15+ Zajímavých faktů o Tour de France

15+ Zajímavých faktů o Tour de France

Datum vydání: 21.06.2021


Nejslavnější cyklistický závod planety klepe na dveře. Letošní, již 108. ročník odstartuje v sobotu, 26. června.

Pojďte si zkrátit čekání na tento cyklistický svátek zajímavými fakty, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Připravili jsme je pro vás ve spolupráci s webem CyclistsHub.com, na kterém publikovali unikátní soubor statistik o Tour de France.

Nezasvědceným fanouškům se letošní celková vzdálenost závodu (3383 km) může zdát být poměrně dlouhá. Nicméně, nejdelší ročník měřil 5745 km a konal se v roce 1926. Vzhledem k tomu, že se tenkrát jelo pouze 17 etap, byla průměrná délka etapy neskutečných 338 km.

Naopak vůbec nejkratšími edicemi staré dámy byly první dvě. Měřily shodně 2428 km. V roce 1903 a 1904 se jelo pouze 6 etap. Průměrná délka etapy tedy byla mnohem delší než u výše uvedeného nejdelšího ročníku, tedy 404,6 km. To je zhruba stejná vzdálenost jako z Prahy do Brna a zpět.

Co se celkové průměrné rychlosti vítěze týče, ta se zvýšila z cca 25 km/h až k magické hranici 40 km/h v posledních několika desítkách let. Holt, technologický pokrok, sofistikovanější tréninkové metody a strava udělaly své. 

Nejrychlejším ročníkem vůbec byla TdF konaná v roce 1998. Vítěz, Marco Pantani, ji zvládl objet průměrnou rychlostí 41,74 km/h. Tím nejpomalejším byla 22. edice v roce 1924. Ottavio Bottecchia ji objel průměrnou rychlostí 23,97 km/h.

Jedním z nejzajímavějších ukazatelů ze statistik na Cyclists Hub, jsou pravděpodobně ty o Body Mass Indexu jezdců. Z dlouhodobého trendu vyplývá, že vítězové celkové klasifikace jsou v průměru vyšší a hubenější, a jejich BMI se blíží až hranici podvýživy, tedy hodnotě 18,5. Stačí si vzpomenout na Chrise Frooma nebo Bradleyho Wigginse. Jejich výška přesahuje hranici 185 cm (186 a 190 cm). 

V počátcích si jezdci se svojí hmotností asi moc hlavu nelámali. Například François Faber, vítěz Tour de France v roce 1909, měl nadváhu. Jeho BMI dosahovalo hodnoty 27,77. Průměrná hmotnost vítěze celkové klasifikace činí 68,4 kg a průměrná výška 177 cm. Tak schválně, jak jste na tom vy? Splňujete ideální předpoklady?

Za nejlepšího cyklistu všech dob je mnohými považován Eddy Merckx. A není divu. Společně s Bernard Hinaultem, Jacques Anquetilem a Miguel Indurainem tvoří elitní čtveřici jezdců, kteří 5× vyhráli celkovou klasifikaci. Ze současných jezdců je jim nejblíže Chris Froome se čtyřmi truimfy. Zda se mu tento historický rekord podaří někdy vyrovnat, se v současné době zdá být nepravděpodobné, ale může nás ještě překvapit.

A o Eddy Merckxovi ještě jednou, vede totiž i další žebříčky. Za svoji kariéru strávil 111 dní ve žlutém dresu, což je o 32 dní více, než druhý Bernard Hinault. Pro srovnání, Chris Froome strávil ve žlutém “pouze” 59 dní. Kanibal, jak je Eddymu často přezdíváno, vévodí také počtu celkových vítězství (34). Pokud Deceuninck - Quick-Step letos vezme na Tour Marka Cavendishe, bude mít šanci tento rekord překonat (na kontě má 30 vítězství). Jednoduché to však mít nebude.  

Co myslíte, dočkáme se letos přepsání historických tabulek?

Pro kompletní přehled statistik o Tour de France, navštivte originální článek na www.CyclistsHub.com

Zdroj: Petr Minařík

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama 

Reklama 

Reklama 


Aktuální novinky a videa

Gaze a Richards triumfují v úvodním závodě Světového poháru horských kol v Mairiporu
14.04.2024 | Kategorie: MTB

Světový pohár horských kol odstartoval v brazílském městě Mairipora napínavým závodem short tracku pro elitní kategorie. Evie Richards z týmu Trek Factory a mistr světa Samuel Gaze z Alpecin Deceuninck triumfovali na náročné trati, předznamenávajíc tak další události v seriálu. 

 
Allegro TEST: Giant Reign 1
13.04.2024 | Kategorie: MTB, Testy
Giant letos představil mnoho novinek. My jsme si posvítili na Giant Reign z roku 2023. Reigna jsme vzali do jeho přirozeného prostředí, a to do závodního nasazení na pořádný kopec.
Nový Rocky Mountain Altitude 2024: Enduro zážitek na jiné úrovni
11.04.2024 | Kategorie: MTB
Rocky Mountain představil svůj nejnovější model horského kola - Altitude 2024. Tento model přináší několik inovací a vylepšení, které posouvají hranice toho, co je možné na horském kole dosáhnout.
Cannondale Synapse Neo 2024: Nová éra silniční cyklistiky
11.04.2024 | Kategorie: silniční
Cannondale představil svůj nejnovější model - Cannondale Synapse Neo. Toto silniční kolo je postavené na osvědčené geometrii a technologiích silničního stroje Cannondale Synapse.
Mondraker Duna 2024: Nový standard v eMTB
09.04.2024 | Kategorie: MTB
Mondraker Duna 2024 je nejnovější přírůstek do rodiny horských kol s elektrickým motorem. Toto kolo je pozicionováno jako Super Enduro lehkých e-kol.
» více novinek a videí