Hubněte rychleji s karnitinem! Jak na to?

Hubněte rychleji s karnitinem! Jak na to?

Datum vydání: 18.02.2017

Karnitin je jeden z nejpopulárnějších doplňků stravy.

Nejčastěji po něm sahají lidé s nadváhou a sportovci, kteří si od něj slibují, že jim pomůže snížit množství tuku v těle a podpoří výkon ve vytrvalostních disciplínách.

L-karnitin je tělu vlastní sloučenina, kterou si každý člověk syntetizuje ve svých játrech a ledvinách. K jeho vytvoření jsou nutné dvě aminokyseliny - methionin a lysin a spoluúčasti vitamín C, vitamín B6 a železa.

Největší množství (z celkových 20 g) karnitinu se nachází ve svalech a srdci. Každý den si vytváříme kolem 20 mg karnitinu. Mnohem větší část karnitinu získáváme z potravy. Mezi nejbohatší zdroje počítáme červené maso (především skopové – 190 mg/100 g a hovězí), ryby a mléčné výrobky. Malé množství karnitinu se také nachází v rostlinných semenech a ořechách. Průměrně živený člověk tak denně přijímá asi 100 až 250 mg karnitinu. Lidé, kteří nekonzumují maso mívají příjem karnitinu výrazně nižší.

Jaký je význam karnitinu v lidském těle? Jeho hlavní funkcí je transport mastných kyselin s dlouhým uhlíkatým řetězcem přes mitochondriální membránu z cytosolu buňky do mitochondrií, ve kterých probíhá finální proces tvorby energie. Bez karnitinu bychom nebyli schopni využívat tuky jako energetického zdroje.

Karnitin je pro tělo užitečný také díky svým antioxidačním schopnostem, kterými chrání před peroxidací tuky obsažené v membráně buněk. Proti oxidačnímu stresu chrání rovněž srdeční a endoteliální buňky. Z mnoha studií bylo prokázáno, že karnitin je velmi přínosný pro diabetiky. U lidí s cukrovkou snižuje inzulínovou rezistenci, zvyšuje schopnost buněk vychytávat glukózu z krevního oběhu a budovat glykogenové zásoby. Karnitinu se využívá při léčbě anginy pectoris a cévních onemocnění dolních končetin. Udává se, že podporuje srdeční výdej a zlepšuje zásobování srdce energií.

Má význam navyšovat množství karnitinu v těle pomocí potravinových doplňků? Jak kdy a jak pro koho. Běžný člověk si skutečně vystačí se svojí vlastní produkcí a příjmem karnitinu z živočišných potravin. Teoretické riziko nedostatku karnitinu hrozí kojencům, těhotným a kojícím ženám, vegetariánům a veganům. Těžké, dlouhotrvající průjmy mohou být další příčinou karnitinového deficitu. Nedostatek karnitinu v těle se projevuje křečemi a svalovou únavou. Vyšší potřebu karnitinu (díky výrazné oxidací tuků) lze očekávat u vytrvalostních sportovců a jedinců v redukčním režimu. U těchto skupin lze předpokládat přínos ze suplementace karnitinem pomocí doplňků stravy.

Doporučení pro racionální využití karnitinových přípravků pro podporu vytrvalostního výkonu a oxidaci tuků: Denní příjem by se měl pohybovat v rozmezí 1 až 3 gramů čistého L-karnitinu. Jako horní bezpečná hranice se udává 5 g. Vyšší dávky mohou vyvolat průjem, zvýšený zápach potu, spavost či kožní vyrážku. Celkový denní příjem karnitinu je výhodné rozdělit do 2 porcí, přičemž zásadní je předtréninková dávka. 1 až 2,5 g karnitinu se doporučuje užít asi 30-60 min před plánovanou fyzickou aktivitou aerobního charakteru.

Důležité je zdůraznit, že efekt karnitinu se začne projevovat až po 45-60 minutách nepřetržité činnosti v aerobním pásmu. Při krátkodobých výkonech vysoké intenzity pochází většina energie ze sacharidových zdrojů a mastné kyseliny poskytují zanedbatelný energetický podíl. Čím déle aerobní činnost trvá, tím vyšší podíl energie pochází z tuků a význam karnitinu roste. Tím, že karnitin „zefektivňuje“ spalování tuků, přináší následně další bonus pro vytrvalostní výkon. Zvýšené spalování mastných kyselin – vyšší podíl tuků na celkové dodávce energie snižuje spotřebu glukózy a zpomaluje odbourávání glykogenových zásob. Karnitin takto napomáhá udržet vysoké tempo po delší dobu tréninku či závodu.

Vedle čistě fyziologického účinku je u suplementů s obsahem karnitinu (ostatně jako u všech jiných potravinových doplňků) důležitý též aspekt psychologický – placebo efekt. Pokud si něčeho „zobneme“, už to, samo o sobě, nás stimuluje k vyššímu výkonu a oddaluje pocit únavy. Mnoho jedinců při užívání doplňků stravy udává vyšší pohodou při výkonu a cítí se mnohem více „nakopnutí“…



 
Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 



Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Na závodě ČEZ Sázava počasí nezklamalo
17.06.2024 | Kategorie: MTB
V sobotu 15. června se ve středočeské Sázavě uskutečnil tradiční závod ČEZ Sázava. Tento den byl pro všechny zúčastněné skutečně nezapomenutelný, a to nejen díky perfektnímu počasí, ale především kvůli úžasným výkonům všech cyklistů, kteří se závodu zúčastnili.
AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (17.6-23.6.2024)
17.06.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Vítejte v novém týdnu plném neodolatelných slev! Přinášíme Vám exkluzivní výběr nejlepších nabídek, které si nesmíte nechat ujít. Objevujte s námi ty nejzajímavější produkty, které splní všechna Vaše očekávání a ještě více.
Soutěž o produkty CykloStar!
17.06.2024 | Kategorie: ostatní, Soutež
Ve spolupráci s Cyklostar Original, přední značkou v oblasti cyklistických produktů, pořádáme jedinečnou soutěž, která se bude konat od 17. června do 1. července 2024.
RockShox 2024: Jízda na vlně inovací s novými vidlicemi
15.06.2024 | Kategorie: MTB, ostatní
RockShox, světově uznávaný výrobce cyklistických komponentů, představil své nejnovější vidlice pro rok 2024. Tato nová řada vidlic přináší řadu vylepšení a inovací, které posouvají hranice toho, co je možné dosáhnout v oblasti horského kola.
Specialized Crux DSW 2024: Lehké gravel kolo s minimalistickým designem
13.06.2024 | Kategorie: cyklokros
Specialized představil nový model gravel kola pro rok 2024, Specialized Crux DSW. Tento model pokračuje v tradici lehkosti a vysokého výkonu, které jsou charakteristické pro řadu Crux. 
» více novinek a videí