Baskické město je inspirací pro celý svět

Baskické město je inspirací pro celý svět

Datum vydání: 30. 5. 2018

Vitoria Gasteiz bylo ještě před deseti lety město přeplněné auty s ulicemi ucpanými kolonami a s minimem zeleně, dnes je baskická metropole se svou konstruktivní a systema​tickou snahou o zelené inovace vzorem pro města na celém světě. 

Baskická metropole a sídlo tamní autonomní vlády bylo jako vůbec první město v celém Španělsku v roce 2012 vyhlášeno evropským „Zeleným městem“. Více než polovina ze čtvrt milionu tamních obyvatel se po městě pohybuje po svých, 13 % jezdí na kole (např. v Praze se jedná o max. o jednotky procent). Počet lidí využívajících k pojížďkám auto neustále klesá. V současně se jedná o zhruba čtvrtinu cest. Dobrým předpokladem pro to je, že město má kompaktní charakter, když 95 % lidí žije do vzdálenosti 3 kilometrů od centra. 

V pěti desítkách tamních ulic platí omezení rychlosti na 30 km/h, v tradičně hojných jednosměrkách byly zrušeny parkovací pruhy a místo nich byly vytvořeny cyklo-pruhy. Poplatky za parkování byly radikálně navýšeny. V centru, kterým dříve projelo až 10 000 aut denně, nyní kamery snímají registrační značky, je zde totiž zákaz vjezdu. Současně ale magistrát informuje všechny řidiče o dostupných alternativních lokalitách pro zaparkování. 
 
U žádné nově postavené budovy ve městě nesmí chybět parkoviště pro kola a tyto budovy musí být koncipovány jako ze vnějšku uzavřené bloky otevřené dovnitř, do jakéhosi nádvoří, kam je soustředěna zeleň a místa pro vyžití.

Magistrát si nechal poradit od tamního institutu Environmental Studies Centre. Ten je financován španělskou vládou a na oplátku poskytuje státu služby nezávislého odborného poradce v oblasti zelené infrastruktury. 

Díky mezinárodní spolupráci prostřednictvím platformy European Biking Cities a německé neziskovky Verkehrsclub Deutschland se navíc mohlo město maximálně inspirovat státy jako Dánskem, Německem či Nizozemskem. A toho také využilo. V případě baskického města se povedlo perfektně zkopírovat úspěšné politiky ze zahraničí a zároveň je aplikovat citlivě, beze strachu přizpůsobit se tamním podmínkám. Od počátku těchto snah se navíc každý týden u jednoho stolu scházeli zastupitelé města, policie a veřejnosti, aby diskutovali další postup. A funguje to!Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama 
   


Aktuální novinky a videa

Petr Vakoč v plném tréninku
8. 12. 2018 | Kategorie: silniční
Zpátky do smečky. Tak se nazývá blog Petra Vakoče (Quick-Step Floors), kde začal sto dní před návratem sdílet svou cestu zpět do pelotonu. Už jste ho navštívili?
Daniel Turek posledním Mohykánem v Izraeli
8. 12. 2018 | Kategorie: silniční
Český cyklista je posledním z jezdců, kteří zůstávají v týmu od jeho založení.
Jiří Chyba převzal hlavní cenu TOMKET Pražského MTB poháru, vůz Toyota!
8. 12. 2018 | Kategorie: MTB
Hlavní cenu TOMKET Pražského MTB poháru 2018, luxusní vůz TOYOTA RAV 4 Hybrid od společnosti EMIL FREY převzal biker týmu NUTREND Specialized Racing, Jiří Chyba.
Arnold Schwarzenegger chce objet svět na kole!
6. 12. 2018 | Kategorie: ostatní
Slavný bývalý kalifornský guvernér (narozený ve Štýrském Hradci) chce šetřit kolena a taky přírodu.
Značky Stevens, Galaxy, Totem a Trek nyní nově v Českých Budějovicích pod jednou střechou
6. 12. 2018 | Kategorie: ostatní
Od minulého týdne můžete v hlavním jihočeském městě navštívit zbrusu novou cyklistickou prodejnu se servisem. A to na Lidické třídě, hned vedle pivovaru Samson.
Jak brzdit na kole?
5. 12. 2018 | Kategorie: MTB
Jakými prsty brzdit na kole: Je lepší ukazovák, prostředník, nebo oba zároveň?
Miloslav Skácel by slavil 90 let
4. 12. 2018 | Kategorie: silniční
Dne 7. prosince 2018 by se dožil 90 let cyklista, závodník a trenér Miloslav Skácel.
Vogel se v Berlíně na vozíčku dočkala bouřlivého přivítání
3. 12. 2018 | Kategorie: dráha
Špičkové německé dráhařce letos na konci června změnil život těžký pád, který utrpěla na dráze v Chotěbuzi. 
PARDUS-TUFO Prostějov zná svou sestavu pro rok 2019
3. 12. 2018 | Kategorie: silniční
Letošní sezónu zahajoval PARDUS-TUFO Prostějov v téměř kompletně obměněné sestavě, když vsadil především na mladé talenty z kate​gorie do 23 let.
Cavendishův parťák sražen automobilem
2. 12. 2018 | Kategorie: silniční
Dvorní rozjížděč spurtů Marka Cavendishe a kolega z týmu Dimension Data, Mark Renshaw, byl sražen automobilem při tréninku doma v Austrálii.
Německý paracyklista o více jak 3 kilometry překonal hodinový rekord
2. 12. 2018 | Kategorie: silniční
​Padesátiletý Michael Teuber po parádním výkonu vymazal svůj vlastní rekord v hodinovce (kategorie C1) z roku 2005.
Kolo mistra světa: Canyon Ultimate CF SLX
2. 12. 2018 | Kategorie: silniční
Prohlédněte si kolo světového šampiona Španěla Alejandra Valverdeho.
» více novinek a videí

 
Reklama