro zaparkování. 
 
U žádné nově postavené budovy ve městě nesmí chybět parkoviště pro kola a tyto budovy musí být koncipovány jako ze vnějšku uzavřené bloky otevřené dovnitř, do jakéhosi nádvoří, kam je soustředěna zeleň a místa pro vyžití.

Magistrát si nechal poradit od tamního institutu Environmental Studies Centre. Ten je financován španělskou vládou a na oplátku poskytuje státu služby nezávislého odborného poradce v oblasti zelené infrastruktury. 

Díky mezinárodní spolupráci prostřednictvím platformy European Biking Cities a německé neziskovky Verkehrsclub Deutschland se navíc mohlo město maximálně inspirovat státy jako Dánskem, Německem či Nizozemskem. A toho také využilo. V případě baskického města se povedlo perfektně zkopírovat úspěšné politiky ze zahraničí a zároveň je aplikovat citlivě, beze strachu přizpůsobit se tamním podmínkám. Od počátku těchto snah se navíc každý týden u jednoho stolu scházeli zastupitelé města, policie a veřejnosti, aby diskutovali další postup. A funguje to!Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
   


Aktuální novinky a videa

XCO Maraton v Garden Parku ukončí TOMKET Pražský MTB pohár 2018!
23. 10. 2018 | Kategorie: MTB
Netradiční formu závodu zvolili pořadatelé pro závěrečný závod TOMKET Pražského MTB poháru 2018, který se uskuteční v neděli 28. října 2018 v unikátním prostředí jenečského Garden Parku.
Vše, co chcete o Superioru vědět
22. 10. 2018 | Kategorie: MTB
Petr Lavička, produktový leader Superior Bikes, odpovídá na zajímavé otázky ohledně značky Superior.
Velký výprodej kol Stevens 2017-2018
21. 10. 2018 | Kategorie: MTB
Před několika dny CykloŠvec zahájil velkou čistku skladu, kdy stávající modely kol musí uvolnit místo nové kolekci.
Mají Olympijské hry mládeže smysl?
20. 10. 2018 | Kategorie: ostatní
Právě ukončené​ třetí letní Olympijské hry mládeže (YOG - Youth Olympic Games) v Buenos Aires svou rozsáhlostí v ničem nezaostaly za klasickou "dospělou" olympiádou.
Profíci De Gendt a Wellens dokončili epickou jízdu dlouhou tisíc kilometrů
20. 10. 2018 | Kategorie: silniční
Dobrodružn​á belgická dvojice Thomas De Gendt a Tim Wellens dokončili epickou jízdu z italské Lombardie do belgických Flander o délce 1.000 kilometrů.
Alarm na kolo: Jak se dá zlepšit zajištění kola proti zlodějům
19. 10. 2018 | Kategorie: ostatní
Trail Hunter radí, jak se dá zlepšit zajištění kola proti zlodějům.
Opravdové celopéro
18. 10. 2018 | Kategorie: ostatní
Pobavte se nad videem přestavby obyčejného kola na opravdové celopéro.
Čeští junioři na YOG celkově sedmí
17. 10. 2018 | Kategorie: silniční
Sedmé místo vybojovali čeští cyklisté na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires.
Kelemen pátý v Short Tracku na YOG!
16. 10. 2018 | Kategorie: MTB
Cenné páté místo v Short Tracku a 40 bodů do celkového pořadí národů vybojoval dnes Petr Kelemen na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires.
Mistr světa: Cyklistika se těší úžasnému zdraví
16. 10. 2018 | Kategorie: silniční
Osmatřicetiletý Alejandro Valverde se po patnácti sezonách dočkal mistrovského titulu, novináři mu ale stále předhazují dopingovou aféru.
Cyklisté na pranýři
16. 10. 2018 | Kategorie: MTB, ostatní, silniční
Doping k cyklistice patří? Omyl. Dle statistik Antidopingového výboru ČR se cyklistika řadí k těm čistějším sportům u nás.
Češi po třech závodních dnech na YOG sedmí
15. 10. 2018 | Kategorie: MTB
Závod horských kol cross country Eliminator měli na programu cyklisté na Olympijských hrách mládeže v argentinském Buenos Aires.
» více novinek a videí

 
Reklama